هیومیک اسید شوک

کود هیومیک اسید :

مزایای کود اسید هیومیک برای گیاهان : خاک بدون مواد آلی و هوموس، توان کافی  جهت رشد گیاه و باروری آن را نخواهد داشت زیرا نمی توان امید چندانی به خاک ضعیف برای تولید در سطوح وسیع بست. دنیای کشاورزی و باغبانی بدون وجود مواد ارگانیک به شدت تیره و تار بوده و با ادامه مصرف کودهای شیمیایی، زمینه برای عدم باردهی گیاهان، آلوده شدن محیط زیست و کاهش کمی و کیفی محصولات زراعی و باغی فراهم میشود.

خوشبختانه در چند سال اخیر نام ماده حیات بخش اسید هیومیک در سراسر جهان پیچیده و امید بزرگی پیش روی کشاورزان و باغداران گشوده شده است. کود اسید هیومیک حاصل تجزیه بقایای گیاهی و جانوری در طی سالیان دراز میباشد که به عنوان منبع طبیعی، به ماده آلی ارزشمندی در صنعت کشاورزی تبدیل شده است. حتما شما نیز مشتاق هستید از نحوه استخراج، فواید، کاربرد ها و اثرات کود اسید هیومیک بیشتر بدانید. از این رو شما را به مطالعه این مقاله جذاب دعوت میکنم.

خرید اسید هیومیک

کود اسید هیومیک از چه منبعی استخراج میشود؟

-وقتی سخن از ماده ای به میان می آید، اولین چیزی که پس از شنیدن اثرات آن به ذهن میرسد، منشا تولید و استخراج آن میباشد. گیاهان و جانوران پس از مرگ توسط میکروارگانیسم های مختلف، حشرات، کرم خاکی و …تجزیه شده و طی این مراحل، با تاثیر عوامل محیطی مانند نور خورشید، تغییرات دمایی و رطوبتی، به ماده آلی پر کاربردی به نام هیومیک اسید تبدیل میشود. برای استخراج کود هیومیک اسید منابع مختلفی وجود دارد که مرغوب ترین کود هیومیک اسید، از ته نشست های بسیار قدیمی حاصل میشود.

-ته نشست ها با گذشت مدت زمان طولانی، توسط خاک و سنگ پنهان و فشرده میشوند و زمانی که فرصت برای بالا آمدن به سطوح پیدا میکنند، وجود اکسیژن جو و تماس با آن، منجر به تغییر ماده بالا آمده می شود. ارتباط ته نشست سطح زمین با اکسیژن، نقش پر رنگی در تولید کود هیومیک اسید دارد. لازم به ذکر است مرغوب ترین کود هیومیک اسید، از منبع ته نشست قدیمی به نام لیگنیت یا لئوناردیت استخراج می گردد.

اثرات بی نظیر کود هیومیک اسید:

کود اسید هیومیک پس از استفاده، اثرات باور نکردنی بر خاک و گیاه میگذارد که از عهده کودهای شیمیایی و غیر ارگانیک خارج است به عبارتی هیچ ماده شیمیایی توان رقابت با اسید هیومیک را ندارد. در زیر به تاثیراتی که کود هیومیک اسید بر خاک، گیاه و محصول میگذارد اشاره شده است:

تنظیم پی اچ خاک های اسیدی و قلیایی:

کود هیومیک اسید دارای خاصیت اسیدی بوده و یکی از بهترین گزینه ها جهت اصلاح پی اچ خاکهای قلیایی و آهکی جهت جذب بهتر مواد غذایی توسط گیاه میباشد. این کود هم چنین محیط اسیدی را به نحو مطلوب به نفع رشد گیاه تنظیم مینماید زیرا برخی از گیاهان در محیط بسیار اسیدی رشد کمی دارند.

کاهش شوری خاک:

کود هیومیک اسید، از توانایی بالایی در تجزیه مواد آلی مانند سدیم کلرید برخوردار است به این صورت که با تجزیه این ترکیب و جذب عناصر تشکیل دهنده نمک توسط هیومیک اسید، مقدار نفوذ آن را به ریشه گیاه کاهش میدهد.

افزایش جذب مواد غذایی توسط ریشه:

کود هیومیک اسید نقش پر رنگی در افزایش ظرفیت و قابلیت های ریشه دارد به نحوی که میزان کافی فسفر را در اختیار ریشه گیاه قرار میدهد و منجر به رشد و توسعه آن می گردد؛ ریشه گیاه در چنین شرایطی، توانایی بالایی در جذب آب و عناصر غذایی خواهد داشت در نتیجه با رسیدن مواد مغذی به گیاه، شاهد افزایش کمی و کیفی محصول خواهیم شد.

جلوگیری از خشکی زود هنگام خاک:

اسید هیومیک بدون شک ماده حیرت انگیزی است که استفاده از آن در صنعت کشاورزی بسیار ضرورت دارد؛ یکی دیگر از اثرات کم نظیر کود هیومیک اسید، بالا بردن توانایی خاک در نگهداری رطوبت و کمک به حفظ آن میباشد. این امر منجر به صرفه جویی در مصرف آب و کاهش نگرانی کشاورزان در مناطق خشک و کم آب می گردد.

خنثی سازی اثر سمی فلزات سنگین و سموم:

کود هیومیک اسید از خاک و گیاه در برابر مواد سمی و مضر با ایجاد شبکه تور مانند به خوبی محافظت میکند به گونه ای که فقط آب و مولکول های کوچک‌ قادر به عبور از شبکه تشکیل شده توسط اسید هیومیک خواهند بود. در نتیجه فلزات سنگین توانایی نفوذ و ایجاد آسیب برای گیاه را نخواهند داشت.

افزایش تولید محصول:

هدف یک باغدار و کشاورز از مصرف کود برای گیاه خود، رسیدن به حداکثر رشد و باردهی میباشد. کود هیومیک اسید این وظیفه را به طور کامل به انجام میرساند  و از طرق مختلف مانند بهبود جذب مواد غذایی توسط ریشه، تحریک آنزیم ها و میکروارگانیسم های مفید، منجر به افزایش تولید محصول و بهبود کیفیت آن میشود.

مزایای کود هیومیک اسید برای گیاهان :

  • کلاته سازی عناصر و جذب آن توسط ریشه:

یکی از عناصری که با وجود مقدار زیاد آن اما گیاه با کمبود آن مواجه است، آهن است. از مزیت مهم کود هیومیک اسید، تبدیل آهن به فرم کلاته و قابل دسترس برای ریشه گیاه میباشد.

  • تامین ویتامین های موردنیاز گیاه:

اسید هیومیک با افزایش ویتامین ها و جذب آن توسط گیاه، منجر به سلامتی گیاه و بهبود ویژگی های کیفی آن میگردد.

  • تسریع جوانه زنی بذر:

آیا می دانستید جوانه زنی بذر با مصرف اسید هیومیک تسریع میگردد؟

  • غنی سازی خاک از طریق تامین مواد آلی آن و حاصلخیزی هر چه بهتر خاک
  • دوستدار طبیعت و محیط زیست بودن به سبب استخراج از منشا ارگانیک و بدون ضرر برای گیاه، خاک، جانوران و …
  • کاهش و جلوگیری از فرسایش خاک به سبب بهبود قرار گیری ذرات خاک کنار یکدیگر و افزایش انسجام آن
  • افزایش توان گیاه در مبارزه با بیماری های ریشه ای
  • بهبود فرآیند فتوسنتز توسط گیاه از طریق افزایش تولید ساختار کلروفیل گیاهی و هم چنین تیره نمودن سطح خاک و بالا رفتن میزان جذب انرژی خورشیدی

تاثیر اسید هیومیک بر روی گیاه سانسوریا

نتیجه گیری مزایای کود هیومیک اسید برای گیاهان :

در این مقاله پیرامون کود هیومیک اسید مطالب مهمی خدمت شما عزیزان ارائه شد تا به خوبی بدانید منشا این ماده آلی چیست، از چه منبعی استخراج میشود و چه اثرات و فوایدی برای محصول دارد. از اینکه با ما در این مقاله همراه بودید، صمیمانه سپاسگزارم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *