کود سه بیست برای سیب زمینی

کود سه بیست از کودهای مهم و پرفایده است که مفصل به آن می‌پردازیم و در ادامه مطلب نیز با آثار کود سه بیست برای سیب زمینی آشنا خواهید شد.

کود سه بیست چیست؟

کود سه بیست یکی از انواع معروف کودهای NPK است. کود NPK کود کاملی است که عناصر مغذی زیادی در ترکیب خود دارد و مهم ترین عنصرهای درشت مغذی یا ماکرو یعنی نیتروژن، فسفر و پتاسیم هم در ترکیب این کود به کار رفته اند. در کودهای NPK عناصر مختلف با فرمول خاص و دقیقی با هم ترکیب می‌شوند.

کود سه بیست برای سیب زمینی

عنصرهای درشت مغذی که گفته شد عنصرهای میکرو یا ریز مغذی هم در ترکیب کود NPK وجود دارند ولی به میزان بسیار کم تر اما تاثیر همین مقدار اندک روی گیاهان بسیار زیاد است. نام این کود هم متشکل از سه عنصر اصلی است. کودهای NPK انواع مختلفی دارند که تفاوت شان در مقدار عنصرهای به کار رفته در کود است. همه انواع این کودها با اعداد نامگذاری می‌شوند مثل کود سه بیست. مفهوم عدد بیست در این کود این است که مقدار عناصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم موجود در این کود هر کدام بیست درصد است و عناصر ریز مغذی مثل گوگرد، آهن، روی و بور باقی مانده درصد کود را تشکیل می‌دهند.

بیشتر بخوانید: کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای سیب

مقدار دقیق عناصر میکرو را اغلب روی بسته بندی کودها درج می‌کنند. کنار هم قرار گرفتن همه این عنصرها باعث شده تا کود سه بیست یکی از بهترین و‌ موثرترین کودها برای گیاهان و همینطور درختان باشد. استفادع از کود کامل سه بیست در کشاورزی و باغداری بسیار رایج است و مزایای بسیار زیادی به همراه دارد.

مزایای کود سه بیست

استفاده از کود سه بیست فواید زیادی برای مزارع و باغات دارد که مهم ترین آن ها این موارد هستند:

 • نیتروژن موجود در کود سه بیست باعث افزایش رشد بیشتر اندام های درخت به‌ ویژه برگ ها و ریشه ها می‌شود. افزایش ریشه زابی گیاهان منجر به رشد بیشتر آن ها و تولید محصول بیشتر می‌شود.
 • به دنبال افزایش رشد برگ فتوسنتز گیاه بیشتر شده و در نتیجه آن قندهای مفید و پروتئین های ضروری بیشتری در گیاه تولید می‌شوند.
 • افزایش قند و پروتئین در گیاهان باعث می‌شود تا محصول با کیفیتی تولید شود.
 • از مهم ترین آثار کود سه بیست برای گیاهان ایجاد مقاومت در گیاه است. با افزایش مقاومت گیاهان شاهد آسیب های کمتر آن ها خواهیم بود.
 • این کود به مانند نوعی آفت کش عمل می‌کند و از گیاه در برابر آفت ها و بیماری ها محافظت می‌کند.

کود سه بیست برای سیب زمینی

 • کود سه بیست فاقد عناصر سنگین مثل کلر است در نتیجه برای گیاه ضرری ندارد.
 • برای جلوگیری از کلروز یا مشکل زرد شدن برگ های گیاهان می‌توان از کود سه بیست استفاده نمود.
 • افزایش فعالیت باکتری های مفید و جلوگیری از رشد باکتری های مضر در خاک هم از تاثیرات کودهای سه بیست هستند.
 • آهن موجود در این کود ها فعالیت های مهم و اساسی گیاهان را سرعت می‌بخشد.

کود سه بیست برای سیب زمینی

از کود سه بیست می‌توان برای همه گیاهان و درختان استفاده کرد و اثرات چشمگیر آن را روی رشد آن ها مشاهده نمود. مصرف کود سه بیست برای سیب زمینی هم آثار مثبت زیادی به همراه دارد.

سیب زمینی از صیفی جات مهم و پرمصرفی است که در سبد غذایی مردم جهان جایگاه ویژه ای دارد. این گیاه گونه های مختلفی دارد که به سه گروه معمولی، زودرس و اصلی تقسیم می‌شوند.کاشت و پرورش سیب زمینی هم شرایط و مراقبت های خاصی دارد که باید اصولی و طبق برنامه انجام شود. این گیاه باید به میزان زیادی نور خورشید دریافت کند.

فصل مناسب برای کشت این محصول از اواخر زمستان و آغاز گرم شدن زمین است. دمای مناسب برای سیب زمینی بین ۱۲ تا ۲۵ درجه سانتی گراد است. خاک های لومی شنی با نفوذپذیری بالا برای کاشت سیب زمینی شرایط بهتری دارند. سیب زمینی از گیاهان غده ای است و به همین علت به مواد مغذی زیادی نیاز دارد. از این جهت کوددهی با کودهای مختلف آلی و شیمیایی برای سیب زمینی بسیار حائز اهمیت است.

کود سه بیست برای سیب زمینی

در مراحل مختلف رشد این گیاه عنصرهای مختلفی مورد نیاز است. در ابتدای کاشت سیب زمینی کودهای حاوی نیتروژن باعث می‌شوند تا سرعت رشد و جوانه زنی افزایش پیدا کند. در مراحل بعدی کودهای پتاسیم و فسفر روی رشد برگ ها و ساقه ها و همینطور غده های سیب زمینی بسیار موثر هستند.

بیشتر بخوانید: تاثیر فروت ست بر روی درخت به

 • کود سه بیست برای سیب زمینی منبع کاملی از عنصرهای مهم است و می‌تواند در کوتاه ترین زمان کمبودهای گیاه را جبران کرده و انرژی لازم برای ادامه رشد را فراهم کند.
 • استفاده ازکود سه بیست برای سیب زمینی منجر به افزایش میزان برداشت سیب زمینی می‌شود. پتاسیم موجود در کود سه بیست باعث درشت شدن سیب زمینی ها و بهبود آن ها از نظر طعم و رنگ می‌شود.
 • ریشه های سیب زمینی نقش اساسی در رشد گیاه دارپد و کود سه بیست می‌تواند علاوه بر افزایش ریشه زایی مقاومت آن ها را هم بالا ببرد.
 • کود سه بیست برای سیب زمینی می‌تواند به نوعی نقش آفت کش را داشته باشد و از حمله آفت ها جلوگیری کند.
 • این کودها همچنین مانع ورود آلودگی های خاک به گیاه می‌شوند.
 • در کنار مزایای فراوان این کودها برای سیل زمینی باید دقت کرد که استفاده بی رویه از این کود مضراتی هم دارد و باید اصول کوددهی را رعایت کرد تا از آسیب دیدن گیاه جلوگیری شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *