کود پتاس بالا برای درخت پرتقال

کود پتاس بالا از عنصر پتاسیم تشکیل شده است. کلمه پتاس به معنی گروهی ازنمک های معدنی ست که حاوی عنصر پتاسیم است. گیاهان و درختان مختلف برای رشد به پتاسیم نیاز دارند زیرا موجب افزایش مقاومت ریشه ها, کمک به جذب بیشتر مواد مغذی ازخاک و همچنین افزایش کیفیت محصولات می شود.در این مقاله می خواهیم درباره کود پتاس بالا برای درخت پرتقال اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

کود پتاس بالا چه تاثیراتی دارد؟

کود پتاس بالا می تواند کمک بسیار ی به رشد هر چه بهتر درختان و همچنین مقاومت آنها کند. از دیگر تاثیرات کود پتاس بالا برای روی گیاهان و درختان می توان موارد زیر را هم نام برد:

  • با تولید سلولز از خم شدن ساقه و ریشه جلوگیری می‌کند.
  • آنزیم‌های موثر بر روی گیاه را فعال می‌کند.
  • باعث افزایش نشاسته و پروتیین در گیاه می شود.

کود پتاس بالا برای درخت پرتقال

 گیاهانی که دچار کمبود پتاسیم هستند در برابر عوامل محیطی مثل تغییرات آب و هوایی و آفت ها مقاوت خیلی کمی دارند و بسیار شکننده هستند. از نظر کارشناسان باغداری و کشاورزی, پتاسیم عامل مهم کیفیت محصول است و روی طعم و اندازه  و شکل آن اثر دارد.

بیشتر بخوانید: بهترین زمان کود مرغی برای پسته

علائم کمبود پتاسیم در گیاه

برای اینکه تشخیص دهید خاکی که گیاه در آن رشد می کند از نظر پتاسیم و سایر عنصرها چگونه است, باید خاک را مورد آزمایش قرار دهید. ولی در مواردی می توان با دیدن ظاهر گیاه و درخت تشخیص داد که کمبود پتاسیم دارد یا خیر. مثلا اگر برگ ها سبز کم رنگ و‌یا قهوه ای شده اند و نوک برگ ها سوختگی دارد, قطعا گیاه دچار کمبود پتاسیم است. همچنین رشد پراکنده‌ی برگ ها و پیچ خوردگی آن ها نیز حاصل این کمبود پتاسیم است و باعث می شود برگ هایی که قهوه ای شده اند بریزند. همچنین کمبود این عنصر باعث می‌شود میوه‌ی درختان اندازه‌ی کوچک تر و کیفیت پایین تری داشته باشند.

انواع کود پتاس بالا

کود پتاس شامل چند نوع است که بیشتر از نظر درصد پتاسیم موجود دسته بندی می شوند:

  • پتاسیم کلرید که به شکل رسوب معدنی از معادن طبیعی به دست می آید و پرمصرف ترین نوع پتاس محسوب می شود.
  • پتاسیم سولفات که به صورت طبیعی وجود ندارد و با چند ترکیب شیمیایی به دست می آید.
  • پتاسیم نیترات کودی با قیمت بالا است که برای گیاهان ارزشمند از آن استفاده می کنند.
  • پتاسیم منیزیم نیز به صورت محلول مورد استفاده قرار می گیرد.

کود پتاس بالا برای درخت پرتقال

روش استفاده از کود پتاس بالا

نحوه‌ی استفاده و زمان مناسب استفاده از کود پتاس بالا به نوع کود و ترکیبات آن و همچنین نوع گیاه مورد نظر بستگی دارد. اغلب از این کود در فصل بهار استفاده می کنند تا گیاه بهتر و با سرعت بیشتری رشد کند.  کود پتاس بالا اغلب به شکل محلول در آب است که در حین آبیاری یا به صورت محلول پاشی به ریشه ی گیاه می توان ازآن استفاده کرد. همچنین قبل از کاشت محصول می‌توان این کود را به خاک اضافه کرده بعد آن را شخم زد.

درخت پرتقال

درخت پرتقال از خانواده‌ی مرکبات و از میوه های پرطرفدار است. خاصیت های زیادی دارد و دارای طعم خوبی است. این درخت در مناطق مختلفی از کشور پرورش داده می شود.  آب و هوای مناسب رشد درخت پرتقال مرطوب و گرمسیری است. به سرما حساس است و آسیب می بیند. کاشت این درخت با روش های مختلفی مثل کاشت دانه و قلمه زدن صورت می گیرد. کاشت درختان پرتقال از اوایل فصل سرما شروع می شود. این درخت تحمل سرمای زیاد را ندارد. همچنین ریشه های آن بسیار حساس بوده و در معرض پوسیدگی قرار دارند.  بیماری قارچی در اثر رطوبت زیاد نیزدرخت را تهدید می‌کند. خاک مناسب رشد این درخت باید زهکشی خوبی داشته باشد. ترکیبی از شن, ماسه, خاک برگ و خاک رس بهترین خاک برتی رشد این درخت است.

کود پتاس بالا برای درخت پرتقال

کود پتاس بالا برای درخت پرتقال

درخت پرتقال برای رشد به عناصر و ریزمغذی های مختلف نیاز دارد. این نیازها اغلب با کوددهی تامین می شود. باغداران بهتر است برای تشخیص کمبودهای خاک قبل از کوددهی حتما خاک را آزمایش کنند. از جمله مهم ترین نیازهای پرتقال عناصر پتاسیم, فسفر و نیترات است. همه‌ این ها کمک می‌کنند تا رشد گیاه سرعت بگیرد و همچنین کیفیت محصول قابل قبول شود.

کود پتاس بالا برای درخت پرتقال بسیار موثر است و باعث افزایش مقاومت درخت در برابر گرما و سرمای زیاد و‌همچنین آفات و بیماری ها می‌شود. پتاسیم با تاثیر در آغاز رشد گیاه, باعث افزایش رشد و نمو گیاه می شود و کیفیت و کمیت محصول درخت پرتقال را بیشتر می‌کند.

بیشتر بخوانید: خرید پلیت مرغی

کمبود پتاسیم در پرتقال و سایر مرکبات باعث می شود تا قبل رسیدن میوه ها ریزش کنند و یا پوست میوه بسیار نازک می شود همچنین باعث می شود اندازه‌ی محصول بسیار کوچک شود و طعم خیلی ترشی داشته باشد. با توجه به اینکه پرتقال مصرف بالایی دارد و صادرات آن هم زیاد است بهتر است به بخش تغذیه ای درختان توجه خاصی شود تا با برداشت محصول پربار و بازار پسند باغدار نتیجه ی زحماتش را ببیند و از نظر اقتصادی به سود برسد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *