تأثیر فروت ست بر روی درخت بادام

بادام متعلق به خانواده گل رز (Rosaceae) است که انواع مختلفی از آن وجود دارد. درختان بادام در صورت مراقبت صحیح می توانند ۲۵ سال عمر کنند. همچنین پرورش درختان بادام و برداشت آجیل از آن کار دشواری نیست. بادام میوه ای است که توسط درختان بادام به نام (Prunus dulcis) تولید می شود. درخت بادام گونه ای از درختان میوه بومی کشورهای خاورمیانه است. درختان بادام از همان تیره درختان هلو هستند. از نظر آشپزی، بادام خشکباری فوق العاده و همه کاره است و جدا از اینکه به تنهایی خوشمزه است، برای تهیه شیر بادام، کره بادام یا آرد بادام نیز مفید هستند. در این مقاله علاوه بر به بررسی تأثیر فروت ست بر روی درخت بادام به موضوعاتی مانند پرورش، نکات مراقبتی و غیره نیز خواهیم پرداخت.

پرورش درخت بادام

درختان بادام در اقلیم هایی با تابستان های گرم و رطوبت کم بهترین رشد را دارند که به درخت کمک می کند محصولی سالم از این آجیل را تولید کند. البته مهم است که یک فصل رشد طولانی و بدون یخبندان داشته باشید زیرا مغز بادام هفت تا هشت ماه طول می کشد تا بالغ شود و معمولاً حدود پنج سال طول می کشد تا درختی که به اندازه کافی بالغ است، برای تولید آجیل رشد کند. سرمازدگی بهاره می تواند به گل های درخت بادام که برای برداشت ضروری هستند آسیب برساند.

تأثیر فروت ست بر روی درخت بادام

تاثیر فروت ست بر روی درخت بادام

درختان بادام می توانند در زمستان در مناطقی که سختی سرمای آن ۷ تا ۹ است زنده بمانند. از موارد تاثیر فروت ست بر روی درخت بادام میتوان به کاهش اثر سرما اشاره کرد که شما جهت حفاظت از یخبندان میتوانید از این کود استفاده کنید.

علاوه بر فورت ست گزینه های متنوعی دیگری مانند هرس وجود دارد که برای کمک به سالم ماندن این گیاهان در طول زمستان است. البته پرورش دهندگان هرس را انتخاب می کنند و با هرس نکردن شاخه های اصلی درخت، می توانید شاخه های داخلی را هرس کنید تا سایه بان درخت در برابر نور خورشید باقی بماند.

بیشتر بخوانید: تاثیر فروت ست بر روی مرکبات

شاخه‌های درخت بادام گل‌ها و جوانه‌های سفید دارد اما در نمای نزدیک به رنگ صورتی تیره تغییر می کند و شاخه درخت بادام با میوه هسته دار با برگ های سبز روشن احاطه شده است.

البته اگر درخت بادام شما در آفتاب کامل قرار گیرد، بیشترین گل (و بنابراین، به طور بالقوه آجیل) را خواهد داشت.

برای بررسی تاثیر فروت ست بر روی درخت بادام باید ذکر کنیم که از ماه مرداد تا مهر سهم و ارزش مراحل فروت ست بر روی درخت بادام   ۶۰ درصد بوده که این بازه زمانی به پس از برداشت میوه و قبل از ریزش برگها برمی گردد. از اسفند تا اردیبهشت اثر فروت ست بر روی این درخت ۱۰ درصد است.

بازه زمانی اسفند تا اردیبهشت زمان تورم جوانه ها و قبل از تشکیل گل بوده و پس از آن از اردیبهشت تا خرداد تاثیر فروت ست بر روی درخت بادام ۳۰ درصد که این بازه ی زمان دقیقاً به بازه تشکیل میوه ها برمی گردد.

تأثیر فروت ست بر روی درخت بادام

نکات مراقبتی مهم برای درخت بادام

این نکات به شرح زیر هستند:

  • خاک

زهکشی خوب خاک مهم است، بنابراین خاک های شنی بر خاک های رسی ترجیح داده می شوند.

  • آب

درختان بادام مانند دیگر درختان آجیل برای رشد سالم به آب زیادی نیاز دارند. حدود ۳ تا ۴ اینچ آب در هفته یا به اندازه کافی برای مرطوب نگه داشتن خاک در نظر بگیرید. درختان بادام نسبتاً به خشکی مقاوم هستند، اما بهتر است برای تولید محصول مناسب، آب فراوان تهیه کنید. فقط به یاد داشته باشید که آبیاری بیش از حد درخت می تواند باعث پوسیدگی ریشه شود(خاک خیس به این معنی است که گیاه آب زیادی دریافت می کند.)

  • کود

تاثیر فروت ست بر روی درخت بادام به ماه بهار برمی گردد که برای اسنفاده از این کود باید آن را در امتداد خط چکه درخت بمالید.

کاشت و برداشت درخت بادام

قبل از بیان تأثیر فروت ست بر روی درخت بادام باید بدانید که از نظر فنی، محصول تولید شده توسط درختان بادام، آجیل نیست، بلکه میوه هسته دار (دروپه) است. میوه‌ای که روی درختان بادام رشد می‌کند در ابتدا شبیه بادامی نیست که بعداً می‌خورید. اما در عوض، چیزی که می‌بینید پوسته‌ای چرمی و سبز رنگ است.

تأثیر فروت ست بر روی درخت بادام

بادام انواع مختلفی دارد و نوعی که در کاسه های آجیل و دستور پخت دسر یافت می شود، بادام شیرین (Prunus dulcis) است، اما یک بادام تلخ نیز وجود دارد (Prunus dulcis var. amara) که به عنوان مثال برای طعم دادن به برخی از لیکورها استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: کود کامل شوک ده ایکس برای کاهو

در بیشتر موارد، درختان بادام، مانند برخی از درختانی که میوه های خوراکی می دهند، خودبارور نیستند. برای گرده افشانی به دو یا چند رقم  از آن نیاز دارید و آنها نمی توانند هر رقمی باشند (زمان گلدهی باید در یک ردیف باشد). این بخش مشکل ترین قسمت رشد درختان بادام برای یک محصول آجیل است. درختان بادام خود را در فاصله ۱۵ تا ۲۵ فوتی از یکدیگر بکارید.

در مورد تاثیر فروت ست بر روی درخت بادام باید ذکر کنیم که حدودا ماه مرداد بهترین زمان برای برداشت بادام است. بادام زمانی برای برداشت آماده است که پوسته ها شروع به جدا شدن کنند و پوسته به رنگ تغییر کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *