کود 10 52 10 برای درخت پرتقال

پرتقال یکی از مرکبات محبوب جز مردم است ازاین رو برای این که نهال پرتقال رشد خوبی داشته باشد و میوه مرغوبی نیز بدهد لازم است که به آن رسیدگی کافی شود، کود۱۰۵۲۱۰ جز کود های پرطرفداری است که برای درخت پرتقال استفاده می شود. در ادامه با ما با موضوع کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای درخت پرتقال همراه باشید.

درخت پرتقال

درخت های پرتقال معمولا پر از برگ و سبز می باشند و دارای ارتفاع نزدیک به ۱۰ متر هستند، البته که میزان ارتفاع درخت پرتقال به نوع آن درخت و میوه بستگی دارد، برای اولین بار این میوه توسط تاجران از کشور پرتغال وارد شد و به همین خاطر هم هست که این میوه در زبان های یونانی، عربی و ترکی و… به همان نام خوانده می شود زیرا که به خود نام کشور پرتغال نزدیک است.

کود 10 52 10 برای درخت پرتقال

میوه ی پرتقال شامل ویتامین ث بالایی است که پیشنهاد می شود تا در مواقع سرماخوردگی از آن مردم استفاده کنند، معروف ترین نوع میوه ی پرتقال تامسون می باشد و بزرگ ترین کشوری هم که فعالیت زیادی در این زمینه دارد بیروت است.

بیشتر بخوانید: کود ۳۶ ۱۲ ۱۲ برای شاتوت

به چه طریقی نهال پرتقال را برای کاشت آماده می کنند؟

برای این که محصول خوبی را دریافت کنید باید دو تا سه ماه پیش از کاشت نهال اقدام به آماده کردن زمین کنید، آماده کردن خاک یعنی این که آن را زهکشی کنید در هنگام کاشت نهال پرتقال لازم است فاصله و اندازه مناسب برای نهال های دیگر رعایت شود زیرا بعد از اینکه برگ ها بزرگ شدند شاخه ها و برگ ها به همدیگر آسیب وارد نکنند، همچنین برای اینکه نهال درخت پرتقال را بکارید باید به عمق ۷۰ گودال در فاصله های معین و مشخص نهال ها را برای جایگذاری حفر کنید؛ پس از اینکه زمین آماده شد ریشه های نهال را با دقت بالا به طوری که هیچ آسیبی به آنها وارد نشود از خاک های اضافی تمیز کرده و درون گودال قرار دهید و به همراه کودهای تقویتی همچون کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ و یا خاک مناسب برای درخت پرتقال پر بکنید، کود های غنی و تقویتی یعنی کود هایی که دارای عنصر های فسفر پتاسیم و نیتروژن و دیگر مواد مغذی همچون مس و آهن و روی باشند، این عنصر هایی که در کود وجود دارند موجب می شوند که نهال از ریشه قوی شده و تولید محصولات مرغوبی داشته باشد.

کود 10 52 10 برای درخت پرتقال

بعد از کاشت نهال های پرتقال باید توجه بسیاری به روش آبیاری آنها کرد، نباید درخت های پرتقال مدت زمان طولانی در آب قرار بگیرند زیرا که پوسیدگی ریشه آن را به دنبال دارد و از بین می‌رود اما آبیاری زیاد را دوست ندارند از خشک شدن ریشه ها هم ناراضی هستند به همین خاطر قبل از کاشت نهال پرتقال از روش زهکشی کردن زمین بهره می گیرند تا آب کافی در بین خاک رفته و برای ریشه ها محیطی مرطوب فراهم شود.

کود دادن درخت های پرتقال

از مهمترین بخشهای رسیدگی به درخت به موقع و به مقدار کافی رساندن کود میباشد حدوداً باید به درختان ۳ تا ۴ بار در سال کود بدهید، بهترین زمان برای کود دادن به درخت پرتقال فصل زمستان و پاییز است درختان در این زمان بهتر و بیشتر رشد می کنند؛ برای درخت پرتقال کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ مناسب بوده و در بازار هم موجود است.

از لحاظ ظاهری پرتقال به چند دسته تقسیم می شود که عبارتند از: پرتقال ناف دار، پرتقال خونی، پرتقال گرد.

چه زمانی برای کاشت نهال پرتقال مناسب است؟

برای کاشت نهال پرتقال هنگام خواب نهال وقت مناسبی است در فصل پاییز این اتفاق می‌افتد زیرا نهال باید در این زمان کاشته شود و با موقعیت خود خو بگیرد؛ همچنین کاشت نهال پرتقال بستگی به منطقه آب و هوایی نیز دارد.

کود 10 52 10 برای درخت پرتقال

کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای درخت پرتقال

یک گیاه و یا یک نهال برای این که رشد کند به عنصر هایی نیاز دارد که فرآیند رشد و رویش را سریع تر می کند تعیین عنصر های تاثیرگذار عبارتند از فسفر و پتاسیم و نیتروژن، این عنصر ها برای اینکه به گیاه برسند می توانیم از کود هایی که در بازار هم موجود بودند و دارای این عنصر ها هستند استفاده کنیم همچون کود ۱۰ ۵۲ ۱۰، سعی و تلاش در ترکیبات این کودها بر این بوده که از عناصر تاثیر گذار وضروری برای گیاهان استفاده شود بخش عمده از عناصر موجود در کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای درخت پرتقال دارای نیتروژن بوده که روی تولید دانه و میوه تاثیر گذار هستند، نیتروژن پروتئین گیاه را تامین کرده و جلوی زرد شدن و آفت زدن آن هارا می گیرد.

بیشتر بخوانید:  کاشت پسته در نایلون

بعد از عنصر نیتروژن عنصر فسفر نقش بسیار مهمی در فتوسنتز گیاه ایفا می کند و هم چنین در شکوفه زدن و رشد کردن ریشه اثر بخش می باشد، اگر به گیاه عنصر فسفر نرسد ساقه ها ضعیف شده و جوانه ها از بین می روند.

کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ به شکل پودر در بازار موجود است و روش مصرف آن به شکل حل کردن در آب می باشد که بعد از آن محلول مطابق با دستور مصرفی به گیاه  یانهال داده می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *