کود پتاس بالا برای درخت آلبالو

کودهای دارای عنصر پتاسیم که با چند نوع عنصر دیگر ترکیب می شوند کود پتاس بالا می‌گویند. وجود پتاسیم برای رشد درختان و گیاهان امری حیاتی است. برای آگاهی از فواید کود پتاس بالا برای درخت آلبالو، لازم است با کود پتاس بالا و خصوصیات آن بهتر آشنا شویم. امروزه پیدا کردن کود پتاس بالا به صورتی که متناسب با نوع گیاه کاشته شده باشد بسیار مهم است. برخی از اهمیت و مزایا مصرف این کودهای مایع و جامد برای گیاهان آگاه نیستند. در این مقاله علاوه بر آشنایی با این دسته از کودها، در مورد شیوه مصرف و زمان استفاده از کودهای پتاس بالا برای آلبالو نیز صحبت می کنیم.

کود پتاس بالا چیست؟

پتاسیم (Potassium) در واقع از جمله انواع فلزهای قلیایی است که به صورت های مختلف در طبیعت یافت می شود. این عنصر که نماد آن حرف K است، مورد نیاز تمامی موجودات روی زمین است. پتاسیم مصرفی برای رشد گیاهان در واقع به صورت طبیعی در خاک وجود دارد. مقدار پتاسیم  موجود در خاک ‌های معدنی ۰.۴ تا ۳ درصد یا کمی بیشتر است. در حالی که مقدار پتاسیم در خاک‌ های آلی به حدود ۰.۰۲ تا ۰.۰۳ درصد می رسد.

کود پتاس بالا برای درخت آلبالو

نوع این پتاسیم برای اینکه قابل استفاده برای گیاهان باشد، باید به صورت محلول باشد. در حقیقت پتاسیم مورد نیاز گیاهان نوعی نمک سرشار از پتاسیم است که از منابع زیر زمینی تشکیل شده است. در اکثر مواقع به دلیل این که خاک نمی تواند نیاز گیاهان به این عنصر را تامین کند، امروزه بهترین کودهای پتاس بالا تولید شده است تا به رشد بهتر آن ها کمک کند.

بیشتر بخوانید: کود پتاس بالا برای درخت گیلاس

مزایا استفاده از کود پتاس بالا برای درخت آلبالو

رشد گیاهان و درختان به غیر از شرایط محیطی همچون آب و هوا و نور خورشید به  مواد و عناصر زیادی بستگی دارد. به طوری که در صورت تامین نشدن هر کدام از این مواد برای رشد گیاه،  بیماری های متعددی برای گیاه به وجود می آید. از جمله این عناصر پتاسیم است. این عنصر موجب تقویت فتوسنتز و انتقال بهتر مواد مغذی به گیاهان می شود. از جمله مزایای استفاده از کودهای پتاس بالا برای درخت آلبالو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کود پتاس بالا برای درخت آلبالو

  • جلوگیری از پژمرده شدن گیاهان
  • تقویت ساقه ها و ریشه گیاهان و رشد بهتر ریشه
  • محافظت از گیاهان در گرما و حرارت بالا و جلوگیری از سوختگی برگ ها
  • بالا رفتن مقاومت گیاهان در برابر آفات گیاهی
  • فعال سازی آنزیم های گیاهان
  • بالا رفتن استحکام گیاه در شرایط خشکسالی و خشکی هوا

زمان مصرف کود پتاس بالا برای درخت آلبالو

تاثیرات پتاسیم روی رشد گیاهان ثابت شده است. بنابراین بهتر است زمان رشد گیاهان، آن ها با را پتاسیم تقویت کرد تا بهتر پرورش یابند. مناسب ترین زمان استفاده از  کود پتاس بالا برای درخت آلبالو، نوع محلول در آب و یا جامد، اوایل فصل بهار است. در مورد گیاهان کاشته شده در اوایل پاییز نیز باید در ابتدای کاشت و جوانه زدن از این کودها استفاده کرد. به دلیل این که کودهای پتاس بالا با دانه نباید تماس داشته باشند بهترین کار این است که پس از کاشت دانه شکل جامد آن ها را، روی خاک بپاشیم. در برخی از محصولات می توانید قبل از مرحله کاشت دانه و گیاه، کودها را روی زمین بپاشید و بعد عملیات شخم را انجام دهید.

کود پتاس بالا برای درخت آلبالو

شرایط نگهداری درخت آلبالو

درخت آلبالو شباهت بسیاری به درخت گیلاس دارد ولی میوه‌ی آن ها از نظر رنگ و اندازه تفاوت دارند. این درخت در اکثر مناطق به خوبی رشد می‌کند و باردهی بالایی دارد. این درخت برای رشد به نور زیاد و خاک حاصلخیز و آبیاری منظم نیاز دارد. میوه‌ی آلبالو در صنایع غذایی مصرف زیادی دارد و دارای خواص بی شمار است. درخت آلبالو در مناطق دارای زمستان های خنک بهتر رشد می‌کند. این درخت با روش‌های کاشت بذر، پیوند و قلمه زدن تکثیر پیدا می کند. بهترین زمان برای کاشت آلبالو از اواسط آبان ماه تا اسفند است.  شاخه ها و تنه‌ این درخت ظریف است و در برابر بادهای شدید شکننده است و نیاز به محافظت دارد. خاک درخت آلبالو باید سبک و دارای زهکشی مناسب باشد. با وجود حساس نبودن درخت آلبالو در برابر کم آبی، آبیاری منظم آن در کیفیت میوه ها بسیار تاثیر گذار است.

بیشتر بخوانید: کاشت پسته در گلدان

نکات مهم درباره کود پتاس بالا

هر خاک به دلیل نوع و میزان کودی که به هنگام کشت محصول قبل به آن داده شده است، و بنابر محصولی که در حال حاضر قرار است در زمین بکارید، به میزان متفاوتی  پتاسیم نیاز دارد. بنابراین بهترین کار برای مصرف کودهای پتاس بالا، این است که خاک زمینتان را آزمایش کنید. به طور کلی برای زمین های بدون کمبود پتاس، حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ گرم پتاس برای هر ۱۰ متر مربع خاک نیاز است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *