کود مخصوص کدو اجیلی

 دانه کدو تنبل سرشار از منابع معدنی مانند مس، آهن، روی، منیزیم، فسفر و پروتئین است. این ماده به دلیل داشتن آهن برای افراد کم خون توصیه می شود و روی موجود در آن باعث تقویت مو و ناخن و جلوگیری از شکنندگی ناخن می شود. کدو تنبل پس از کاشت محصولات زیادی می دهد، این امر باعث شده است فضای بیشتری برای کشت این محصول در نظر گرفته شود. کدو تنبل نباید بیشتر در معرض رطوبت باشد زیرا به سرعت پوسیده می شود. برای جلوگیری از خراب شدن کدو باید آن را زیر سنگ قرار دهید تا خشک بماند. از آنجایی که این محصول دارای خواص بالایی بوده می خواهیم در این مقاله به موضوع کود مخصوص کدو اجیلی بپردازیم  تا با کوددهی مناسب پرورش آن را افزایش دهیم.

نکاتی در مورد کاشت کدو تنبل

 مانند بسیاری از گیاهان، دانه کدو تنبل برای رشد و محافظت از سرما به نور و گرمای کافی نیاز دارد. بذر کدو را معمولاً به صورت ردیفی به فاصله ۵۰ سانتی متر می کارند. دمای مناسب برای کشت کدو ۱۵ تا ۲۵ درجه است و بهترین زمان برای شروع کشت در مناطق سردسیر اوایل بهار و پس از گذراندن سرمای بهاری و در مناطق گرمسیر اواخر شهریور می باشد. برای کاشت کدو تنبل باید دانه آن را مرطوب کرد، می توان آن را یک یا دو روز قبل از کاشت خیس کرد یا داخل دستمال پارچه ای مرطوب قرار داد. کشت باید به محض مشاهده جوانه انجام شود.

کود مخصوص کدو اجیلی

  • آبیاری

نکته ای که در مورد آبیاری صحیح کدو تنبل باید بگویم این است که بوته ها نباید در سیلاب آب باشند بلکه کافی است تا پای بوته ها خیس شوند. مزیت کدو تنبل این است که به آبیاری مکرر وابسته نیست و می توان آن را هر ۷ تا ۱۰ روز یکبار آبیاری کرد. برای کنترل علف های هرز از همان روزهای اول رویش علف های هرز را وجین کنید.

بیشتر بخوانید: گل شفلرا

  • استفاده از خاک مناسب

زمین مورد استفاده برای کاشت بذر کدو باید دارای خاک سبک یا نیمه سبک باشد تا رشد ریشه و ریشه زایی به خوبی انجام شود. خاکی که گیاه کدو در آن کاشته می شود باید سرشار از عناصر و مواد معدنی و آلی باشد، بنابراین استفاده از کود ۱۰xشوک  ضروری است.

کود مخصوص کدو اجیلی

کود ۱۰xشوک برای رشد کدو

بنابراین قبل از کاشت بذر کدو تنبل مقداری کود  ۱۰xشوک  به خاک آن اضافه کنید. قرار گرفتن دانه کدو تنبل در معرض تنش های محیطی باعث کاهش رشد آن می شود، البته این زمانی اتفاق می افتد که گیاه مواد مغذی کافی دریافت نکرده و مقاومت کمتری داشته باشد. اما با افزودن ۱۰xشوک مایع به دانه کدو تنبل، شرایط فیزیولوژیکی گیاه بهبود می یابد و در نتیجه کدو رشد بهتری داشته و بذر بیشتری تولید می شود.

۱۰xشوک قدرت خاک هایی را که به طور نامناسب کوددهی شده اند باز می گرداند و چون نگرانی در مورد آلودگی آب های زیرزمینی و سطحی وجود ندارد، کود بسیار منحصر به فردی برای رشد کدو تنبل خواهد بود. استفاده از کود  ۱۰x  باعث پر شدن مغز دانه های آجیل و در نتیجه افزایش وزن محصول و بازارپسند شدن آن می شود. اینها تنها بخشی از کاربردهای شگفت انگیز کود ۱۰x شوک هستند. کود۱۰x مزایای زیادی نسبت به کودهای شیمیایی دارد که از آن جمله می توان به استفاده در محصولات ارگانیک اشاره کرد زیرا استفاده از آن ممنوع نیست و بسیار با محیط زیست سازگار است.

کود مخصوص کدو اجیلی

 

کشاورزان گاهی اوقات به دلیل هزینه هایی که برای خرید سموم دفع آفات و سایر کودها خرج می کنند ناراحت می شوند. اما با استفاده از ۱۰x شوک هزینه ها به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. این کود رشد ساختار ریشه را تقویت می کند و تولید رشته های آن را افزایش می دهد و توانایی تثبیت نیتروژن و استفاده از مواد مغذی کدو را فراهم می کند. کود ۱۰ xشوک  مایع قدرت جوانه زنی بذر کدو تنبل را افزایش می دهد و کیفیت بذر را بهبود می بخشد. این کود توانایی حفظ ساختار خاک را دارد و باعث می شود تهویه در خاک به خوبی انجام شود. همچنین دانه بندی خاک را بهبود می بخشد و از باکتری های مفید خاک محافظت می کند. کود ۱۰xشوک در همه جا موجود است و عملکرد بسیار خوبی دارد.

بیشتر بخوانید: کود گل کاغذی

کود هیومیک اسید برای کدو اجیلی

  • پودر هیومیک اسید

در واقع نوعی کود خالص و فشرده است که به صورت پودر تولید می شود و به راحتی می توانید آن را در آب مخلوط کنید. این کود حاوی مقدار زیادی پتاسیم است و به تامین مواد مورد نیاز گیاه به خوبی کمک می کند. به راحتی می توانید از کود پودری اسید هیومیک به روش آبیاری و شخم استفاده کنید.

  •  اسید هیومیک مایع

 اسید هیومیک مایع یکی از بهترین انواعی است که می توانید برای کدو حلوایی تهیه کنید. این کود غلظت بسیار مناسبی دارد و به ادامه رشد گیاه به بهترین شکل ممکن کمک می کند. اسید هیومیک مایع بسیار بهتر از انواع دیگر است. زیرا سریعتر توسط ریشه گیاه جذب می شود و اثرات خود را بهتر روی آنها می گذارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *