کود ۶۰ درصد پتاسیم برای درخت لیمو شیرین

هر باغدارو کشاورزی برای اینکه باغ پربار و باکیفیتی داشته باشد به دنبال روش هایی می گردد که ما دراین مقاله یکی از روش های بهتر شدن محصول و میوه را برایتان خواهیم گفت.درخت های مرکباتی همچون لیمو شیرین برای رشد به مواد مغذی نیاز دارد که کود دادن مناسب برای این درختان بسیار تاثیر گذار است یکی از کود هایی که میتوان برای درخت لیمو شیرین استفاده نمود کودهای حاوی پتاسیم بالاست معروف ترین از آن ها کود ۶۰ درصد پتاسیم است.ابتدا در این مقاله برای تان از ویژگی های درخت لیمو شیرین خواهیم گفت و سپس تاثیراتی که کود ۶۰ درصد پتاسیم بر روی آنها می گذارد.

ویژگی های درخت لیمو شیرین

از دسته مرکبات و از خانواده لیمو ها لیمو شیرین میباشد همانطور که از نامش پیداست دارای طعم شیرینی است همچنین درختهای لیموشیرین کم ارتفاع بوده و اگر شرایط خوبی برای رشدش فراهم گردد ارتفاع آن به چهار متر هم می تواند برسد، درخت لیمو شیرین را در استان‌های جنوبی کشور از جمله کرمان و هرمزگان همچنین در برخی مناطق شمالی مثل گیلان پرورش میدهند، این گیاه در آب و هوای گرم و مرطوب بسیار مناسب برای کشت هست اما باید دقت شود که در برابر بادهای شدید قرار نگیرد.

کود ۶۰ درصد پتاسیم برای درخت لیمو شیرین

اگر بخواهیم برگ های درخت لیمو شیرین را بررسی کنیم همچون برگ های تخم مرغی شکل می باشند و طول آنها به ۱۵ سانتی متر می رسد، شکوفه های ریز و سفید رنگ دارد اما میوه اش بعد از اینکه رسید زرد رنگ می شود، بعد از این که میوه برداشت شده برگهای آن میریزند این نوع لیمو خاصیت فراوانی دارد همچون منبع سرشار از ویتامین c و پتاسیم و مواد معدنی دیگر می باشد همچنین انرژی کمی تولید کرده و کم کالری است.

بیشتر بخوانید: هرس درخت انار

کاشتن و پرورش دادن درخت لیمو شیرین

کاشت هسته لیمو شیرین از راحت ترین و ساده ترین روش کاشت این درخت است که این کار حتی در فضای منزل هم قابل انجام است.

نور و دمای مناسب برای درخت لیمو شیرین

این درخت می تواند در دمای بالای ۱۰ درجه سانتیگراد رشد خوبی داشته باشد و حداقل ۵ ساعت در روز به نور مناسب نیاز دارد.

آبیاری درخت لیمو شیرین: این درخت ها برای رشد به مقدار متوسط از آبیاری نیاز دارند که انجام آن هر ۱۰ روز یکبار کافی میباشد اما در فصل های گرم سال باید تعداد دفعات آبیاری را زیاد کرد تا هیچ گونه خللی در رشد گیاه ایجاد نشود.

خاک: درخت لیمو شیرین در بیشتر اوقات در خاک هایی که وجود دارند قادر به رشد کردن است ولی برای داشتن محصول بهتر و بیشتر لازم است بهترین خاک برای آن در نظر گرفته شود، خاک باید که دارای بافت مناسب و کمی اسیدی باشد همچنین موضوع مهم دیگر زهکشی خاک هم هست و موجب می شود میوه گوشتی نیز شود.

کود دادن درخت لیمو شیرین: این گیاه برای طی کردن مراحل رشد و میوه دادن خود به ترکیب های مغذی و مواد معدنی مختلف و زیادی احتیاج دارد، برای تامین کردن نیاز های گیاه می توان از کود های مختلفی استفاده کرد که برای این درخت دو دسته کود وجود دارد و مورد استفاده قرار میگیرد عبارتند از: کود های دامی و کود های شیمیایی.

کود ۶۰ درصد پتاسیم برای درخت لیمو شیرین

این کود هارا بیشتر اوقات بعد از برداشت استفاده می کنند که موجب می شوند تا نفوذ پذیری خاک افزایش یابد ریشه ها به سادگی گسترده شوند همچنین لازم به ذکر است میکروب های مفید موجود در خاک را زیاد کرده و با فعالیت آنها مواد مغذی می توانند به درخت جذب شوند.

استفاده کردن از کود های شیمیایی که دارای فسفر پتاسیم و نیتروژن هستند برای داشتن درخت باکیفیت و پر محصول ضروری می باشند، یکی از عناصر بسیار مهم در رشد گیاه عنصر پتاسیم است که در ادامه به تاثیر فوق العاده آن بر روی درخت لیمو شیرین خواهیم پرداخت.

کودهای پتاسیم دار از جمله ۶۰ درصد پتاسیم چه تاثیری بر روی درخت لیمو شیرین دارد؟

عنصر پتاسیم موجب میشود تا ریشه گیاهان و درختان در مقابل عواملی همچون سرما و یخبندان و یا گرمای شدید مقاومت بیشتری داشته باشد همچنین این عنصر برای تمام قسمتهای گیاه مفید است برای مثال استحکام ساقه ها را بیشتر کرده و دچار خمیدگی نمی شوند، همینطور موجب می شود تا آفت ها و بیماری های مختلف قارچی به درخت لیمو شیرین آسیب کمتری وارد کند، پتاسیم نقش بسیار زیادی در مزه و طعم لیمو ها می گذارد وماندگاری آن ها را هم طولانی تر می کند، پتاسیمی که در خاک وجود دارد برای جذب شدن نیتروژن توسط درخت هم ضروری بوده و کمک می کند ریشه های درخت به سادگی نیتروژنی که نیاز دارند را جذب بکنند، در ادامه مطلب بیشتر به کود k60 خواهیم پرداخت.

کودk60 ازجمله کودهای پتاسیم بالایی است که برای استفاده پیشنهاد می دهیم تا در برنامه کود دهی خود آن را جای دهید، بازدهی بالا و عملکرد خوب آن امروزه برای باغداران و کشاورزان چیزی ثابت شدنی است و به همین خاطر هم استفاده آن رایج تر شده است.

کود ۶۰ درصد پتاسیم برای درخت لیمو شیرین

ترکیب های کود k60 به طوری است که کمبود پتاسیم گیاه را در کوتاه ترین زمان و با سرعت جبران و تامین می کند، کودk60 سرعت رشد رویشی گیاه را بیشتر کرده و موجب تولید پر بار محصول می گردد.

بیشتر بخوانید: پنجه آب( استفاده از کود فسفر بالا)

یکی از مزایای استفاده کود k60 برای درخت لیمو شیرین درشت تر شدن میوه هاست و استفاده کردن آن به هنگام شروع میوه دهی وزن و اندازه میوه هارا افزایش می دهد، همچنین رنگ خوبی به میوه ها می دهد.

به هنگام خرید دقت داشته باشید که کود اصل باشد و تاحد امکان از مراکز و منابع معتبر خریداری کنید درغیراین صورت به باغ و گیاه آسیب بزرگی وارد می شود.امیدواریم این مقاله برایتان مفید بوده باشد و استفاده کافی را برده باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *