کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای درخت بادام

برای اینکه شما باغداران و کشاورزان عزیز دارای باغ پر محصول به همراه سود بالا شوید به همین خاطر لازم است که اقدام به انجام کارهایی در جهت نگهداری از درخت بادام بکنید، یکی از این اقدامات کود دادن مناسب درختان است که با این کار درختان می توانند سالم بمانند و عملکرد بهتر و بالاتری نیز داشته باشند در این مقاله قصد داریم که مهمترین کودهای شیمیایی که مناسب درخت بادام هستند را به شما عزیزان معرفی کنیم یکی از این کود ها که موجب افزایش ریشه زایی درخت بادام می شود کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ است.

چرا نیاز است که درخت های باغ بادام را کود بدهیم؟

با تاسف باید بگوییم که بیشتر خاکهایی که برای کشت بادام به کار میروند در کشور ما ایران در زمین های آهکی و فقیر و شنی و سنگلاخی هستند و این نوع خاک ها در تامین کردن نیازهای تغذیه درخت بادام ناتوان هستند، اگر کشاورزان از کودهای شیمیایی به طور نامتعادل استفاده کنند و توجه بیشتری به ازت و فسفر بکنند موجب می شود که در درخت بادام مشکلات تغذیه ایجاد شود، کم شدن عملکرد درخت ها، ریزش کردن میوه ها و پایین آمدن کیفیت مغز و هم چنین آلوده شدن باغ های بادام و مبتلا شدن به بیماری ها و آفت ها از جمله عامل هایی هستند که می تواند جایگاه این محصول را دچار خطر کنند.

 کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای درخت بادام

یکی از راهکارهایی که می توان این مشکل را حل کرد رعایت کردن نکات تغذیه می باشد در ادامه مطالب همراه ما باشید تا بتوانیم بیشتر برایتان توضیح دهیم.

بیشتر بخوانید: کود ۳۶ ۱۲ ۱۲ برای هلو

کود دادن فصلی باغ بادام چگونه میباشد؟

درخت های بادام در هر فصل سال به دریافت کردن مقدار مشخصی از کودهای شیمیایی نیازمند هستند، کودهای شیمیایی به درخت ها کمک می کنند هم قدرت رشد گیاه افزایش پیدا کند و هم محصول دهی بالا تر شود و دارای عملکرد بهتری باشند.

کود دادن زمستانه درخت بادام

یک ماه قبل از تورم جوانه ها در فصل زمستان بر اساس بررسی خاک لازم است که یک چالکود در خاک ایجاد بکنید، کود دادن در فصل زمستان باید به شکل ساندویچی یعنی در لابه لای کود های دامی در منطقه ریشه انجام گیرد.

 کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای درخت بادام

مرحله دوم هنگام تورم جوانه ها تا شروع باز شدن گل ها است در این زمان برای رشد کردن و توسعه ریشه گیاه از ازت و فسفر به شکل کود آبیاری استفاده بکنید.

متوسط تشکیل شدن میوه درخت بادام به کمتر از ۳۰ درصد می رسد یعنی اگر روی درخت بادام ۱۰۰ شکوفه مشاهده شود فقط ۳۰ درصد این شکوفه ها به میوه تبدیل می شوند از این رو برای اینکه این مقدار افزایش پیدا کند بهتر است که از کود فروت ست استفاده کنید.

در رشد سریع درخت بادام کود فسفره چه کاربردی دارد؟

فسفر در خاک بسیار کند حرکت می کند و از سوی دیگر با توجه به مصرف کردن اشتباه کودهای شیمیایی و آب شوی عنصر های ضروری درخت نمیشود که به فسفر انتقال یافته شده به نهال اکتفا کرد از این رو لازم است که در باغ هایی که در حال ساخته شدن هستند حتماً از کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ در چالکود و یا سوپر فسفات تریپل از جمله کود هایی که دارای ریز مغذی و اسید هیومیک هستند استفاده کنید تا فسفر درخت به لحاظ کافی تامین شود.

از چه روش کوددهی برای اینکه درخت بادام سریعتر رشد کند استفاده کنیم؟

برطرف کردن نیاز درخت بادام نسبت به عنصر ها را می توان از طریق چال کود کردن و محلول پاشی کود و یا استفاده کردن در آب آبیاری برطرف کرد، وقتی که آهکی بودن خاک باغ های درخت بادام و همچنین آهکی بودن آب آبیاری را در نظر بگیرید به خاطر بودن بی بیکربنات زیاد استفاده کردن از روش محلول پاشی و چالکود ارجحیت بیشتری دارد البته از روش آبیاری هم در صورتی که از اسید هیومیک مصرف کردید استفاده کنید.

 کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای درخت بادام

ضرورت داشتن کود آهن در رشد سریع درخت بادام

درخت های بادام نسبت به درخت های دیگر کمتر دچار فقر و کمبود آهن می شوند ولی باغ هایی هم وجود دارند که از مشکلات اصلی آنها کمبود و فقر آهن می باشد از این رو برای اینکه بتوان این عنصر را تامین کرد بهتر است از کود کلات آهن یا سولفات آهن به مقدار ۱ کیلوگرم برای درخت بادام خود استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: کود مخصوص رنگ گیری میوه

درخت های بادام در کنار احتیاج به تامین عنصر های پر مصرف به عنصر های ریز مغذی دیگری همچون روی و مگنزو منیزیوم و غیره نیاز دارند که این عنصر ها با وجود اینکه کم مصرف هستند اما اهمیت بسیار زیادی دارد؛ کود میکرو کمپلکس مایع کاملا نیاز درخت های بادام را به مواد مغذی تامین میکند و باعث در امان ماندن درخت های بادام از اثرات تخریب کننده گیاه میشود. امیدوارم که مطالب تا اینجا برایتان مفید واقع شده باشد در مقاله های دیگر هم همراه ما باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *