تاثیر اسید هیومیک بر روی جوانه زنی

تاثیر اسید هیومیک بر روی جوانه زنی یکی از وظایف این ماده طبیعی و ارگانیک است که لازم است تا پیرامون آن اطلاعات کسب نمایید. اسید هیومیک یک ماده فعال و تحریک کننده زیستی، گیاه را از زمان رویش تا بالغ شدن و محصول دادن یاری می کند و انرژی کافی برای جوانه زدن را برای آن امکان پذیر می کند. اسید هیومیک یک ماده طبیعی پر از قدرت است که از زغال سنگ بسیار مرغوب تهیه می شود. این ماده امروزه به عناوان نجات دهند طبیعت و بالا برنده بهره وری شناخته می شود. اسید هیومیک با غلظت زیاد به رنگ قهوه ای تیره وجود دارد . این ماده تحریک کننده رشد بذر و جوانه زدن در گیاهان است که منجر به رشد رویشی در گیاهان می شود.

جوانه زنی یک رویداد مثبت است که سر آغاز رشد و نمو گیاهان برای باروری در آینده است. بعضی از بذرها با قدرت بالاتری رویش می کنند اما قدرت کافی برای جوانه زدن یا ادامه رشد را ندارند؛ لذا تقویت آن‌‌ها با اسید هیومیک از بهترین آپشن‌‌ها است. همچنین به علت این که در خاک اغلب نواحی شاهد کم شدن شرایط ایده آل برای جوانه زدن هستیم استفاده از اقرات اسید هیومیک برای جوانه زنی کاری بس هوشمندانه محسوب می شود. زیرا بیشتر مناطق به دلیل شوری خاک، کاهش باکتری‌‌های مفید داخل خاک و از دست رفتن مواد آلی مفید و عنصرهای غذایی نیاز به غنی شدن دارند.

بیشتر بخوانید: زمان مصرف هیومیک اسید

تاثیر اسید هیومیک بر روی جوانه زنی

جوانه زدن و عوامل موثر بر آن

جوانه زدن مرحله ای است که در طی آن بذر رشد رویشی خود را شروع می کند و در پی آن ریشه و سایر بخش‌‌ها با گذشت زمان بروز می کنند. ذکر این نکته ضروری است که یکی از مرحله‌‌هایی که امکان دارد آن را با جوانه زنی اشتباه بگیرید مرحله ای است که گیاه کوچک از درون خاک بیرون آمده است و برگ‌‌های ابتدایی آن ظاهر شده است و از منابع نور استفاده می کند. جوانه زنی مانند هر عمل دیگری که از موجودات زنده سر می زند تاثیر گرفته از فاکتورهای متفاوتی اعم از خارجی و داخلی است که موضوع فاکتورهای داخلی بیشتر به بذر و اتفاقات داخل بذر بستگی دارد مثل مقدار و چگونگی رسیدگی به بذر، انرژی موجود در بذر، استفاده از تحریک کننده‌‌های رشد و غیره. فاکتورهای خارجی بستگی به مقدار رطوبت محیط، تهویه، دما و تابش نور آفتاب دارد.

  • اگر بخواهیم نخستین زمانی را که اثر اسیدهیومیک بر جوانه زنی گیاه دارد بدانیم بایستی به پیش از کشت بذر و استفاده از اثرات اسید هیومیک بر جوانه زدن بذر در عمل بذر مال کردن اشاره کرد. آغشتن بذر گیاه با اسید هیومیک منجر به رشد سریع در جوانه زدن بذر می شود و بنیه آن را از اول رشد تقویت می کند. همچنین بذر سالم و عاری از هر گونه عوامل بیماری زا به خاک می بخشد. چون اثر زیادی در بالا بردن توان گیاه در مقابل انواع بیماری‌‌های مربوط به ریشه بعد از رویش گیاه کامل دارد.
  • یکی از مشکلاتی که برای جوانه زدن گیاه پیش می آید شوری خاک است. عواقب شوری خاک برای گیاهان بسیار زیاد است. به گونه ای که اجازه جوانه زدن یا رشد کردن را به جوانه گیاه نمی دهد. اسید هیومیک با خصوصیت خارق العاده و بی نظیری که دارد می تواند شوری خاک را مرتفع کند. همچنین اسید هیومیک سبب می شود تا زنجیره نمک در خاک بشکند. در نتیجه مقدار شوری در خاک کم می شود و عمل جوانه زدن با قدرت و سرعت بیشتری انجام می پذیرد.
  • با مصرف اسید هیومیک در نخستین آب آبیاری بعد از کاشت بذر و در بذر مال کردن به محض این که این ماده آلی به بستر خاک وارد شود جوانه زنی با سرعت زیادی رخ می دهد و ریشه بزرگ می شود و طول آن نیز طویل خواهد شد. حتما تا به الان متوجه شده اید که اثر اسید هیومیک بر روی جوانه زنی تا چه میزان زیاد است.

تاثیر اسید هیومیک بر روی جوانه زنی

 چگونگی تاثیراسید هیومیک بر روی جوانه زنی گیاه

تامین رطوبت مورد نیاز بذر برای جوانه زنی

وجود مقادیر کافی و لازم آب و رطوبت برای تحریک کردن آنزیم‌‌ها برای آغاز فعالیت، تجزیه و مصرف مواد غذایی و رشد جوانه لازم و ضروری است. اگر بستر کشت خشک شود یا بذر دچار عطش شود این امر را با اشکال روبرو می کند. اثر اسید هیومیک بر روی جوانه زدن گیاه در این جا ظاهر می شود به گونه ای که با پوک و ترد کردن خاک، جذب و نگاه داری آب را بالا می برد و از ایجاد تنش و استرس خشکی به بذر می کاهد.

نفس کشیدن بذر برای جوانه زنی

 یکی از اصلی ترین نیازهای بذر برای جوانه زدن اکسیژن کافی است. این امر با تهویه خاک محقق می شود. اسید هیومیک سبب می شود تا ساختمان خاک به خوبی اصلاح شود و شوری آن از بین برود. این ماده سبب می شود تا اکسیژن کافی به اعناق خاک برسد. در نتیجه بذر به علت تنفس بهتر جوانه می زند. به خصوص در خاک‌‌هایی که سنگین هستند این عمل به خوبی قابل مشاهده است که تاثیر اسید هیومیک بر جوانه زنی را با نرم و شل کردن ساختمان خاک نشان می دهد.

تاثیر اسید هیومیک بر روی جوانه زنی

تابش آفتاب

 اسید هیومیک سبب می شود تا نور خورشید به زمین به علت بالا رفتن جذب نور توسط این ماده و هوموسی شدن خاک بیشتر شود. لذا بذر می تواند بهتر جوانه بزند.

بیشتر بخوانید: برنامه کوددهی درخت سیب

افزایش عنصرهای غذایی خاک

 اسید هیومیک با فراهم کردن عنصرهای مغذی و کلاته کردن آن‌‌ها سبب می شود تا تعدا عنصرها در خاک زیاد شود و شرایط بی نظیری به علت غنی بودن خاک برای گیاه محقق شود. این کود باعث می شود تا حاصلخیزی خاک بیشتر شود که این به علت از بین رفتن میکرو ارگانیسم‌‌های مفید در پی استفاده از مصرف بی رویه کودهای شیمیایی است.

 در این مقاله تا حد ممکن تاثیر اسید هیومیک بر روی جوانه زنی گیاهان را بررسی کردیم. لازم است تا باغداران به جای استفاده از کودهای بی کیفیت از این کود بهره ببرند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *