اسید هیومیک ماده تقویتی فوق العاده ای برای تمامی محصولات اعم از کشاورزی، باغی و گلخانه ای به شمار می آید که به دو صورت فعال پودری و مایع در حجم های مختلف عرضه میشود. اسید هیومیک عناصر پر مصرف ضروری یعنی نیتروژن، فسفر و پتاسیم را به همراه فولویک اسید و برخی دیگر از مواد مغذی برای رشد عالی گیاهان فراهم میکند.

از آنجا که اسید هیومیک از منشا طبیعی برخوردار بوده و هیچ آسیبی به گیاه و خاک نمیرساند، می توان آن را در تمامی دوره رشد گیاهان و بر اساس سن، نیاز تغذیه ای خاک، درخت و هم چنین مرحله ای از رشد که خواهان مصرف آن هستید، در مقدار موردنیاز و درست از آن استفاده نمایید.

به سبب اهمیتی که مقدار مصرف اسید هیومیک برای هر درخت دارد، تصمیم گرفته ایم در مطالب زیر، پاسخ مقدار مصرف اسید هیومیک برای هر درخت خدمت شما کشاورزان و باغداران عزیز داده شود.

فهرست مطالبی که در این مقاله آمده است:

۱. چرا باید از مقدار مصرف اسید هیومیک برای هر درخت اطلاع داشته باشیم؟

۲. شیوه مصرف اسید هیومیک

۳. اسید هیومیک مایع و ویژگی های آن

۴. مقدار مصرف اسید هیومیک مایع برای هر درخت

۵. اسید هیومیک پودری و ویژگی های آن

۶.نتیجه گیری

چرا باید از مقدار مصرف اسید هیومیک برای هر درخت اطلاع داشته باشیم؟

اسید هیومیک بهترین ماده ارگانیک موجود در جهان است که نقش پر اهمیتی در جذب بهتر و سریعتر مواد مغذی خاک، بهبود کارایی ریشه، کلاته نمودن عناصر و تبدیل آنها به فرم قابل جذب ریشه، بهبود کیفی محصول، افرایش بهره وری درختان میوه، حاصلخیزی خاک و …دارد.

اسید هیومیک اگر به مقدار کافی در دسترس خاک و گیاه قرار گیرد، نتایج حیرت انگیزی برای شما به ارمغان خواهد آورد از این رو ضرورت دارد از مقدار مصرف هیومیک اسید برای هر درخت اطلاع داشته باشید تا منجر به رشد موثر درخت خود شوید؛ کما آنکه برخی از باغداران، اسید هیومیک کمتر از حد موردنیاز درخت به آنها میدهند.

شیوه مصرف اسید هیومیک:

اسید هیومیک را می توان با سه روش آبیاری، چالکود و محلول پاشی در اختیار گیاه قرار داد. در بین این سه ●روش، محلول پاشی برای محصولات زراعی مانند گندم، جو و …که به صورت دیم کشت می شوند بیشتر کاربرد دارد اما اگر آبیاری انجام میگیرد، بهترین روش استفاده از اسید هیومیک در زراعت، آبیاری میباشد.

  • طریقه مصرف اسید هیومیک برای درختان میوه نیز به صورت آبیاری و چالکود است که روش آبیاری در طول فصل رشد و پس از برداشت محصول توصیه می گردد و چالکود اسید هیومیک نیز در کوددهی پاییزه یا زمستانه جهت آماده سازی درختان میوه و ریشه برای شروع قدرتمند فصل جدید توصیه می گردد.

از آنجا که دو نوع پر مصرف و پر کاربرد از اسید هیومیک به شکل مایع و پودری وجود دارد، جهت کسب اطلاعات کافی از مقدار مصرف اسید هیومیک برای هر درخت، اجازه دهید شما را با ویژگی های این اشکال از اسید هیومیک و نحوه استفاده دقیق آنها آشنا نمایم.

اسید هیومیک مایع و ویژگی های آن:

■اسید هیومیک مایع دارای ترکیب هیومیک و فولویک اسید می باشد که حالت مایع آن، منجر به جذب صد درصدی و انحلال موثر در تمامی سیستم های آبیاری می گردد. اسید هیومیک مایع ترکیب بسیار غلیظ با درصد خلوص ۹۵ درصد است که رشد ریشه، اصلاح خاک، بهبود خواص بیولوژیکی و شیمیایی خاک، افزایش مقاومت درختان میوه در برابر تنش های محیطی و آفات، جذب موثر کودهای دیگر و …همه و همه مرهون استفاده از این شکل از اسید هیومیک هستند.

■ریز مغذی ها و عناصر پر مصرف کود اسید هیومیک مایع در خاک به فرم کلاته در آمده و ریشه گیاه به سهولت آن را جذب می نماید در نتیجه تمامی کمبود های گیاه به خوبی برطرف می گردد.

■اسید هیومیک مایع کاربرد گسترده ای در طیف وسیعی از محصولات از جمله: درختان میوه، گندم، ذرت، سیب زمینی، پیاز، خیار، گوجه فرنگی، مرکبات، فلفل دلمه ای، صیفی جات، زعفران، کدو و …کاربرد دارد. این کود را میتوان به آسانی با کودهای شیمیایی و آلی دیگر مخلوط و کارایی آنها را افزایش داد.

■اسید هیومیک مایع هم چنین برای خاک مناطق شور به عنوان اصلاح کننده قوی به شمار می آید هم چنین اسید هیومیک مایع در مقایسه با نوع پودری از حلالیت بالایی برخوردار بوده و به هیچ عنوان رسوب نمی دهد.

مقدار مصرف اسید هیومیک مایع برای هر درخت:

میزان مصرف اسید هیومیک مایع، بین ۲۰ الی ۴۰ لیتر در هکتار می باشد که به شکل آبیاری در اختیار درختان میوه قرار میگیرد. در صورت مشخص کردن مقدار مصرف اسید هیومیک بر اساس سن درختان میوه، با طبقه بندی زیر روبرو خواهید شد:

■هر نهال یک ساله به مقدار ۵۰ سی سی اسید هیومیک مایع نیاز دارد.

■نهال های ۲ تا ۴ ساله به مقدار ۱۰۰ سی سی اسید هیومیک مایع نیاز دارد.

■درختان ۵ ساله به مقدار ۱۰۰ تا ۱۵۰ سی سی اسید هیومیک مایع نیاز دارند.

■درختان بالغ به میزان ۲۵۰ سی سی اسید هیومیک مایع نیاز دارند.

■درختان بسیار کهن ۵۰۰ سی سی از اسید هیومیک مایع را بایستی بهره مند شوند.

نکته: اسید هیومیک مایع در حجم های یک لیتری، پنج لیتری و بیست لیتری عرضه می گردد.

اسید هیومیک پودری و ویژگی های آن:

اسید هیومیک پودری، محصولی است که از خشکاندن اسید هیومیک مایع بدست می آید؛ شکل پودری این نوع اسید هیومیک سبب میشود برای استفاده در آب حل گردد و در اختیار گیاه قرار گیرد.

اسید هیومیک پودری در بسته بندی یک کیلویی عرضه شده و مقدار مصرف اسید هیومیک پودری برای درختان میوه،  یک کیلوگرم برای هر هکتار می باشد.

نکته: مقدار مصرف اسید هیومیک پودری برای هر درخت یا نهال یک ساله ده گرم و بیشتر از ۵ سال ۵۰ گرم می باشد.

نتیجه گیری:

با توجه به اینکه در طول چند سال اخیر ماده معجزه بخش اسید هیومیک پا به دنیای کشاورزی و باغداری گذاشته است و همه از اثرات بی نظیر آن به وجد آمده اند، آگاهی از مقدار مصرف اسید هیومیک برای هر درخت، شما را در استفاده از این طلای سیاه یاری خواهد نمود.

 

 

 

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *