کود پتاس بالا برای درخت سیب

کلمه پتاس به نمک های معدنی اشاره می کند که شامل عنصر K در ترکیبات خود هستند و محلول در آب هستند. در حال حاضر کودهای دارای عنصر پتاسیم با عنوان کود پتاس نیز شناخته می شوند. این کود حاوی پتاسیم، مقاومت ریشه ها را افزایش داده و قابلیت جذب مواد غذایی از خاک را افزایش می دهد، همچنین در کیفیت و طعم محصول گیاهان بارور نیز تاثیر بسزایی دارد. در ادامه مقاله با کودهای پتاس بالا، مزایا و زمان مصرف کود پتاس بالا برای درخت سیب آشنا خواهید شد.

کود پتاس بالا چیست؟

از این کود می توان در قالب ترکیبات شیمیایی مختلف برای گیاه استفاده کرد. پتاسیم همراه با نیتروژن و فسفر از جمله عناصر اساسی برای رشد گیاه شناخته می شوند بنابراین استفاده از کودهای سرشار از این سه عنصر، رشد بهتر گیاه را تضمین می کند. هم چنین کمبود پتاسیم در درختان سیب باعث سوختگی در حاشیه برگ ها، حساسیت به بیماری ها، قاشقی شدن برگ ها، توقف رشد و کاهش کیفیت میوه می شود.

کود پتاس بالا برای درخت سیب

مزایا استفاده از کود پتاس بالا برای درخت سیب

از مزایای کود پتاس بالا برای درخت سیب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • باعث افزایش و تحریک رشد ریشه شده و قدرت تحمل گیاه را در برابر خشکی و یخ زدگی افزایش می دهد.
  • این کود باعث تولید سلولز شده و مانع خم شدن ساقه و ریشه گیاه می شود.
  • باعث فعالسازی حداقل ۶۰ آنزیم مربوط به رشد گیاه می شود.
  • باعث انتقال بهتر شکر و نشاسته می شود.
  • این کود باعث افزایش میزان پروتئین در گیاهان می شود.
  • کود پتاس بالا تعادل یونی در گیاه را کنترل می کند.

بیشتر بخوانید: کود پتاس بالا برای درخت نارنج

زمان مصرف کود پتاس بالا برای درخت سیب

بهترین زمان برای کسب نتیجه از مصرف کود مایع پتاس بالا برای درخت سیب، استفاده از آن بعد از تشکیل میوه تا مدت دو هفته مانده به برداشت محصول است. از این کود در ابتدای فصل رشد و هنگام بروز علائم کمبود پتاسیم می توان استفاده کرد زیرا به هنگام شروع رشد گیاه، سیستم زایشی آن را با کمک این محصول می توانید تقویت کنید.

کود پتاس بالا برای درخت سیب

شیوه مصرف کود پتاس بالا برای درخت سیب

تمامی کودهای پتاس بالا کاملا در آب حل می شوند، همچنین در برخی موارد دارای شاخص نمکی بالایی هستند. از این جهت در صورت قرار گرفتن نزدیک به دانه و محل پیوند، می توانند از رشد صحیح جوانه گیاه جلوگیری کنند. این قضیه بر روی خاک های شنی، زمانی که خشک باشند و از کود پتاس  به صورت زیاد استفاده شده باشد تاثیرگذارتر است. بهترین روش برای جلوگیری از آسیب های احتمالی، قرار دادن این ماده در فاصله ۷.۵ سانتی متری از کنار و ۵ سانتی متری پایین تر از دانه خواهد بود.  از این روش در حالات هایی که سطح موجود برای کود دهی کم است و یا خاک دارای پتاسیم کمی است، می توان استفاده کرد.

در مواردی که سطح مدنظر برای کوددهی بزرگ باشد عموما از شیوه پاشیدن روی سطح استفاده می شود. در این روش، قبل از شخم زدن زمین کود را بر روی آن پاشیده و بعد زمین را شخم می زنند. شخم زدن باعث قرارگرفتن ماده مورد نظر در لایه های مختلف خاک می شود و دسترسی ریشه گیاه به مواد غذایی را آسان تر می کند.

کود پتاس بالا برای درخت سیب

شرایط نگهداری درخت سیب

تغذیه صحیح درختان میوه از جمله درختان سیب برای رشد کافی و تولید محصول با کیفیت امری ضروری است. کود ترکیبی، می تواند بهترین کود برای درختان سیب باشد. کود ترکیبی مخلوطی از کودهای مورد نیاز درخت سیب مثل کودهای آلی و ریزمغذی ها است. نیازهای غذایی درختان سیب در زمان های گوناگون، متفاوت است. به طور کلی تغذیه درختان سیب می تواند در زمان تغذیه زمستانه، تورم جوانه ها، بعد از ریزش شکوفه ها، فندقی شدن سیب ها، طول دوره رشد محصول و دوره بعد از برداشت محصول انجام شود. در صورت استفاده نکردن از کودها به میزان موردنیاز و در زمان مناسب، مقاومت درختان کاهش یافته و در نهایت از باردهی و کیفیت میوه کم می شود.

بیشتر بخوانید: بهترین کود مخصوص پسته

نکته مهم درباره کود پتاس بالا

بر اساس موارد گفته شده در ارتباط با لزوم استفاده از کودهای شیمیایی و مزایای خرید کود پتاس بالا برای درخت سیب، استفاده از این کودها در مراحل مختلف رشد گیاه باید متناسب با نیاز های خاک و روش مصرف آن، کود مناسب برای کوددهی را انتخاب کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *