کود 30 درصد پتاسیم

لازم است بدانید که چیزی در حدود ۷۰ درصد زمین‌های کشاورزی، دچار فقر شدید پتاسیم و فسفر هستند. بنابراین از کود سیلیکات پتاسیم که ۳۰ درصد پتاسیم و ۴۰ درصد سیلیسیم استفاده می‌کنند. این کود توانایی رفع هرگونه فقر مواد معدنی فوق را دارا است. آن را نیز می‌توانید به دو صورت پودری و یا محلول خریداری نمایید.

آیا در رابطه با کود سیلیکات پتاسیم که ۳۰ درصد پتاسیم دارد، اطلاعاتی دارید؟ آیا می دانید که این کود در رفع عارضه آفتاب سوختگی گیاهان نقش ویژه‌ای را ایفا می‌کند؟ در رابطه با مزایای استفاده از کود پتاسیم ۳۰ درصد چه چیزهایی می دانید؟ در اختیار داشتن پاسخ تمامی سؤالات فوق، می‌تواند در بهبود کشاورزی و باغداری شما کمک فوق العاده ای باشد.

کود سیلیکات پتاسیم و ۳۰ درصد پتاسیم

کود سیلیکات پتاسیم و کود ۳۰ درصد پتاسیم از موادی تشکیل شده است که می‌تواند تمامی نیازهای هر گیاهی را برطرف کند. زیرا معمولاً سیلیکات پتاسیم را با ۴۰ درصد سیلیسیم و ۳۰ درصد، پتاسیم: تولید می‌نمایند. در این صورت می‌توان هر دو ماده را وارد خاک کرد. پس خاک می‌تواند از هر دوی این مواد معدنی و مفید، غنی گردد.

کود 30 درصد پتاسیم

زمین کشاورزی را تصور کنید که چندین سال به صورت مداوم تحت کشت بوده است. بدون شک دیگر آن شرایطی که سال اول کشت داشته است، وجود ندارد. آن خاک باید از مواد معدنی غنی باشد تا بتواند گیاهی خوب و سالم را پرورش دهد. حال باید چه کاری انجام دهیم تا خاک دوباره به حالت اول خود بازگردد؟ استفاده از کودهای مفیدی که در این زمینه تولید شده است، بهترین کمک می‌باشد.

بیشتر بخوانید: کود سه بیست پودری بهتر است یا مایع؟

در صورتی که زمین کشاورزی شما دچار مشکلاتی از نظر کمبود مواد معدنی شده است، می‌توانید به راحتی این کود را تهیه کنید. استفاده از کود فوق، بسیار آسان است. به دو صورت پودری و محلول در بازار مورد خرید و فروش قرار می‌گیرد. هریک از مدل‌های آن را می‌توانید خریداری کنید و در واقع تفاوتی با یکدیگر ندارند. اما به هر حال استفاده از محلول آن به مراتب راحت‌تر است.

سیلیکات پتاسیم در رفع عارضه آفتاب سوختگی

یکی از مهم‌ترین مزایای سیلیکات پتاسیم در رفع عارضه آفتاب سوختگی گیاهان است. توجه داشته باشید که شدت تابش آفتاب چقدر افزایش یافته است. افزایش میزان تابش نور خورشید به همراه بالا بودن دمای کره زمین، موجب می‌شود تا گیاه تاب این شرایط را نداشته باشد. در این حالت با پدیده و عارضه آفتاب سوختگی روبرو می‌شویم.

زمانی که این عارضه به وجود می‌آید، شاهد تغییر رنگ و یا به طور کلی از بین رفتن بافت گیاهی خواهیم بود. ممکن است با دیدن این شرایط، دیگر امیدی به بهبود گیاه نداشته باشید و یا اصلاً و به طور مجدد، عملیات کشت را انجام ندهید. اما باید این را به شما بگوییم که استفاده از کود سیلیکات پتاسیم، می‌تواند از این عارضه جلوگیری کند. با استفاده از این کود، نوع تبخیر و تعرق گیاه کنترل می‌شود. در نهایت شاهد افزایش مقاومت گیاه در برابر عوامل محیطی مانند خشکی، گرما و آفتاب سوختگی خواهیم بود.

کود 30 درصد پتاسیم

مزایای استفاده از کود پتاسیم ۳۰ درصد

در زمان خرید کود ۳۰ درصد پتاسیم، باید بدانید که آن چه مزایایی دارد. پتاسیم از مهم‌ترین عناصری است که یک گیاه برای رشد و نمو به آن نیاز دارد. مزایای استفاده از کود پتاسیم ۳۰ درصد به این صورت است که:

 1. تقویت عملیات اصلی فتوسنتز
 2. رسیدن هرچه بهتر مواد مغذی به گیاه
 3. جلوگیری از پژمردگی گیاهان
 4. تقویت ساقه و ریشه گیاه
 5. افزایش رشد ریشه‌های گیاهان
 6. جلوگیری از سوختگی میوه و برگ گیاه
 7. بالا بردن مقاومت گیاه در برابر نفوذ حشرات و هر نوع آفات گیاهی
 8. فعال سازی آنزیم‌های گیاهان جهت آبرسانی بهتر به اندام‌های گیاه
 9. افزایش مقدار نشاسته در گیاهان
 10. افزایش میزان پروتئین در گیاه
 11. عاملی در انتقال بهتر نشاسته و پروتئین به تمامی قسمت‌های گیاهان

همانطور که می دانید، استفاده از کود مورد نظر، می‌تواند مزایای بسیاری برای گیاهان به همراه داشته باشد. دقت داشته باشید که تولید هر نوع کودی برای خاک، بی دلیل نبوده است. بنابراین اگر می‌خواهید به عنوان یک کشاورز نمونه و یا باغدار ماهر، فعالیت داشته باشید، بایستی در مورد انواع کود، اطلاعاتی داشته باشید. هرچه بیشتر بدانید، بدون شک، شرایطی را به وجود خواهید آورد که گیاهان سالم‌تر و با مقاومت بیشتری تولید کنید.

علایم کمبود پتاسیم در گیاهان

شاید اکنون این سؤال برای شما به وجود آمده باشد که چگونه از علایم کمبود پتاسیم در گیاهان مطلع شویم؟ یا اصلاً چگونه بفهمیم که گیاه ما کمبود پتاسیم دارد تا نسبت به حل این موضوع بپردازیم؟ همانطور که ما انسان‌ها مریض می‌شویم و پزشک متخصص از حالات ظاهری و علائم ما، نوع بیماری را تشخیص می‌دهد. لازم است تا به بررسی حالات و علائم گیاهان پرداخت تا مشکل گیاه را متوجه شد.

کود 30 درصد پتاسیم

توجه داشته باشید که اگر گیاه، کمبود پتاسیم داشته باشد، میوه‌های آن گاها به صورت نارس و یا پس از رسیدن، دچار ریزش می‌شود. یعنی قبل از این که شما نسبت به چیدن میوه‌های آن، اقدامی صورت دهید، خود گیاه، میوه‌ها را پس می زند. حاشیه برگ‌های انتهایی گیاه، از نوک آن شروع به قهوه‌ای شدن می‌نماید. به صورتی که در مدت زمان کمی، کل حاشیه برگ را قهوه‌ای می‌کند.

بیشتر بخوانید: کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای درخت فندق

عنصر پتاسیم نقش ویژه‌ای در رشد و نمو گیاهان دارد. اضافه کردن ۳۰ درصد پتاسیم به گیاهان، موجب می‌شود تا کیفیت محصول تولیدی افزایش پیدا کند. همچنین شاهد بهبود طعم میوه‌ها نیز خواهیم بود. باید بدانید که اگر از کود پتاسیم در تولید گیاه استفاده کنید، شیره سلولی موجود در گیاه، غلیظ‌تر می‌شود. به این ترتیب، می‌توانید میوه فوق العاده باکیفیت‌تری را برداشت کرده و مورد مصرف قرار دهید. معمولاً از این کودها، در میوه‌های صادراتی بسیار استفاده می‌کنند. بنابراین اگر قصد تولید میوه‌های صادراتی دارید، این کود می‌تواند در تولید محصول باکیفیت‌تر و به عبارتی درشت‌تر، به شما کمک نماید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *