آمینو اسید 76 درصد

آمینو اسید ۷۶ درصد به عنوان محرک زیستی گیاه، شناخته شده است. با استفاده از این نوع کود گیاه در برابر تنش‌های محیطی مقاومت بسیاری به دست می‌آورد. در این مقاله سعی بر آن است شما را با این کود بسیار مقوی بیشتر آشنا نماییم.

آمینو اسید ۷۶ درصد چیست؟

گیاه در تمام مراحل رشد و در نهایت تبدیل شدن به یک محصول بارور و سالم، نیاز به انواع کودهای شیمیایی و طبیعی دارد. یکی از بهترین کودها که می‌توان برای محصولات کشاورزی، باغی، آپارتمانی استفاده کرد، کود آمینو اسید است. یکی از اجزای اصلی در سنتز پروتئین گیاه، آمینو اسید است.

در واقع آمینو اسید نقش کلیدی در انتقال مواد غذایی درون گیاه را دارد. برای سوخت و ساز گیاهی، متابولسیم سلولی و بالا رفتن سطح کیفیت محصولات، وجود آمینو اسید بسیار لازم و ضروری است.

آمینو اسید 76 درصد

آمینو اسید ۷۶ درصد به عنوان محرک زیستی گیاه

محرک زیستی به ماده‌ یا میکروارگانیسمی گفته می‌شود که باعث مقاومت گیاه در برابر تنش‌های محیطی، افزایش کیفیت محصولات و اثر گذاری عنصر نیتروژن در گیاه شود. این کود نیز به عنوان یک محرک زیستی برای گیاه محسوب می‌شود. هفت نوع محرک زیستی که در این نوع کود نیز وجود دارد عبارتند از:

 • پروتئین هیدرولیز شده و آمینو اسید
 • هیومیک اسید و فولیک اسید
 • جلبک دریایی
 • کیتوسان
 • سلیس سلنیوم و کوبالت
 • باکتری مفید
 • قارچ مفید

بیشتر بخوانید: آرمافرت ۲۰-۲۰-۲۰

ساخت و تولید آمینو اسید ۷۶ درصد

برای ساخت و تولید این کود از سه روش استفاده می‌شود.

هیدرولیز اسیدی

هیدرولیز اسیدی کنترل شده

هیدرولیز آنزیمی

فواید کود آمینو اسید ۷۶ درصد

فواید این کود بر روی گیاهان بسیار زیاد است. بعضی از آن‌ها عبارتند از:

 • آمینو اسید باعث بالا بردن سطح مقاومت گیاهان در برابر تنش‌های محیطی از جمله شوری، خشکی، یخ زدگی، گرما زدگی و بیماری‌های مختلف و آفات گوناگون می‌شود.
 • آمینو اسید از جمله گلیسین و گلوماتیک اسید، مستقیم در عملکرد فتوسنتز گیاهان نقش دارد. هم‌چنین با افزایش سنتزکلروفیل، کیفیت محصولات را بهبود می‌دهد.
 • آمینو اسیدهای پرولین، متیونین، گلوتامیک اسید و لیسیاز، با فعال کردن هورمون‌های موثر باعث افزایش گرده افشانی و در نهایت میوه‌دهی گیاهان می‌شوند.
 • آمینو اسیدهای گلوتامیک اسید و گلیسین، باعث بالا رفتن نفوذ‌پذیری غشای سلولی و بهتر شدن جذب عناصر در گیاه می‌گردند. با استفاده همزمان از آمینو اسید با عناصر میکرو جذب و انتقال عناصر راحت‌تر می‌شود.
 • آمینو اسید متیونین و تریپتوفان در هورمون‌های رسیدگی محصول تاثیر مستقیم دارند و باعث رسیدن سریع محصولات می‌شوند.

آمینو اسید 76 درصد

نقش آمینو اسید ۷۶ درصد در افزایش و رشد میوه

در اکثر مواقع خاک زمین‌های زراعی و باغی به دلایل گوناگون مانند کاشت بیش از حد محصول، آبیاری بیش از اندازه و یا قدیمی شدن، برطرف‌کننده‌ی نیاز گیاهان دیگر نیست. بنابراین جوانه‌زنی درختان و غده‌زنی بوته‌ها و گلدهی گیاهان کاهش پیدا می‌کند. در این زمان لازم است با استفاده از آمینو اسید ۷۶ % خاک غنی شود. در نهایت با فعالیت هورمون اتیلن موجود در آمینو اسید، میوه زودتر از موقع می‌رسد.

افزایش جذب مواد مغذی با آمینو اسید ۷۶ درصد

در دوران رشد و پرورش گیاهان آنان به کودهای مختلفی نظیر کودهای کامل که شامل عناصر اصلی ماکرو نیتروژن، فسفر و پتاسیم و عناصر میکرو مانند آهن، سدیم، منیزیم، کلسیم، بور، روی، مس و … هستند نیاز دارند. در کنار این کودها با استفاده از کود آمینو اسید ۷۶ درصد، ریشه دارای قدرت بیشتری برای جذب عناصر ماکرو می‌شود.

تاثیر آمینو اسید ۷۶ درصد بر روزنه های هوایی

با باز و بسته شدن روزنه‌‌های گیاه، رشد آن بهتر می‌شود. هر چه این عمل بهتر انجام شود اکسیژن بهتری به بافت سلولی گیاه می‌رسد. از جمله عواملی که باعث باز و بسته شدن روزنه ها می‌شود عبارتند از: رطوبت کافی، دمای مناسب هوا و نور کافی است. در کنار این عوامل استفاده از کود آمینو اسید ۷۶ درصد نیز در باز شدن روزنه‌های گیاه بسیار موثر است. هم‌چنین باعث جذب دی‌اکسیدکربن می‌شود که رشد بهتر گیاهان را به دنبال دارد.

نقش آمینو اسید ۷۶ درصد در گرده افشانی

اغلب گیاهان و درختان با استفاده از گرده افشانی بارور می‌شوند. لازم به ذکر است که این گرده ها باید بارور باشند تا منجر به رشد گیاهان شوند. این کود، باعث بارور شدن گرده‌ها می‌شود. گیاهانی که با این کود بارور می‌شوند، کیفیت محصولشان بهتر می‌شود.

افزایش کمی و کیفی محصول با آمینو اسید ۷۶ درصد

آمینو اسید ۷۶%، با بالابردن میزان تشکیل قند و افزایش پروتئین در گیاه، باعث بهتر شدن کیفیت میوه، از نظر طعم و رنگ و کمیت میوه، از نظر افزایش وزن و یکدست بودن اندازه آن، میشود.

آمینو اسید 76 درصد

مقدار مصرف آمینو اسید ۷۶ درصد

مقدار مصرف این کود برای محصولات گوناگون عبارت است از:

جدول دستور مصرف آمینو اسید ۷۶ %

کود آبیاری زمان مصرف نوع محصولات
۲.۵ الی ۳ کیلوگرم در هر یک هکتار بعد از ساقه زنی و قبل از پر شدن دانه زراعی
۲ الی ۳ کیلوگرم در هر یک هکتار قبل از شکوفه دادن درختان میوه
۲ الی ۳.۵ کیلوگرم در هر یک هکتار زمان مواجه شدن با تنش‌های محیطی گیاهان گلخانه‌ای
۲ الی ۳ کیلوگرم در هر یک هکتار اوایل کاشت قبل از گل دادن و زمان تشکیل میوه گیاهان غده‌ای

بیشتر بخوانید: گوگرد برای درخت زرد آلو

آمینو اسید ۷۶% در بهبود گرده افشانی و عملیات فتوسنتز در گیاه نقش مستقیم دارد. در مقاله در مورد فواید این کود بی‌نظیر و دستور مصرف آن اشاراتی کردیم. امیدواریم بهترین نتیجه را بعد از استفاده از این کود به دست آورید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *