کود 36 12 12 برای گریپ فروت

کودهای شیمیای نقش مهمی در رشد و پرورش گیاهان و درختان دارند و استفاده از آن ها در بین کشاورزان بسیار رایج است. در ادامه این مقاله به بررسی تاثیرات استفاده از کود ۳۶ ۱۲ ۱۲ برای گریپ فروت پرداخته ایم.

ویژگی های گریپ فروت

گریپ فروت از درختان همیشه سبزی است که ارتفاع متوسط و در حدود ۶ متر دارد. در بعضی از گونه های خاص ارتفاع درخت به ۱۵ متر هم می‌رسد. گریپ فروت از خانواده مرکبات به شمار می‌رود و میوه ای کروی شکل شبیه به پرتقال و نارنگی دارد. طعم این میوه بسیار مطلوب و میوه ای گوشتی و آبدار است. فسمت گوشتی گریپ فروت در گونه های مختلف آن متفاوت است. میوه گریپ فروت روی درخت به شکل خوشه رشد می‌کند. روی هر شاخه درخت ۱۲ عدد گریپ فروت می‌روید.

بیشتر بخوانید: کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای درخت گیلاس

خاصیت های این میوه هم مثل پرتقال و نارنگی زیاد بوده و سرشار از ویتامین های مختلف به ویژه آ و ث است. برگ درخت گریپ فروت باریک براق و به رنگ سبز است. طول برگ ها در حدود ۱۵ سانتی متر است. گل های این درخت در فصل بهار شکوفا می‌شوند و سفید رنگ هستند. همان طور که گفتیم این درخت انواع مختلفی دارد. درخت گریپ فروت ردبلاش، گوشت قرمز، صورتی و سفید درخت گریپ فروت به طور معمول هر سال محصول می‌دهد. اواخر آبان میوه ها بالغ می‌شوند و تا آخر پاییز قابل برداشت هستند.

کود 36 12 12 برای گریپ فروت

کاشت و پرورش این درخت با استفاده از بذر،پیوند زدن و قلمه زدن انجام می‌شود. مهم ترین بیماری ها و آفاتی که درخت گریپ فروت در معرض آن ها قرار دارد بیماری قارچی و آفتاب سوختگی و آفت هایی مثل مگس میوه و شته هستند.

میزان آبیاری درخت گریپ فروت متوسط است اما در فصل میوه دهی درخت نباید با کم آبی مواجه شود و در تنش خشکی قرار بگیرد. این مشکلات تاثیر زیادی روی رشد درخت و میوه ها دارد.

کوددهی درخت گریپ فروت

مثل سایر درختان و گیاهان، درخت گریپ فروت هم برای رشد بهتر به مواد مغذی مختلفی نیاز دارد. این مواد مغذی شامل همه درشت مغذی ها و ریز مغذی ها می‌شود. درخت گریپ فروت برای تولید محصول عالی و با کیفیت نیاز برنامه منظم کوددهی دارد.  در سال اول رشد کودهایی مثل آمونیوم سولفات تاثیر خوبی دارند و باید طبق برنامه استفاده شود. زمان مناسب به کارگیری کود فصل پاییز و زمستان است تاثیر کوددهی بیشتر مشخص می‌شود. در این زمان از چالکود استفاده می‌کنند.

برای درختان گریپ فروت عنصرهای ماکرو یا درشت مغذی مهم  تر  از عناصر ریز مغذی هستند و تامین آن ها برای درخت در اولویت قرار دارد. عناصر اصلی شامل نیتروژن، فسفر و پتاسیم هستند و عنصرهای ریز مغذی یا میکرو هم برای درخت مهم هستند و نقش هایی مکمل در رشد درخت دارند.

کود ۱۲۱۲۳۶ برای گریپ فروت

درخت گریپ فروت در طول دوره رشد به این عنصرها نیاز دارد که هر کدام تاثیرات مهمی روی درخت دارند. عنصر نیتروژن موجب رشد شاخه و برگ های درخت شده و پروتئین موجود در میوه را تامین می‌کند. عامل سرسبزی درخت هم نیتروژن است  و کمبود آن عامل زرد شدن برگ های درخت در فصل رشد است.

عنصر فسفر عاملی محرک در ریشه زایی، گلدهی و میوه دهی است. فعالیت های گیاه مثل فتوسنتز، تنفس، تقسیم های سلولی و انتقال انرژی ها تحت تاثیر فسفر به شکل بهتری انجام می‌شوند. کمبود فسفر باعث کوچک شدن برگ ها و تغییر رنگ و شکل آن ها می‌شود.

پتاسیم عنصر مهم دیگری ست که برای گریپ فروت ضروری است. پتاسیم باعث رشد بیشتر و افزایش کیفیت میوه می‌شود. همچنین عاملی در مقاوم سازی درخت در برابر شرایط مختلف و نامساعد محیط است.

کود 36 12 12 برای گریپ فروت

کود ۱۲۱۲۳۶ برای گریپ فروت تمامی عناصر موردنیاز را فراهم کرده و به رشد بهتر درخت کمک زیادی می‌کند. کود ۱۲۱۲۳۶ نوعی کود از انواع NPK است . کودهای NPK را کامل ترین نوع کودها می‌دانند که در آن عناصر ماکرو و ریز مغذی مهم و موردنیاز گیاه طبق فرمول هایی دقیق و پیچیده با هم ترکیب شده اند. استفاده از این کود برای درخت منجر به تامین همه نیازهای غذایی آن می‌شود. کودهای NPK را با عدد نامگذاری کرده اند مثل ۲۰۲۰۲۰, ۱۰۵۶۲ که این اعداد مقدار عناصر موجود در کود بر اساس میزان اهمیت به ترتیب نشان می‌دهد. کود ۱۲۱۲۳۶ دارای ترکیب ۳۶ درصد پتاسیم، ۱۲ درصد فسفر و ۱۲ درصد نیتروژن است که در کنار درصد های کمی از عناصر روی، بور، منگنز و آهن این کود کامل و بسیار مفید را تشکیل داده اند.

بیشتر بخوانید: کشت زعفران در مزارع

استفاده از کود ۳۶ ۱۲ ۱۲ برای گریپ فروت نتایج قابل توجهی دارد که مهم ترین آن به دلیل پتاسیم بالای کود اتفاق می‌افتد و آن هم بالا رفتن شاخص های کیفیت میوه است. درشت شدن میوه ها، بهبود طعم و رنگ پذیری آن ها از تاثیرات این کود هستند که مستقیما روی بازار پسندی میوه موثر هستند. تقویت ریشه ها و گسترش بیشتر آن در خاک و افزایش مقاومت نسبی درخت در برابر سرما  و گرمای شدید، آفت ها و بیماری ها از دیگر مزایای کاربرد کود ۱۲۱۲۳۶ برای گریپ فروت هستند. عناصر فسفر و نیتروژن هم در این کود به میزان مناسبی وجود دارد که رشد شاخه و برگ ها، افزایش فتوسنتز و انتقال و جذب آب و مواد مغذی را فراهم می‌کنند. گنجاندن کود ۱۲۱۲۳۶ در برنامه کوددهی گریپ فروت ضروری است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *