گیاه کاکتوس

کاکتوس از جمله گیاهانی است که جزو دسته تیره کاکتوسان طبقه بندی می شود و متعلق به راسته میخک سانان می باشد. کاکتوس ها گیاهانی گوشتی و خاردار هستند. بعضی از کاکتوس ها بومی مناطق خشک هستند و بعضی دیگر در نواحی مرطوب رشد می‌کنند. کاکتوس ها قادرند حتی در بیابان های بسیار خشک هم به رشد خود ادامه دهند.

ویژگی های گیاه کاکتوس

در ابتدا کاکتوس تنها در مناطق مختلفی از آمریکا رشد می‌کرد اما امروزه در اکثر نقاط کشور شاهد رشد و فراوانی انواع مختلفی از کاکتوس ها هستیم. کاکتوس ها قادر به ذخیره آب هستند و قادرند آب ذخیره شده را طی خشکسالی استفاده کنند. کاکتوس ها دارای ریشه های عمیق و ساقه های پراکنده ایی هستند که از آن جهت ذخیره آب استفاده می‌کنند.

گیاه کاکتوس

توسط تیغ ها ،و ساقه، کاکتوس ها مورد حفاظت قرار میگیرند کاکتوس ها  عموما برگی نداشته و یا برگ هایی بسیارکوچک دارند.

بیشتر بخوانید: کود پتاس بالا برای درخت آلبالو

گیاه کاکتوس ها بسیار متنوع است که درابتدا در نواحی مرکزی، جنوب و شمال  آمریکا مشاهده شده است. امروزه این گیاهان در اکثرا نقاط دنیا مخصوصاً نواحی گرم و خشک مشاهده می شوند کاکتوس ها توانایی ذخیره آب درساقه و برگ خود را دارند و همچنین قادر به تحمل در شرایط نامطلوب نظیر خشکسالی و بی آبی را دارند. لذا در صورت نرسیدن آب کافی به کاکتوس ها می توانند به حیات خود ادامه دهند

انواع کاکتوس

کاکتوس هارا می‌توان بر حسب نوع و شکل ظاهر به ۳ دسته تقسیم نمود:

  • کاکتاسه
  • پرسکیه
  • اوپنسیه

دسته اول:

شامل کاکتوس هایی هستند که به هیچ عنوان در آن ها برگی وجود ندارد این دسته شامل کاکتوس های خانواده سروس ها و اکینو کاکتوس ها را شامل می‌شوند.

دسته دوم:

شامل کاکتوس هایی هستند که دارای برگ اند و شباهت زیادی به گل رز دارند.

دسته سوم:

این دسته شامل کاکتوس هایی با برگ های موقتی اند و در جوانه‌های تازه مشاهده میشوند و بر اثر کاهش رطوبت و زیاد شدن سن به سرعت میریزند.

گیاه کاکتوس

میوه کاکتوس

میوه کاکتوس امروزه از جمله میوه های برتر در بسیاری از مناطق جهان مورد علاقه ی بسیاری از مردم  است.یکی از  بزرگترین صادرکننده های این میوه‌ کشور مراکش است که مقدار بسیاری از آن را  این کشوربه خود اختصاص داده است. لازم به ذکر است میوه کاکتوس برای استفاده  لازم است به خوبی برسد

چرا که پس  از رسیده شدن خار های بسیار کوچک میوه کاکتوس از  میوه جدا شده و میتوان آن را مصرف کرد. و اگر میوه را نرسیده بچینیم خارهای میوه ی کاکتوس بر سطح آن باقی میماند و همه خارها نخواهند ریخت حتی اگر زرد شود. میوه کاکتوس دارای طبعی بسیار گرم می‌باشد و و جزو میوه های بسیار مقوی بشمار می آید.

مزه میوه کاکتوس مشابه  مزه آنبه  و اناناس می‌باشد.  میوه به دلیل دارا بودن پوستی ضخیم  میتواند قابل نگهداری حتی تا مدت زیاد هم باشد. داخل  میوه کاکتوس تخم‌های کوچکی مشاهده می‌شود.

تکثیر گیاه کاکتوس

زمان مناسب برای  تکثیر کاکتوس فصل  بهار است اگرچه در فصول دیگر نیز تکثیر ممکن است

تهیه  قلمه مناسب، نیاز به دقت بسیاری دارد چراکه  کاکتوس ها از طریق قلمه زدن به سادگی تکثیر می یابند اگر چه که  این اقدام اکثرا از  کاکتوس های جزء جزء انجام می شود.

بهتر است جوانه هایی را انتخاب کنید که کم ترین سطح تماس را با گیاه دارد.

از قلمه  گرفتن از پایه گیاه پرهیز کنید. چراکه رطوبت این قسمت از گیاه زیاد ست و احتمال  خطر گندیدگی گیاه مادر را دارد.

نکته هایی از کاکتوس

مطمعن شوید که قبل از انتقال کاکتوس گلدان کاملا  خشک باشد و همچنین در خاک خشک صورت گرفته باشد.

برای ترمیم ریشه های آسیب دیده  قبل از آبیاری  لازم است یک هفته به آن فرصت دهیم میزان آبیاری یکی از مشکلات مربوط به کاکتوس است یکی از راه ها برای فهمیدن آبیاری مورد نیاز برای کاکتوس این است که باید ۲ تا ۳ سانتی متر از خاک کاکتوس خشک شود.

لازم به ذکر است که در فصل تابستان که گیاه رشد بیشتری دارد نیازمند آبیاری بیشتری است.

در فصل زمستان گاها گیاه تنها یک بار در ماه نیاز به ابیاری دارد. ودر تابستان،باید میزان رطوبت را به میزانی حفظ کنیم که باعث خشک شدن ریشه ­ها نشود.

در آبیاری کاکتوس  حتما باید توجه داشت که  هرگزنباید  گلدان را در آب بگذاریم. چراکه خاک مملو از آب می­تواند باعث پوسیدگی ریشه­ ها شود و عواقب جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

کاکتوس برای حفظ  شکل و رنگ مطلوب خود نیاز به نور کمی دارد. اما گونه­ های کرکی، خاردار و تیره  نسبتا به  انواع نرم، برگدار وصاف به نور بیشتری نیاز دارند. کاکتوس ­ها اغلب قادرندطیف گسترده ایی از دما را تحمل کنند، اما بیشتر آن­ها در دمای مطلوب رشد بیشتری خواهند داشت.

گیاه کاکتوس

هنگامی که درجه حرارت خیلی سردیا خیلی گرم باشد، کاکتوس می‌تواند به حالت خواب برود. فضای مناسب برای رشد کاکتوس در تابستان، کاکتوس را باید به خارج از خانه انتقال دهیم که میتواند درانجا در طول روز در جلوی آفتاب و در طول شب در مکان سرد  قرار گیرد و در زمستان فضای ایده ال اتاق سرد و آفتابی می باشد.

بیشتر بخوانید: کود پتاس بالا برای درخت هلو

کاکتوس می ­تواند ازطریق بذر نیز  رشد کند. بسیاری  از بذرهای کاکتوس یک سال زمان می برد تا جوانه بزند و حتی ممکن است چند سال هم  طول بکشد تا بتوانیم شاهد رشد کاکتوس باشیم.

اگر گلخانه یا یک فضای کوچکی دارید، بهترین زمان برای کاشت  بذر ها در آخر دی یا در اوایل بهمن ماه می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *