برنامه کوددهی درخت سیب

 در این مقاله برنامه کوددهی درخت سیب را بررسی می کنیم. میوه سیب بسیار پرفروش است. لذا باغداران تمایل دارند تا به راندمان و میزان تولید را افزایش دهند. بی شک داشتن برنامه کوددهی مناسب برای درخت سیب برای نیل به این هدف  ضروری است. از اصلی ترین فاکتورها برای بالا بردن کیفیت و کمیت میوه‌‌‌ها برنامه مناسب کوددهی است. با اجرای برنامه غذایی منظم درختان سیب را می توانید در برابر همه آفت‌‌‌ها و بیماری‌‌‌ها مصون نگه دارید. در فصل برداشت نیز می توانید میوه‌‌‌های سالم و بدون هر گونه لک و سیاهی به دستآورید. تغذیه مناسب و داشتن برنامه تغذیه ای مناسب برای درختان سیب راهی مناسب و کم هزینه جهت افزایش ثمردهی و قوی کردن محصولات است.

بیشتر بخوانید: کود شوک ده ایکس 

مراحل تغذیه دادن به درخت سیب

انجام چال کود در زمستان در برنامه کوددهی درخت سیب

بهترین راه برای قوی کردن درخت سیب در فصل سرد زمستان و قبل از شروع فصل رویش انجام چالکود است. در این روش کوددهی در یک سوم پایانی قسمت سایه انداز درخت می توان اقدام به حفر خاک کرد. سپس عمل جای گذاری در این بخش انجام می گیرد. میزان مورد مصرف کود در این روش خیلی کمتر از مقدارهای لازم در طول فصل رشد برای درختان سیب است.

 حال باید بررسی کنیم چه کودهایی مناسب روش چال کود در فصل زمستان برای درخت سیب هستند؟ بهترین ترکیبات چال کود از کودهای پودری اسید هیومیک، اسید فولیک، کود آهن، کود چتاس و کود فسفر تشکیل شده است. این ترکیبات ریشه را برای شروع فصل نو قوی می کنند و آغاز قدرت مندی را به وجود می آورنند. همچنین در چاله می توانید از کود دامی که به طور کامل پوسیده است و مقدار کمی اوره دارد بهره بگیرید.

برنامه کوددهی درخت سیب

تغدیه درخت سیب در مرحله قبل از گل دهی

 در این مرحله و قبل از شکوفه دادن هنگام ورم کردن جوانه‌‌‌های درخت سیب است که بهره گیری از کود فروت ست، اسید هیومیک و سه بیست از گزینه‌‌‌های عالی کوددهی در این مرحله محسوب می شوند. فروت ست عنصرهای اصلی بور، روی و آمینو اسید را همراه با مواد مغذی لازم جهت جوانه-های درخت در خود جای داده است. استفاده از این کود سبب می شود تا درخت سیب در مقابل سرما و یخبندان به طور کامل محافظت شود و آماده وارد شدن به فصل تولید محصولات گردد. همچنین آبیاری یا محلول پاشی کود سه بیست در این مرحله به علت فراهم آوردن عناصر نیتروژن، پتاسیم و فسفر در شروع رویش درخت باعث می شود تا بازدهی سیستم رویشی و تولیدات برگ و شاخه و همچنین ریشه زایی در گیاهان تا حد بسیار زیادی بهبود پیدا کند. آبیاری اسید هیومیک شوک باعث می شود تا درختان در مرحله تورم جوانه‌‌‌ها قادر به جذب عنصرهای مواد غذایی شوند.

 بهره گیری از کودهای توصیه شده در این مرحله می تواند منجر به بالا رفتن تعداد شکوفه‌‌‌ها در درختان و افزایش درصد تبدیل گل به محصولات و بالا رفتن سطح انرژی گیاهان و کیفیت بالای محصولات شود.

کوددهی بعد از ریزش گل

در این مرحله، با هدف ایجاد شرایط دلخواه جهت تولید میوه، می توان کود سه بیست را با مولتی کمپلکس محلول پاشی کرد.

برنامه کوددهی درخت سیب

برنامه کوددهی درخت سیب در هنگام تشکیل میوه

نخستین مرحله بهره گیری از کود کلسیم دار، در این هنگام است که برای محکم شدن دیواره سلولی میوه و عدم ترک خوردگی ، کودهای کلسیم دار به شکل محلول پاشی استفاده می شود. محلول پاشی تا هنگام برداشت سیب بهتر است دو تا سه بار انجام شود.

کوددهی درخت سیب در زمان فندقی شدن میوه

در این مرحله از کودهای پتاس استفاده می شود. چون شرایط جهت بالا رفتن مقدار قند میوه و اندازه میوه‌‌‌ها وجود دارد. کود پتاس سبب بالا رفتن ظرفیت جذب آب و قند میوه را می شود و با آب دادن به اندازه کافی و فراهم آوردن عنصر پتاسیم در این مرحله بر کیفیت سیب و بزرگ شدن آن در باقی مانده فصل می افزایید.

برنامه کوددهی درخت سیب در هنگام گردویی شدن

 در زمان گردویی شدن درخت سیب محلول پاشی یا آبیاری کود پتاس بالا شوک که میزان آن ۶۰ درصد است همراه با آمینو اسید می تواند بزرگ شدن محصولات را در پی داشته باشد. این کود سبب می شود تا حجم میوه‌‌‌ها افزایش پیدا کند و مزه بسیار مطبوعی پیدا کنند. همچنین با افزایش خاصیت انبارداری و بازار پسندی در میوه‌‌‌ها همراه خواهد بود. بهره گیری از کود آمینو اسید در این مرحله سبب می شود تا منتقل شدن عنصرها از برگ‌‌‌ها و ریشه‌‌‌ها به سلول های گیاه و سوخت و ساز گیاهان و کیفیت محصولات بالا رود.

برنامه کوددهی درخت سیب

کوددهی درخت سیب در هنگام رنگ گیری

  این مرحله آخرین مرحله کوددهی درخت سیب در مدت زمان تولید محصولات است.  این کار در دو هفته پیش از برداشت در میزان مناسبی صورت می پذیرد. جهت رنگ گیری سیب لازم است تا عناصر پتاسیم و آهن استفاده شوند. زیرا این دو عنصر نقش بسیار مهمی را در رنگ گیری سیب قرمر ایفا می کنند که باعث می شود تا مزه سیب عالی شود و برای بازار مناسب شود. محلول پاشی با کود پتاس بالا مایع شوک ۶۰ درصد و کود آهن انجام  می گیرد. نکته ای را که باید در این جا مد نظر داشت این است که اگر خاک منطقه ای که شما در آن قراردارید شور است لازم است تا اول گوگرد مایع شوک را با کمک آبیاری در برنامه کوددهی درخت سیب اجرا نمایید و بعد از گذشت زمان معینی کار آبیاری را با اسید هیومیک انجام دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *