کود فروت ست برای پسته

فروت ست یا محلول پاشی برای درختان پسته شامل محلولی است که حاوی عناصر نیتروژن، کلسیم، روی است. این عناصر در مراحل پیش از گرده افشانی استفاده می شوند. امروزه از ترکیبات اسید آمینه‌ها و جلبک دریایی در  این نوع کود استفاده می شود. هدف از این مقاله آشنایی با کود فروت ست برای پسته است.

محلول پاشی درخت پسته

محلول پاشی درختان پسته با کود فروت ست سبب می شود تا محصولات بسیار با کیفیت و مرغوب شوند. لازم است تا محلول پاشی با فروت ست را در آغاز فصل محلول پاشی انجام دهید. در این صورت درختان شما برای بیدار شدن و تشکیل هسته ابتدایی به اندازه کافی قدرت دارند.

کود فروت ست برای پسته

بهترین زمان محلول پاشی فروت ست

 بهترین زمان استفاده از فروت ست برای درختان پسته زمانی است که جوانه‌ها به اندازه کافی متورم شده باشند. این امر بدان معنی است که پیش از این که شما برگ یا شکوفه ای را بر درختان مشاهده نمایید لازم است تا کار محلول پاشی را به انجام رسانید.

بیشتر بخوانید: اثر محلول پاشی کود ۱۰X shock بر روی پسته

نقش کود فروت ست در پربار شدن دانه پسته

پسته از گیاهان پر طرفدار است. از دلایل گران بودن پسته این است که شرایط کاشتن و نگهداری از آن سخت است. پسته می تواند به خوبی در نواحی معتدل و گرم رشد کند. این گیاه مقاومت اندکی در مقابل سرما دارد. خاک مناسب برای رشد پسته لازم است تا دارای اسیدیته متعادل باشد. این خاک باید لازم است تا نفوذپذیری خوبی داشته باشد تا ریشه بتواند به سادگی در آن رشد کند. زمانی که یک بذر پسته را می کارید به ۲ سال زمان نیاز دارید تا آن را به یک نهال بدل کنید. یک نهال پسته به مدت ۵ سال نیاز دارد تا به باروری برسد. در سال‌های ابتدایی مقدار باروری کم است. اما به طور معمول بین ۱۰ تا ۱۲ سال زمان لازم است تا باروری اقتصادی شکل بگیرد. در این مدت بایستی برنامه کودی برای پر کردن مغزها به خوبی انجام بگیرد.

 نکته مهمی که لازم است برای کود دادن به درختان پسته در نظر بگیرید این است که نیازهای غذایی در درختان پسته را بشناسید. برای شناسایی دقیق نیازهای پسته لازم است تا سالیانه تست خاک را انجام دهید. این تست بایستی در زمان معین و از خاک مرطوب گرفته شود. در کل ۴ مرحله غذایی در عرض یک سال از عمر پسته نیاز است.

 • مرحله خواب درختان که پس از ریزش برگ‌ها آغاز می شود و با کند شدن خیلی از فعالیت‌های زیستی همراه است.
 • مراحل پرورش شاخه‌ها و کامل شدن برگ‌ها که با گرم شدن هوا صورت می گیرد.
 • مرحله رشد و کامل شدن دانه‌ها که با همراه با کاهش رشد شاخه‌ها است. از اصلی ترین فعالیت‌ها در گیاه به حساب می آید.
 • مرحله ریزش برگ‌ها که در زمانی که هوا سرد است رخ می دهد.

کود فروت ست برای پسته

مهم ترین مرحله در چرخه رشد پسته، مرحله کامل شدن گیاه است. این مرحله همان مرحله ای است که دانه‌ها پر می شوند. در این روش لازم است تا از محلول پاشی برای کود دادن به درختان پسته بهره برد. لازم است بدانید که بهترین کود برای درختان پسته کود فروت ست است. این کود از عناصر حیاتی برای رشد دادن گیاه تشکیل شده است.

دلیل استفاده از کود فروت ست در پرشدن دانه پسته

 • بور و روی از عناصری هستند که نقشی کلیدی برای لقاح و گرده افشانی در گیاهان را بر عهده دارند.
 • روی نقش مهمی در جوانه زدن دانه‌های گرده بر عهده دارد و می تواند لوله گرده را رشد دهد و سبب شکل گیری میوه شود.
 • کمبود روی سبب می شود تا باز شدن جوانه‌های رویشی و زایشی در گیاه با تاخیر مواجه شود.
 • کمبود روی سبب می شود تا تعداد دانه‌ها در خوشه‌ها کم شود.
 • بور عنصری مهم برای لقاح و گرده افشانی در گیاهان به شمار می آید و کمی آن سبب می شود تا دانه‌ها پوک شوند.
 • عنصر بور می تواند سبب شود تاعمر دانه گرده بالا برود. لذا ئرخت پسته در قیاس با دیگر درختان به بور بیشتر محتاج است.
 • کمبود بور سبب می شود تا خوشه‌های گل در درختان جوان بریزد.

کود فروت ست برای پسته

خصوصیات کود فروت ست

 1. از مهم ترین خصوصیاتی که می توان برای کود فروت ست برشمرد این است که سرعت جذب آن‌ها بسیار بالاست در هنگامی که درختان در حالت نرمال قرار ندارند. این کود سبب می شود تا مواد مغذی با سرعت بیشتری در انتهای فصل سرما در زمانی که درختان هنوز از خواب کامل زمستانی سر بر نیاورده اند به تولید محصولات بپردازند.
 2. با استفاده از این کود می توانید از ریخته شدن برگ‌ها و میوه‌ها تا حد زیادی جلوگیری کنید و گرده افشانی و لقاح به بهترین شکل صورت می گیرد. ضمنا مقاومت گیاهان در مقابل آفت‌ها نیز بالا می رود.

بیشتر بخوانید: برنامه کوددهی درخت سیب

موارد مهم در رابطه با کود فروت ست

 1. لازم است تا کشاورزان به زمان استفاده از این کود نهایت دقت را داشته باشند. زیرا این مورد بسیار مهم است. برای مشخص کردن میزان کود مصرفی نیاز است تا از افراد خبره دراین زمینه بهره بگیرید. لازم است تا محلول پاشی را در هوای خنک مثلا در آغاز صبح یا عصر انجام دهید.
 2. لازم است تا کود فروت ست را برای درختانی که به تازگی به مرحله میوه دادن رسیده اند میزان کمتری استفاده نمایید. اما برای گیاهان قدیمی تر لازم است تا بیشترین دوز مصرفی را استفاده نمایید. بابهره گیری از این کود دیگر درختان پسته به سال آوری دچار نمی شوند و هر ساله کارآیی بسیار خوبی خواهند داشت.
 3. جهت استفاده از کود فروت ست لازم است تا ابتدا بطری را تکان دهید و بر طبق دستورالعمل روی برچسب آن را رقیق کنید. لازم است تا کود را در جایی خنک بگذارید تا از رطوبت و تابش آفتاب در امان باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *