هرس درخت سیب

درخت سیب و میوه آن در جهان بسیار محبوب هستند. به همین علت مراقبت و نگهداری از آن اهمیت زیادی دارد. هرس درخت سیب هم از مهم ترین مراحل پرورش این درخت به شمار می‌رود که در ادامه با روش انجام آن آشنا خواهید شد.

 درخت سیب

درخت سیب یکی از درختان خزان کننده از خانواده گلسرخیان است. شهرت این درخت به دلیل داشتن میوه گوشتی و خوش طعم اش است که طرفدار زیادی دارد.

منشا اصلی این درخت آسیای مرکزی بوده است. امروزه نیز نوع وحشی سیب تنها در همین منطقه یافت می‌شود. این درخت سال ها در آسیا و اروپا پرورش یافت و سپس توسط اروپایی ها به آمریکای شمالی برده شد. سیب در بعضی از فرهنگ ها و رسوم کشورهای مختلف مثل یونان اهمیت زیادی دارد.

هرس درخت سیب

در جهان ۷۵۰۰ گونه مختلف سیب شناخته شده است. هر کدام از این گونه ها ویژگی های خاصی دارند که برای انواع سلیقه ها مناسب هستند.

از سیب برای خام خوری‌، آشپزی، تهیه آبمیوه و موارد دیگر استفاده فراوانی می‌شود.

بیشتر بخوانید: سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای فندق

کشور چین بزرگ ترین پرورش دهنده سیب در جهان است که در صادرات آن هم نقش زیادی دارد. بعد از چین کشورهای آمریکا، ترکیه و ایتالیا در رده های بعدی کاشت و پرورش سیب قرار دارند.

گیاهشناسی سیب

برگ های درخت سیب در فصل پاییز به طور کامل می‌ریزند. این درخت هم با ارتفاع زیاد و هم به صورت درختچه های کم ارتفاع رشد می‌کند. انواع خود روی این درخت تا ۱۲ متر ارتفاع دارند.

برگ های درخت سیب تخم مرغی شکل، با سطح زیرین کرکی و رنگ سبز تیره هستند. این برگ ها حاشیه ای دندانه دار نیز دارند.

شکوفه های درخت سیب در فصل بهار رویش می‌کنند. رشد شکوفه ها همزمان با جوانه زدن برگ ها اتفاق می‌افتد.

درخت سیب گل آذین خوشه ای با ۴ تا ۶ گل دارد که گل های آن سفید رنگ و دارای ۵ گلبرگ هستند. در مرکز گل آذین گل بزرگی قرار دارد که شاه گل نامیده می‌شود و به میوه بزرگی تبدیل می‌گردد.

میوه سیب در اواخر تابستان یا اوایل پاییز می‌رسد. سیب ها از نظر اندازه تنوع زیادی دارند اما نوع تجاری آن معمولا قطری به اندازه ۷ تا ۸ و نیم سانتی متر دارد. سیب هایی که اندازه کوچکتری دارند معمولا برای تهیه نوشیدنی و آبمیوه استفاده می‌شوند.

رنگ پوست سیب های رسیده قرمز، زرد، حنایی یا سبز است. در تعدادی از گونه ها سیب هایی دو رنگ هم دیده می‌شوند.

قسمت گوشتی سیب اغلب سفید رنگ یا زرد کمرنگ است. در تعدادی از گونه های شناخته شده میوه با گوشت صورتی و زرد هم دیده شده است.

حدود ۴۰ درصد از حجم سیب را هوای بین سلولی تشکیل داده که باعث می‌شود این‌ میوه روی آب به حالت شناور قرار بگیرد.

هرس درخت سیب

کاشت درخت سیب

درخت سیب به وسیله دانه تکثیر می‌شود. اما درختی که از این طریق رشد می‌کند در تولید میوه چندان موفق نیست و به همین دلیل روش قلمه زدن برای تکثیر این پرخت روش مناسب تری است.

برای این روش شاخه ای از درخت را جدا کرده و در خاک می‌کارند. برای تسریع جوانه زنی نیز می‌توان از هورمون های ریشه زا استفاده کرد.

روش  دیگری که استفاده می‌شود، کاشت پاجوش است. در این روش پاجوش های کنار درخت را جدا کرده و در زمین دیگری می‌کارند.

پیوند زدن و خوابانیدن هم روش های دیگری برای کاشت درخت سیب هستند که معمولا کم تر استفاده می‌شوند.

بهترین زمان برای کاشت درخت سیب فصل بهار است.

این درخت در مناطق سردسیر رشد بهتری دارد. در این مناطق امکان کاشت درخت سیب در باغچه منازل هم وجود دارد.

هرس درخت سیب

هرس درختان میوه به منظور قطع و حذف شاخه و برگ های اضافی انجام می‌شود که تاثیر زیادی در رشد و تقویت درخت دارد.

هرس درخت سیب از جمله کارهای مهم در طول پرورش و مراقبت از این درخت است. هرس اصولی این درخت باعث می‌شود تا با حذف شاخه و برگ اضافی، نور خورشید بیشتر و بهتر به درخت تابیده شود. این موضوع باعث می‌شود درخت مواد مغذی بیشتری را از خاک جذب کرده و در نتیجه میوه با کیفیت تری تولید شود.

در درختان سیب معمولا شاخه ای که‌ چند سال باردهی داشته، شاخه پیر تلقی کرده و آن را حذف می‌کنند. در این صورت شاخه جوان تری جایگزین آن می‌شود.

در سال اول رشد درخت سیب, نهال ها را بعد از کاشت هرس می‌کنند. به این شکل که با قیچی باغبانی که کاملا تیز باشد، نوک شاخه های نهال را سربرداری می‌کنند. هر شاخه ای که هرس می‌شود باید قبل از قسمت هرس شده حداقل چهار جوانه داشته باشد.

هرس درخت سیب

در سال دوم رشد درخت سیب هرس را در فصل زمستان و زمان خواب درخت انجام می‌دهند. شاخه های کوچکی که رنگ سیاه دارند باید حذف شوند. آن قسمت از ساقه ها که صورتی رنگ هستند نشان دهنده رشد در یک سال اخیر هستند و نباید بریده شوند.

در سال سوم هم هرس در فصل استراحت درخت انجام می‌شود. روش کار کاملا مشابه هرس سال دوم است. تنها شاخه های سیاه رنگ به اندازه دو‌سوم قطع می‌شوند.

در هرس سال چهارم اگر شاخه یا برگی توسط آفت ها آلوده شده باشند حذف می‌شوند. بررسی درخت در این قسمت اهمیت زیادی دارد.

سال پنجم رشد درخت سیب، زمان باردهی درخت است. در این فصل شکل اصلی درخت تشکیل شده و میوه ها تولید می‌شوند. هرس سال پنجم بسیار محدود است و تنها به حذف شاخه های مزاحم، آلوده، ضعیف و پاجوش ها منجر می‌شود.

بیشتر بخوانید: سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای کیوی

اهمیت هرس درخت سیب

اگر درخت سیب طبق برنامه و در زمان معین هرس نشود، شاخه های اولیه درخت سریعا پیر شده و میوه های ریز و بی کیفیت تولید می‌کنند. هرس در واقع از پیری زودرس درختان سیب جلوگیری می‌کند.

افزایش رشد و محصول دهی هم از مزایای دیگر هرس درخت سیب هستند.

۵ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *