کود پتاس بالا برای درخت انجیر

پتاسیم یکی از مهم ترین عناصری است که گیاه در مراحل مختلف رشد به آن احتیاج دارد. پتاسیم باعث بهتر شدن عملکرد گیاه و ارتقای کیفیت محصولات آن می‌شود. در این مقاله می خواهیم به موضوع کود پتاس بالا برای درخت انجیر بپردازیم.

کود پتاس بالا و فواید آن

کود پتاس بالا کودی است حاوی درصدی پتاسیم در ترکیب با عناصر دیگر. استفاده از کود پتاس بالا برای جبران کمبود پتاسیم بسیار ضروری است. با توجه به فوایدی که در مورد پتاسیم گفته شد, استفاده ی به موقع و به اندازه‌ی کود پتاس بالا در کشاورزی و باغداری مزایای زیادی خواهند داشت.

کود پتاس بالا برای درخت انجیر

از دیگر مزایای پتاسیم و نقش آن در گیاهان و‌درختان موارد زیر را می‌توان نام برد:

  • پتاسیم آنزیم های مهم گیاه را فعال می‌کند و رشد آن را زیاد می‌کند.
  • افزایش عمل فتوسنتز
  • تنظیم حرکات روزنه های برگ ها
  • تولید و انتقال قندهای مفید در گیاه
  • افزایش کیفیت میوه ها

و همچنین مقاومت گیاه را در برابر عوامل محیطی مثل سرما و گرما و نیزآفت ها و بیماری ها بالا می‌برد.

بیشتر بخوانید: کود پتاس بالا برای درخت سیب

کمبود پتاسیم در گیاهان و درختان با بروز علائمی همراه است. زرد شدن برگ های قدیمی تر گیاه و ایجاد حالت سوختگی در اطراف برگ ها نشانه‌ی کمبود پتاسیم است. این عنصر به طور طبیعی در خاک وجود دارد ولی تنها مقدارکمی از آن به شکلی است که گیاه می‌تواند آن زا جذب کند.  به همین دلیل گیاهان و درختان اغلب در دوره ی رشد خود دچار کمبود پتاسیم می‌شوند.

کود پتاس بالا در مراحل مختلف رشد گیاه مورد استفاده قرار می‌گیرد و در همه‌ی این مراحل نقش مهمی دارد. مثلا با تنظیم چرخه های مربوط به آنیون ها و کاتیون های گیاه از زردی و پژمردگی گیاه جلوگیری می‌کند یا در مراحل ابتدایی رشد گیاه با افزایش رشد ریشه ها باعث رسیدن مواد مغذی بیشتر به گیاه می‌شود. کود پتاس بالا باعث استحکام ریشه می‌شود و آن را در برابر سرمای زیاد و خشکی زیاد حفظ می‌کند و گاهی نیز نقش آفت کش دارد و مانع آسیب آفت ها به گیاه می‌شود.

کود پتاس بالا برای درخت انجیر

انواع کود پتاس بالا

کود پتاس بالا فواید زیادی دارد اما همه‌ی این ها زمانی اتفاق می افتد که از کود پتاس مناسب استفاده شود. کود پتاس بالا انواع مختلفی دارد که هر کدام کاربرد خاص خودش را دارد.

  • پتاسیم کلرید که با قیمت پایین و مقدار پتاس بالا جزو پرمصرف ترین کودهای پتاس است.
  • پتاسیم سولفات که در فعال کردن آنزیم های گیاهی نقش زیادی دارد.
  • پتاسیم نیترات با قیمتی بالاتر نسبت به سایر کودهای پتاس بالا برای تامین پتاسیم و نیتروژن مورد نیاز گیاه بسیار مفید است.

بهترین زمانی که از کود پتاس بالا می‌توان استفاده کرد قبل و در هنگام کاشت است. در این زمان ها گیاه بیشترین مقدار پتاسیم را جذب می‌کند.

کود پتاس بالا را می‌توان به صورت محلول و یا پودر استفاده کرد. هنگام آبیاری می‌توان کود را مخلوط و استفاده کرد و یا به شکل محلول پاشی نزدیک ریشه ی گیاه روش دیگر استفاده است.

درخت انجیر

درخت انجیر از درختان پرمحصول است. این درخت آب و هوای گرم را دوست دارد و بومی آسیای جنوب غربی و مدیترانه است. میوه‌ی درخت انجیر گوشتی و آبدار است و فواید و استفاده های زیادی دارد. این درختان ریشه‌ی عمیقی ندارند ولی انواع خاصی از آن ها ریشه های بسیار عمیق دارند. درخت انجیر در محیط پر نور رشد خوبی خواهند داشت و گرمای زیاد را می تواند تحمل کند.آبیاری منظم بسیاری ضروری است. اگر با زرد شدن برگ های درخت روبرو شدید باید آبیاری را زیاد کنید. مقاومت درخت انجیر در سرما کم است.  درخت انجیر درخت مقاومی است و در خاک های مختلف می‌تواند رشد کند ولی خاک های لیمونی بهترین خاک برای درختان انجیر است.

روش قلمه زدن و کاشت دانه و بذر راه تکثیر انجیر است. خود روش قلمه زدن انواع مختلف و روش های متفاوتی دارد.

کود پتاس بالا برای درخت انجیر

کود پتاس بالا برای درخت انجیر

درخت انجیر هم برای رشد و میوه دهی به عناصر مغذی مثل پتاسیم, نیتروژن, منیزیم, روی و منگنز و…نیاز دارد. گاهی این عناصر به مقدار کافی از خاک دریافت نمی‌شوند و لازم است تا کوددهی انجام شود. از آن جایی که این درخت هربار محصول پرباری می‌دهد اهمیت کوددهی بسیار بالاست. کود پتاس بالا با ترکیباتی که دارد می‌تواند نیاز غذایی درختان انجیر را تامین کند. کود پتاس بالا برای درخت انجیر بسیار مفید است چرا که بر روی همه ی عملکردهای اصلی گیاه تاثیر می‌گذارد و در نهایت باعث بهبود کیفیت محصول می‌شود.

بیشتر بخوانید: کاشت سیب زمینی و پرورش آن

اگر کمبود های عناصر مختلف در درخت انجیر نادیده گرفته شود کم کم آسیب می بیند و از بین می‌رود. بهترین زمان کوددهی درخت انجیر در شروع فصل بهار است. البته این عمل به نوع کود مصرفی بستگی دارد و حتی اوایل تابستان هم کوددهی انجلم می‌شود. اگر به دنبال انجیر خوش طعم و با کیفیت هستید باید در کنار خاک مناسب, نور کافی و آبیاری منظم,  برنامه‌ی کوددهی مناسبی هم برای درختان انجیر فراهم کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *