کود مخصوص رنگ گیری درخت سیب

رنگ میوه سیب به خصوص در رقم قرمز آن نقش بسیار مهم و تعیین کننده ای در تعیین ارزش و قیمت محصول و بازارپسندی آن دارد. به دلیل عدم استفاده از کودهای مناسب برای رفع این مشکل، باغدار عموماً متحمل ضرر و زیان زیادی می شود که با استفاده از کود صحیح و کاربردی برای رنگ آمیزی سیب به راحتی می توان آن را برطرف کرد. کشاورز با صرف مبلغی بسیار ناچیز نسبت به افزایش ارزش محصولات خود نه تنها این مشکل را حل می کند، بلکه کیفیت و کمیت محصولات خود را نیز به درستی افزایش می دهد. اگر می خواهید درباره کود مخصوص رنگ گیری درخت سیب اطلاعاتی را بدست آورید در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

برنامه کود برای رنگ گیری درخت سیب

هر کود نقش خاصی در روند رشد و نمو میوه در درختان دارد. اگر بتوانیم این عناصر را به موقع و به شکل مناسب و قابل استفاده برای درخت تهیه کنیم، تاثیر این عناصر را چندین بار بر روی میوه مشاهده می کنیم. مهمترین عناصر مورد نیاز درختان سیب در رنگ آمیزی و افزایش اندازه عناصر تا حدی: آهن و پتاس هستند.

کود مخصوص رنگ گیری درخت سیب

زمان استفاده از کود مخصوص رنگ گیری درخت سیب

دانستن زمان مناسب برای استفاده از کودها یکی از رموز موفقیت در کشاورزی مدرن است. استفاده از عناصر در زمان های خاص یکسان نیست، بنابراین باید از کودهای مناسب در زمان مناسب استفاده کنیم. بهترین زمان استفاده از کودهای رنگرزی مخصوص در درختان سیب حدود یک ماه قبل از شروع برداشت است و تا ۱۰ روز قبل از برداشت قابل استفاده است.

بیشتر بخوانید: زمان دادن کود آهن به درخت سیب

طریقه مصرف کود مخصوص رنگ گیری درخت سیب

برای این مرحله (رنگ آمیزی سیب) بهتر است از کودها به صورت محلول پاشی استفاده شود. زیرا سرعت جذب و تاثیر آن بسیار بیشتر از استفاده از ریشه است. میزان مصرف کود: می توانید با توجه به میزان آبی که مصرف می کنید، از کودهای پتاس و بیوهکزآیرون ال (آهن مایع) در محلول پاشی استفاده کنید.

تعداد دفعات تکرارکود رنگ گیری درخت سیب

تعداد دفعات مصرف کودها میزان نیاز یا به عبارتی میزان کمبود را تعیین می کند. اگر سیب های شما دچار مشکل تغییر رنگ شدید هستند، می توانید از برنامه کود فوق حتی هر ۵ تا ۷ روز یکبار استفاده کنید.

نکات مهم:

در پرورش درخت سیب قبل از رنگ گیری میوه، اولویت با رفع مشکلات و بیماری های دیگر است، مراقب باشید که اگر درختان شما مشکلاتی از قبیل: حمله آفت (کنه تار) مشکل کلروز (کمبود شدید آهن) و مشکلاتی از این دست دارند، ابتدا باید یا حداقل برای حل این مشکلات همزمان اقدام کنید.

کود مخصوص رنگ گیری درخت سیب

توجه جدی به سطح سبزی و سطح برگ

واقعیتی که همیشه باید به آن توجه کنیم میزان سبزی روی گیاه است زیرا کمیت و کیفیت این سبزی تعیین کننده کارایی کودهای مصرفی ماست و بهتر است. و سطح سبزی بالاتر، واکنش کودهای مصرفی بیشتر است. به این دلیل است که همه کودهایی که ما استفاده می کنیم مواد خامی هستند که در بدن سبز به کربوهیدرات یا میوه تبدیل می شوند.بنابراین، هرچه سطح اندامهای سبز  درخت بالاتر باشد، میزان پاسخ ما به کودها برای افزایش رنگ گیری میوه سیب بیشتر است.

آبیاری بعد از سمپاشی

تا حد امکان سعی کنید بعد از سمپاشی آبیاری کنید. آبیاری پس از محلول پاشی اثر کودهای مورد استفاده در رنگ آمیزی سیب را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. البته مراقب باشید که نیاز مطلق به آبیاری وجود نداشته باشد و اگر زمان محدودی برای محلول پاشی دارید و بعد از محلول پاشی نمی توانید آبیاری را انجام دهید، سعی کنید که بی تردید محلول پاشی را بدون انجام آبیاری پیش ببرید

مشکل بادریزی

متاسفانه در زمان رنگ گیری سیب یکی دیگر از مشکلات اساسی که خسارت جدی به باغداران وارد می کند مشکل باد است.اساسی ترین عامل تعیین کننده میزان سود یا زیان یک باغ سیب میزان سیبی است که از این باغ برداشت می شود. بر اساس این اصل، ریزش میوه قبل از برداشت می تواند یکی از عوامل اصلی کاهش عملکرد باشد. علل اصلی این مشکل: کمبود غذا در دسترس درخت و عوامل محیطی است.

به دلیل فقر غذایی و برای جلوگیری از آسیب ناشی از این فقر، درخت مجبور است فشارهای ناشی از این کمبود را جبران کند. اولین مکان برای جبران این کمبودها حذف میوه ای است که کمترین ارزش بقا را برای درخت دارد. برای جبران این کمبود، درخت سیب فرآیند رسیدن میوه را متوقف می کند و میوه را قبل از رسیدن کامل خارج می کند (میوه را از درخت می ریزد).

استفاده صحیح و مناسب از کودهای موثر در کاهش بادهای بادآورده نقش تعیین کننده ای در کاهش بادهای بادآورده خواهد داشت، زیرا ضمن تامین عناصر مورد نیاز درخت سیب، مقاومت درخت سیب را در برابر تنش های محیطی مانند باد افزایش می دهد و عملا مقدار پول بادآورده کاملاً قابل توجه است. افزایش خواهد یافت.

کود مخصوص رنگ گیری درخت سیب

مهمترین عوامل موثر در کاهش باد ریزی

موثرترین عناصر در کاهش باد ریزی عبارتند از: کمبود کلسیم و روی ،که اگر این عناصر به موقع تهیه شوند، میزان پژمردگی سیب به خصوص پس از شروع رنگ آمیزی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

بیشتر بخوانید: جلبک دریایی برای درخت شلیل

زمان استفاده از کود بادریزی

بهترین زمان برای استفاده از این برنامه کود برای مدیریت و کاهش پژمردگی سیب بعد از شروع فرآیند رنگ آمیزی سیب است. می توانید به تناوب از برنامه کود مخصوص رنگ گیری سیب و کاهش بادریزی استفاده کنید تا میزان رنگ دهی و بازارپسندی آن را افزایش دهید و از باد ریزی سیب جلوگیری کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *