مضرات اسید هیومیک

اسیدهیومیک کود ارگانیک و طبیعی بسیار بی نظیر است که از استخراج لئوناردیت حاصل می شود. این ماده یک زغال سنگ گیاهی است. در سالیان اخیر باغداران از این ماده بسیار بهره می برند. این کود برای همه گیاهان قابل استفاده است. این کود دارای عملکرد و بازدهی بالاست به طوری که می توان از آن برای رشد بهتر درختان بهره گرفت. این کود برای گیاهان در آپارتمان، چمن‌‌ها، گل و درختچه‌‌ها و غیره قابل استفاده است. اما سوال این جاست که آیا اسید هیومیک یک ماده بئون نقص است؟ در این جا لازم است تا در حول این ماده سخن بگوییم.

 اسیدهیومیک یک ماده آلی است که بی ضرر است. تنها کاری که اسید هیومیک انجام می دهد این است که اثرات مثبت در همه جنبه‌‌ها بر روی خاک و گیاه دارد و می تواند سبب بازدهی بالا در محصولات شود. برای این که بتوانید به نقش بهتر اسیدهیومیک پی ببرید در ادامه با ما همراه باشید.

مزیت‌‌های اسید هیومیک

 اسیدهیومیک سبب می شود تا شما دیگر نیازی به استفاده از کودهای شیمیایی نداشته باشید. بنابراین از اتلاف انرژی و هزینه شما می کاهد. زیرا کودهای شیمیایی گران هستند. این کود با کارکرد شگفتی که بر روی گیاهان می گذارد سبب می شود تا گیاهان طراوت و شادابی خود را حفظ نمایند. لازم است بدانید که کود اسید هیومیک دارای همه مواد مغذی در دل خود است که همه نیازهای گیاهان را به خوبی برطرف می سازد. بنابراین با استفاده از این کود دیگر نگران چیزی نباشید. لازم است بدانید کود اسیدهیومیک مقاومت گیاهان را در برابر انواع آفت‌‌ها و حشرات بالا می برد. این کود سبب می شود تا قدرت دفاعی در درختان بیش از پیش زیاد شود.

مضرات اسید هیومیک

 در نظر داشته باشید که اسیدهیومیک تاثیرات بسیار بهتری در قیاس با کودهای شیمیایی بر روی درختان می گذارد. به همین علت است که این کود از فروش بسیار بالایی برخوردار شده است. اما نکته مهمی که در این جا وجود دارد و لازم اسنت که به آن اشاره نماییم این است که کود اسید هیومیک را باید تنها ازمراکز معتبر بخرید. زیرا ممکن است برخی از جاهای غیر معتبر کود بی کیفیت را به شما قالب کنند. در این صورت کود نامرغوب می تواند خطراتی برای گیاهان شما داشته باشد.

بیشتر بخوانید: علت سیاه شدن مغز گردو

 اسیدهیومیک قادر است تا به اصلاح خاک بپردازد و قوای آن را بالا ببرد. با افزودن اسیدهیومیک در خاک رس قابلیت نفوذ آب بالا می رود. در نتیجه ریشه می تواند بهتر توسعه و گسترش پیدا کند.

 لازم است بدانید که اسید هیومیک یک ماده ای است که برای خاک معجزه می آفریند و از یک طرف تیره شدن خاک را در پی دارد و می تواند نور آفتاب را بهتر جذب کند. از سوی دیگر مقدار مواد آلی در انواع خاک‌‌ها را بالا می برد و آن‌‌ها به بستر امن و مطمئن برای کشت محصولات آماده می سازد.

مضرات اسید هیومیک

اثرات اسید هیومیک بر گیاه

  • اسیدهیومیک می تواند اثرات بسیار زیادی بر رشد گیاهان داشته باشد و عنصرهای داخل خاک را از هر نظر توازن بخشد. این ماده سبب می شود تا کودها بتوانند با بیشترین سرعت جذب شوند به گونه ای که اگر در پی یافتن ضررهای اسیدهیومیک هستید نمی توانید حتی یک مورد پیدا کنید. از جمله اثرات این کود می توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • این کود می تواند به اشکال مستقیم و غیر مستقیم بر رشد گیاهان اثرگذار باشد. اسیدهیومیک به عنوان یک ماده که شبه هورمونی است، محرک رشد گیاه است. از سوی دیگر اسیدهیومیک با کلاته کردن مولکول‌‌های بزرگ در خاک سبب می شود تا جذب عناصر مواد غذایی تا حد بسیار زیادی بالا برود.
  • اسیدهیومیک سبب می شود تا داخل لایه‌‌های خاک زندگی دوباره و فعالانه وجود داشته باشد. چون میکروارگانیسم‌‌ها که جمعیت آن‌‌ها به علت استفاده از کودهای شیمیایی هر روزه کم شده است با اضافه کردن اسیدهیومیک سبب تحریک زیاد شدن می شوند. لذا فضای خاک می تواند حاصلخیز شود.
  • اسیدهیومیک سبب می شود تا خاک بارور شود و ظرفیت آن برای تولیدات بیشتر افزون شود.

مضرات اسید هیومیک

  • در نظر داشته باشید که جذب مواد غذایی می تواند تاثیر بسیار مهمی داشته باشد. اگر جذب به خوبی انجام نشود سبب می شود تا گیاه به طور کامل نابود شود. کار اسیدهیومیک این است که عنصرهای بزرگ و آن‌‌هایی که ریشه نمی تواند به سادگی جذب نماید را به شکل قابل جذب در می آورد. لذا با رساندن این مواد به وسیله ریشه به اندام‌‌هایی که هوایی هستند سبب می شود تا گیاه بتواند رشد انفجاری را از سر بگذراند.
  • اسیدهیومیک یک ماده ارگانیک و طبیعی است که عاری از مواد مخرب برای گیاه و خاک است. لذا استفاده از اسیدهیومیک اصلا ضرری ندارد.

  • اسیدهیومیک سبب می شود تا فعالیت برخی از آنزیم‌‌ها مثل فسفاتاز زیاد شود. لذا با این روش دسترسی گیاه به فسفر به علت اسیدهیومیک تا ۲۵ درصد افطایش پیدا می کند.
  • اسیدهیومیک در سیستم آبیاری سبب می شود تا پی اچ خاک کم شود. همچنین این کود می تواند آنیون‌‌ها و کاتیون‌‌های کلرید سدیم را بشکند تا نمک‌‌های اضافی به وسیله خاک کم شوند.

بنابراین می توان چنین نتیجه گیری کرد که مضرات اسیدهیومیک صفر است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *