اسید فولیک برای پسته

اسید فولیک مولکول های بسیار ریزی هستند که به راحتی در آب حل می شوند و دارای مواد بسیار مغذی برای گیاهان دارد. در واقع کودی است دارای مواد مغذی. اسید فولیک بسیار فعال می باشد و رنگ طلایی دارد. از مزیت اسید فولیک می توان به توانایی اتصال به مواد مغذی و انتقال آن به تمامی قسمت های گیاه را دارا است. استفاده از اسید فولیک برای پسته به شدت توصیه می شود. چرا که با داشتن آنزیم های فعال و مغذی و خاصیت اصلاح کنندگی که برای خاک دارد، خاک شور مناطق کشت پسته مثل رفسنجان را برای رشد درخت پسته هموار میسازد و در مرحله رشد گیاه هم به سرعت رشد گیاه می افزاید. چرا که خاصیت اسید فولیک مقاوم سازی ریشه و رساندن بیشتر مواد مورد نیاز و حیاتی گیاه به تمام بخش های آن است. برای اینکه این اسید ها را در یک کود داشته باشید می توانید کود شوک ده ایکس را خریداری کنید. این کود به علت داشتن اسید فولیک و اسید هیومیک که برای رشد و کنترل سطح نمک در بسیاری از مقالات و کارشناسان کشاورزی برای خاک های شور توصیه کرده اند بهره ببرید. در ادامه با ما همراه باشید تا از مزیت های اسید فولیک برای پسته بهره مند شوید.

مزایای فولیک اسید برای پسته چیست؟

کود اسید فولیک دارای در صد بالایی از فولویک اسید می باشد. یک مولکول فولیک اسید دارای ۶۰ در صد از مواد ریز مغذی است و به نوعی مبدل تقویت کاتیون هم می باشد. این کود در کشاوری به تنهایی و یا به صورت ترکیبی در کود های دیگر با خاک گیاه مخلوط می شود که باعث رشد سریع تر گیاه و تقویت آن در برابر سرما را در بر دارد. این کود باعث تحریک متابولیسم گیاه شده و در نتیجه نقش بسیار مهمی را در افزایش فعالیت آنزیم های گیاهی دارد و این موضوع افزایش کمی و کیفی در رشد درخت و میوه تولیدی به خصوص در پسته دارد.

اسید فولیک برای پسته

اسید فولیک هم مثل هیومیک اسید، قدرت کنترل نمک خاک را دارد و در اصلاح  PH خاک دارد که این برای باغداران کشت درخت پسته بسیار مفید است و راهی بی خطر برای درختان است چرا که راهکار های دیگر برای کاهش نمک خاک در زمین های شور منجر به آسیب به درخت را همراه خود دارد.

بیشتر بخوانید: بهترین کود برای درخت گردو

اسید فولیک و رشد پسته

اسید فولیک با از بین بردن عفونت های احتکالی از خاک محل کشت گیاه باعث می شود که گیاه پسته دچار آفت نشود و بهترین عملکرد را برای تولید پسته به همراه داشته باشد. اسید فولیک علاوه بر از بین بردن آفات احتمالی ، به رشد گیاه در مناطق شور و نمکی که کمتر گیاهی در آنجا رشد می کند، بستر کاشت را فراهم می سازد. با اصلاح سطح نمک و اضافه کردن کلسیم بیشتر به خاک، قوی تر شدن ریشه گیاه پسته را به همراه دارد.

اسید فولیک برای کاهش سطح استرس گیاهان در زمستان هم بسیار مفید است. چرا که از یخ زدگی ریشه و مقاوم تر شدن ریشه در برابر استرس را به همراه خود دارد که این امر بسیار نکته مهمی است. در مناطق خشک و نیمه خشک که پسته رشد می کند، آب کم است و به همین علت اسید هیومیک و اسید فولیک ها از تبخیر بیش از حد آب در خاک گیاه هم جلوگیری می کند.

اسید فولیک برای پسته

مواد مورد نیاز پسته برای رشد و کیفیت بهتر

پسته یکی از آجیل های بسیار پر طرفدار در بین ما ایرانیان است و کیفیت بالای پسته در بین بیشتر مردم اهمیت زیادی دارد. برای این که کیفیت پسته های تولید شده بالاتر برود و همه پسته ها دارای مغز باشند باید چند نکته رعایت شود. در پسته آنزیم های بسیار زیادی وجود دارد، مثل: کلسیم، پتاسیم، فسفر و … که اگر به خوبی به گیاه پسته مواد مغذی نرسد، نه کیفیت خوبی را شاهد هستیم و نه اندازه مطلوب که بسیار ریز و کوچک می شوند. یکی از کود ها که اسید فولیک و اسید هیومیک را در خود دارد، کود شوک ده ایکس هست. این کود به عنوان بهترین کود برای رشد و تقویت پسته توصیه شده است. چرا که دو اسید گفته شده یعنی اسید فولیک و اسید هیومیک را در خود دارد.

اسید فولیک برای پسته

موارد مورد نیاز برای اینکه درخت پسته به خوبی عمل کند و محصول خوبی را تولید کند باید خوب به تنه اصلی هوارسانی شود و خوب فوتوسنتز کند که به نیتروژن نیازمند است. نیتروژن باعث بهبود عملکرد در بخش فوتوسنتز می شود و درخت سطح کیفی خود را بالاتر می برد. کلسیم و پتاسیم و فسفر هم برای مغز دار بودن پسته ها و اندازه پسته ها بسیار حیاتی است که در کود شوک ده ایکس یافت می شود.

بیشتر بخوانید: کود کامل ۱۰Xshock برای گوجه فرنگی

فسفر برای ریشه زایی و قوی تر کردن ریشه مفید است. پتاسیم برای افزایش ایمنی درخت در برابر آفات و عفونت ها لازم است و کلسیم هم برای درخت پسته به علت شوری خاک اهمیت دارد که سطح PH خاک را در سطح استاندارد قرار دهد و از شوری و نمک خاک بکاهد. هر چه میزان کلسیم خاک زیاد شودف سطح نمک در خاک کاهش میابد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *