کود پتاس بالا برای مرکبات

کود پتاس بالا چه نوع کودی است و تاثیرات آن روی گیاهان و درختان مختلف چیست؟ این مطلب برای پاسخ این سوالات و نیز بررسی مزایای کود پتاس بالا برای مرکبات است.

کود پتاس بالاچیست؟

به کودهایی که دارای درصد بالایی ازپتاسیم هستند، کود پتاس بالا گفته می‌شود. پتاسیم یا پتاس به طور طبیعی مقداری در خاک وجود دارد اما شکل آن به گونه ای است که گیاه نمی‌تواند به اندازه نیازش آن را جذب کند. بنابراین باید ازطریق کودهای پتاسیم دار کمبود پتاسیم گیاهان را جبران کرد. عنصر پتاسیم در رشد و گلدهی گیاهان و درختان مختلف نقش مهمی دارد.

پتاسیم در دسته عناصر ماکرو یا درشت مغذی قرار دارد که جزو مهم ترین عناصر مورد نیاز گیاهان بوده و وجود آن ها برای رشد گیاه اهمیت زیادی دارد. پتاسیم، فسفر و نیتروژن سه عنصر اصلی هستند که گیاهان در تمام طول دوره رشد از آن ها بهره می‌برد.

کود پتاس بالا برای مرکبات

نقش پتاسیم در گیاه

پتاسیم تاثیرات مهی در رشد و حیات گیاهان دارد و باعث خفظ سلامت گیاهان و درختان می‌شود‌. تنظیم باز و بسته شدن روزنه های برگ در حضور پتاسیم انجام می‌شود. انتقال الکترون ها و انجام فتوسنتز با کمک پتاسیم انجام می‌شوند. این عنصر روی رشد زایشی و رویشی تاثیرات زیادی داشته و کیفیت محصولات را هم تا حد زیادی بالا می‌برد.

بیشتر بخوانید: کود k60 برای درخت هلو

عوارض کمبود پتاسیم در گیاهان

وجود پتاسیم در همه مراحل رشد و‌ نمو گیاه پر اهمیت است و کمبود آن مشکلاتی را برای گیاه به‌ وجود می‌آورد و گاهی باعث ایجاد آسیب برای گیاه می‌شود. نبود این عنصر به مقدار کافی برای گیاه باعث بروز نشانه هایی مثل کلروز برگ ها، پژمردگی گیاهان، پیچ خوردگی برگ ها، رشد پراکنده برگ، کاهش مقاومت گیاه در برابر عوامل محیطی و کم شدن رشد زایشی و رویشی می‌شود.

با استفاده مناسب و‌به موقع از کودهای پتاسیم مثل کود پتاس بالا می‌توان از بروز این مشکلات پیشگیری کرد.

مزایای کودهای پتاس بالا

کودهای پتاس بالا همه فوایدی که عنصر پتاسیم برای گیاهان دارد رابه وجود می‌اورد. این کود با تامین همه پتاسیم مورد نیاز گیاه باعث انجام به موقع همه فعالیت هایی می‌شود که پتاسیم عامل آن ها بوده است. از مهم ترین مزایای کودهای پتاس بالا برای گیاهان این موارد هستند:

  • فراهم کردن پتاسیم مورد نیاز گیاهان و درختان
  • تقویت ریشه گیاه و همچنین اندام های دیگر مثل ساقه ها
  • افزایش مقاومت گیاه در برابر کم آبی و تنش خشکی
  • حفاظت از گیاه در برابر گرما
  • ایجاد استحکام برای ساقه ها با افزایش سلولز
  • افزایش پروتئین سازی در گیاه
  • بهبود کیفیت محصولات باغی و زراعی
  • انتقال بیشتر کربوهیدرات ها در گیاهان
  • جلوگیری از پژمردگی گیاهان

 

کود پتاس بالا برای مرکبات

انواع کودهای پتاس بالا

کودهای پتاس بالا با توجه به میزان و‌ درصد پتاسیم دسته بندی می‌شوند وانواع مختلفی دارند. به طور کلی کودهایی که پتاسیم بیشتری دارند را هم می‌توان کود پتاس بالا نامید. مثل کود سولفات پتاسیم و پتاسیم نیترات

کود ۳۶-۱۲-۱۲ یکی از کودهای پتاس بالا و پر کاربرد است. این کود کامل و مفید دارای ۱۲ درصد نیتروژن، ۱۲ درصد فسفر و ۳۶ درصد پتاسیم است. این کود بهترین نوع کود پتاس بالا است و کود پتاس بالا را همین کود می‌دانند. این کود باعث مقاومت گیاه و حفظ ریشه ها نسبت به خشکی می‌شود. تولید و باردهی گیاهان را نیز افزایش می‌دهد.

کود ۴۰ ۸ ۱۰ یکی از کودهای NPK است که دارای ۴۰ درصد پتایم است و به همین علت نوعی کود پتاس بالا محسوب می‌شود. از مزایای این کود تقویت و افزایش گلدهی و افزایش کیفیت میوه از نظر طعم و رنگ و اندازه می‌شود.

مقادیر مصرف کود پتاس بالا

مثل سایر کودها میزان و مقدار مصرف کودهای پتاس بالا به عوامل مختلفی مثل نوع گیاه و‌ سن آن بستگی دارد. نوع خاک هم روی مقدار کود موثر است. با توجه به نیاز خاک و همچنین کوددهی قبلی خاک میزان استفاده از کود پتاس بالا تعیین می‌شود‌. برای بررسی دقیق تر باید حتما خاک را آزمایش کرد.

زمان مناسب استفاده از کود پتاس بالا

انتخاب زمان مناسب برای به کارگیری کود پتاس بالابه نوع کود و عناصر موجود در آن و نیز نوع گیاه بستگی دارد. بهترین حالت استفاده از کود در زمان آغاز رشد گیاه است که موجب می‌شود سرعت رشد گیاه بیشتر شود. ابتدای فصل بهار بهترین زمان برای کوددهی است.

اغلب کودهای پتاس بالا محلول در آب بوده و می‌توان آن ها به همراه آبیاری برای گیاه استفاده نمود و یا قبل از کاشت به خاک مورد نظر اضافه کرد.

کود پتاس بالا برای مرکبات

کود پتاس بالا برای مرکبات

از مهم ترین مزایای استفاده از کود پتاس بالا برای مرکبات، تاثیراتی است که این کود روی کیفیت میوه ها می‌گذارد. کود پتاس بالا باعث می‌شود میوه های مرکبات رنگ بهتری داشته باشند همین طور کیفیت طعم آن ها نیز بهبود پبدا می‌کند. درشت شدن میوه مرکبات نیز از آثار استفاده از کود پتاس بالا برای مرکبات است. همه این موارد روی بازار پسندی این میوه ها بسیار مفید و موثر است. در قسمت های دیگر درختان مرکبات پتاسم باعث می‌شود رشد شاخه ها و‌برگ های درختان افزایش پیدا کرده و در نتیجه رشد زایشی هم بیشتر شود و نتیجه آن برداشت بیشتر میوه خواهد بود.

بیشتر بخوانید: کود مناسب برای زعفران

کود پتاس بالا برای مرکبات موجب حفظ سلامتی گیاه و ریشه و سایر اندام های درخت می‌شود. کودهای پتاس بالای محلول در آب را می‌توان با روش محلول پاشی برای درختان مرکبات استفاده کرد. در این روش عناصر مغذی ازطریق برگ ها جذب گیاه می‌شوند. قبل از آغاز گلدهی درختان هم می‌توان از این کود استفاده کرد همچنین پس از برداشت میوه ها و به منظور تقویت درخت از کود پتاس بالا استفاده می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *