پی آب ( استفاده از شوک ده ایکس)

مراقبت های پس ازکاشت یک گیاه موضوع مهمی در بین کشاورزان است و باید به بهترین نحو انجام شود. آبیاری و کوددهی از مهم ترین مراقبت های گیاهان محسوب می‌شوند. گیاه گندم هم برای رشد کافی به آبیاری منظم و کوودهی به موقع نیاز دارد. در مطلبی که‌ می‌خوانید به موضوع پی آب و استفاده از شوک ده ایکس برای گندم پرداخته ایم.

گندم چه ویژگی هایی دارد؟

گندم یکی ازغلات بسیار مهم به شمار می‌رود. ای گیاه از محصولاتی است که در وسعت بسیار زیاد کشت می‌شود و ازمحصولات زراعی بسیار پرمصرف در کشورها محسوب می‌شود. گندم نوعی از گرامینه ها و‌ گندمیان است که ارزش غذایی بالای آن موجب شده تا قسمت زیادی از غذای انسان ها را تشکیل دهد. گندم از نظر گیاهشناسی گیاهی علفی یکساله و البته تک لپه است. در دانه گندم مقادیر زیادی کربوهیدرات و پروتئین و همچنین فیبر وجود دارد که منبع مناسبی برای تامین‌ انرژی به شمار می‌رود.

پی آب ( استفاده از شوک ده ایکس)

ساختار‌ گیاه‌ گندم

گیاه گندم از چند بخش تشکیل شده است که شامل اندام های گیاه می‌شوند‌ مثل جوانه، آندوسپرم، ریشه، گل آذین.

بیشتر بخوانید: ساق آب ( استفاده از کود ازت بالا)

گل های گندم به شکل سنبله می‌رویند و از گره های آن برگ ها تشکیل می‌شوند. سنبلچه که از سنبله به وجود می‌آید، شامل سه گلچه و دو گلوم است. گلچه ها محل تشکیل بذر نر و‌ ماده هستند.  تعداد گلچه ها به ۹ عدد در یک سنبلچه هم می‌رسد. دانه های گندم بین دو پوشش قاشقی شکل قرار گرفته اند. نام این پوشش ها لما و پالئا است. برگ های گندم هم مثل برگ های سایرغلات، نازک بوده و عرض کمی دارند. روی برگ ها زبانه هایی بسیار کوچک وجود دارد که در تعرق و تبخیرگیاه نقش دارند.

کاشت گندم

کشت گندم معمولا در وسعت های زیادی انجام می‌شود. روش های کاشت و پرورش گندم دو نوع است. کشت دیم و کشت آبی. کشت دیم روشی است که در آن بارش باران و برف آب مورد نیاز گیاه را تامین می‌کند و مخصوص مناطق پربارش است. کاشت آبی هم نوع دیگری ازکشت گندم است و در آن آبیاری های منظم رطوبت گیاه را تامین می‌کنند. طبق یک دسته بندی دیگر کاشت گندم به دو نوع بهاره و پاییزه انجام می‌شود. در کاشت بهاره سرعت رشد گندم ها بیشتر است و خاک رطوبت خوبی را از بارش های زمستانه‌ در خود ذخیره‌ دارد.

آبیاری گندم

قسمت مهم مربوط به پرورش گیاهان و به‌ ویژه‌ گندم، آبیاری این گیاه است. تامین آب موردنیاز گندم روی رشد و محصول دهی گیاه بسیار اثرگذار است و آن را تا حد زیادی بهبود می‌بخشد در صورتی که قرار گرفتن گیاه در شرایط خشکی منجر به آسیب دیدن آن می‌شود. آبیاری گندم بحث پر اهمیتی است و علت آن وجود مشکلات کم آبی و سطح کشت وسیع این محصول می‌باشد که باعث شده تا انتخاب بهترین روش آبیاری مسئله بسیار مهمی باشد.

پی آب ( استفاده از شوک ده ایکس)

پی آب چیست؟

آبیاری مزارع گندم در چند مرحله انجام می‌شود. هر کدام ازاین مراحل ویژگی هایی دارند که بر اساس همین ویژگی های نام های به خصوصی برای آن ها تعیین شده است. پی آب یکی ازهمین مراحل است که در ادامه خواهیم گفت.

مراحل آبیاری گندم به این ترتیب انجام می‌شود:

  • اولین مرحله یا خاک آب بلافاصله بعد اتمام کاشت بذرهای گندم صورت می‌گیرد و انجام آن باعث می‌شود تا جوانه زنی بذرها با سرعت بیشتری اتفاق بیافتد.
  • پی آب دو‌مین مرحله آبیاری گندم نامیده می‌شود. پی آب آبیاری نسبتا ضعیفی است و هدف از آن فقط جلوگیری از سله بستن خاک است تا نیاز به شخم زدن دوباره نباشد. سله بستن یعنی ذرات خاک به هم بچسبند و کلوخ ایجاد شود.
  • مرحله پنجه آب زمان پنجه زنی انجام می‌شود.
  • زمان رشد ساقه گندم هم آبیاری ساق آب را انجام می‌دهند.
  • خوش آب در زمان تشکیل خوشه ها نقش مهمی در ادامه رشد گندم دارد.
  • و دان آب اخرین مرحله آبیاری و همزمان با پر شدن مغز دانه گندم انجام می‌گیرد.

استفاده از شوک ده ایکس برای گندم

کود شوک ده ایکس یکی از کامل ترین کودهای موجود در بازار است. این کود یک کود ساده نیست و سرشار از اسید هیومیک، فولیک اسید، عصاره جلبک دریایی و اسیدآمینه های مختلف است که وجود این مقدار ازعناصر مغذی در یک کود بسیار جالب توجه است.

در کشت گندم علاوه بر آب و هوا و میزان بارندگی، کوددهی هم نقش مهمی دارد. استفاده از یک کود کامل برای گندم همه نیازهای غذایی این گیاه را تامین می‌کند و مقاومت آن را در برابر تنش های محیط بهبود می‌بخشد. امروزه به دلیل کاهش حاصلخیزی خاک در مناطق مختلف و شرایط نامناسب بسیاری از زمین های زراعی بر اثر استفاده از کودهای شیمیایی نامناسب، باعث شده تولید گندم با کاهش مواجه شود.

پی آب ( استفاده از شوک ده ایکس)

استفاده از کود شوک ده ایکس راهی برای بهبود وضعیت کشت گندم است. این کود باعث ایجاد مقاومت در ساختار گیاه شده و قابلیت حلالیت زیادی در آب دارد که می‌توان به راحتی و با روش محلول پاشی و در آبیاری از آن استفاده کرد. یکی از مراحل مهم آبیاری که استفاده از شوک ایکس ده در آن نتایج خوبی به همراه دارد، مرحله پی آب است.

بیشتر بخوانید: مراحل مهم آبیاری در زراعت گندم

افزایش رشد و نمو ساقه در اثر کود شوک ده ایکس باعث می‌شود تا برداشت گندم افزایش پیدا کند. از طرفی هم موجب افزایش تعداد خوشه های گندم و بیشتر شدن وزن دانه ها می‌شود. در مواردی هم که پنجه زنی گندم به علت ضعف خاک با مشکل روبه رو می‌شود این کود آن را تقویت می‌کند و خاک را برای رشد بهتر گندم آماده سازی می‌کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *