کود 10 52 10 برای درختان زردآلو

درخت زرد آلو که به طور طبیعی مربوط به کشور چین می باشد اوایل قرن ۱ میلادی به غرب آسیا و اروپا راه یافت. ارتفاع این درخت به طور میانگین ۵ متر است. درخت زرد الو دارای برگ های خزان دار با نوک تیز  می باشد که در فصل بهار میان آن ها شکوفه های ریزی می روید. از ویژگی های مهم و قابل توجه درخت زردآلو برای کاشت باید به مواردی همچون نیاز فراوان آن به آب، داشتن ریشه حساس  و مستعد بودن به جذب آفات اشاره کرد. این درخت مانند دیگر درختان به تغذیه مناسب نیازمند است کود  ۱۰ ۵۲ ۱۰ کودی است که می تواند برای رشد این درخت بسیار مفید باشد در ادامه با ما همراه باشید تا با کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای درختان زردآلو آشنا شوید.

اهمیت کود دهی درخت زردآلو

چنانچه پیش تر اشاره کردیم، درخت زردآلو درختی حساس و مستعد جذب آفت است، بنابراین باید توجه داشت که برای کاشت زردآلو باید دقت و ظرافت بسیاری به خرج دهیم. درخت زردآلو با توجه به نیاز فراوان به آبیاری در شرایط فعلی بحران آب کشور انتخاب دشوار و پر هزینه ای برای دهقانان و کشاورزان می باشد.

کود 10 52 10 برای درختان زردآلو

از طرفی دیگر درخت زردآلو به شدت مستعد آفت زدگی می باشد و یک زخم یا خراش کوچک کافی است تا سبب آفت زدگی آن شود. این عوامل سبب می شود که برای حفظ زحمات یک ساله مان و از بین رفتن محصولات مزرعه، به فکر استفاده از کودی مناسب و کم ضرر برای پرورش این گیاه حساس باشیم. به عنوان کود مناسب و کم ضرر برای استفاده در مزارع زردآلو می توان به کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: کود اسید هیومیک برای مرکباتی همچون نارنگی

کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ چیست؟

کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ که بالا ترین درصد فسفر را در بین کود های ریشه افزا موجود در بازار دارد، به کود NPK نیز معروف است. تاثیر شگفت انگیز کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ سبب شده تا در بین بسیاری از افراد این کود با عنوان کود ریشه افزا نیز شناخته شود.

کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ به دلیل ترکیبات غنی خود یکی از کامل ترین غذا ها برای گیاهان است. این کود تشکیل شده از ۱۰ درصد نیتروژن ۵۲ در صد فسفر و ۱۰ در صد پتاسیم. همین امر نیز دلیل نام گذاری آن به ۱۰ ۵۲ ۱۰ می باشد. ترکیبات دیگر کود NPK شاکل روی پتاس منیزیم آهن و… می شود که هر کدام تاثیر زیادی بر رشد گیاه دارند. نسبت و مقدار ترکیبات دیگر کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ بسته به کارخانه تولید کننده متفاوت است، با توجه به این که کارخانه های زیادی در داخل و خارج کشور اقدام به تولید کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ می کنند می توانید ترکیبات دقیق این کود را پشت بسته بندی آن بخوانید.

تاثیر عناصر کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای درخت زردآلو

 • نیتروژن: افزایش رشد گیاه و میوه های آن
 • روی: کمک به فتوسنتز گیاه و در نتیجه افزایش محصولات درخت زرد آلو
 • فسفر: فسفر سبب ریشه افزایی و تقویت ریشه می شود. ریشه درخت زرد آلو بسیار حساس است و در رطوبت بالای خاک به سرعت پوسیده می شود. حال اینکه تقویت ریشه به وسیله فسفر موجود در ۱۰ ۵۲ ۱۰، ریشه را نسبت به پوسیدگی مقاوم تر می کند و در ثانی، به افزایش ریشه و بلند تر شدن آن گیاه می تواند راحت تر آب را از عمق خاک جذب کند و دیگر نیاز به آبیاری فراوان و مرطوب کردن بیش از حد خاک نیست.
 • پتاسیم: پتاسیم بر رشد میوه های درخت زردآلو به لحاظ کمی و کیفی تاثیر مستقیم می گذارد.
 • مس: سلامت برگ ها و گیاه را تضمین می کند.
 • آهن: آهن با کمک به عمل فتوسنتز و تقویت گیاه، از پژمرده شدن زود هنگام گیاه و خزان شدن سریع درخت زرد آلو ی شما جلوگیری می کند.

کود 10 52 10 برای درختان زردآلو

خاک مناسب برای کشت درخت زردالو

ریشه درخت زردآلو بسیار حساس است و خاک سنگین، چسبنده و مرطوب ابدا برای کشت درخت زردآلو مفید نیستند. بنابراین ابتدا باید خاک سبک و غیر چسبنده را برای این درخت انتخاب کنید.دوم اینکه استفاده از کود های خیلی پوسیده دام نیز کمک شایانی به مقاومت ریشه این درخت در خاک می کند. سومین مورد هم اینکه کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ نیز با توجه به ویژگی ریشه افزایی خود و درصد بالای فسفر تاثیر قابل توجهی بر تقویت ریشه می گذارد.

انواع درخت زردآلو

 1. زرد آلو بادامی
 2. زرد آلو قیفی
 3. زرد آلو نخجوان
 4. زرد آلو درشتی
 5. زرد آلو شکر پاره
 6. زرد آلو رجبعلی
 7. زرد آلو سفید
 8. زرد آلو ملقی
 9. زرد آلو قوامی

کود 10 52 10 برای درختان زردآلو

کود دهی کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ به درخت زرد آلو

کود ۱۰ ۵۱ ۱۰ کودی محلول در آب است که به صورت پودر بسته بندی شده در بازار به فروش می رسد. ترکیب یک قاشق چای خوری در یک لیوان آب را معمولا می توان برای کود دهی به گلدان ها و گیاهان خانگی استفاده کرد. چنین نسبت هایی از مقدار آب و کود را برای ترکیب کردن، معمولا می توان از پشت بسته بندی کود خواند، اما به هر حال توصیه می شود برای حفظ سلامت گیاه و زمین خود ابتدا مقداری از خاک مزرعه زرد آلوی خود را به عنوان نمونه به آزمایشگاه خاکشناسی ببرید و سپس با توجه به نیاز خاک مزرعه زرد آلوی خود و مشورت متخصص اقدام به کود دهی کنید.

بیشتر بخوانید: کود برای ریشه زایی

از  امتیازات شایسته کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ می توان به محلول در آب بودن آن اشاره کرد. می توان از محلول  کود و آب برای کود دهی گیاهان استفاده کرد و حتی در دستگاه های مکانیزه آبیاری مزارع می توان کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ را افزود. با این امکان به راحتی و بدون دردسر می توان مساحت قابل توجهی از مزرعه را کود دهی کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *