کود پتاس بالا برای درخت هلو

پتاسیم یکی از فلزهای قلیایی است که در طبیعت به شکل های گوناگون وجود دارد. پتاسیم, مورد نیاز گیاهان و انسان ها است. پتاسیم مورد استفاده ی گیاهان تا حدودی در خاک وجود دارد و باید به صورت محلول باشد تا گیاه بتواند از آن استفاده کند. پتاسیم در خاک های معدنی حدود ۳ درصد یا بیشتر و در خاک های آلی حدود ۰۲ درصد است. در اکثر مواقع خاک توانایی رفع نیاز پتاسیم گیاه را ندارد برای همین کود هایی تولید کرده اند که به رشد گیاه کمک و پتاسیم موردنیاز آن را تامین می کنند. این کودها را کود پتاس بالا می نامند. کود پتاس بالا برای درخت هلو در این مقاله مورد صحبت قرار گرفته است.

فواید کود پتاس بالا

استفاده ازکود پتاس بالا برای بهتر شدن رشد گیاهان ضروری است. گیاه از پتاسیم برای رشد و فتوسنتز خود استفاده می کند و کمبود آن تاثیر بدی دارد و باعث تاخیر در رشد و تغییر رنگ برگ ها می شود. مقدار پتاسیم موجود در خاک گیاهان با آزمایش مشخص می شود. از نظر ظاهری نیز هروقت متوجه وجود برگ های سبز کم رنگ و زرد و‌سوختگی نوک برگ ها شدید, احتمال کمبود پتاسیم وجود دارد. در این زمان استفاده از کود پتاس بالا توصیه می شود.

کود پتاس بالا برای درخت هلو

اگر کوددهی انجام نشود برگ های زرد شروع به قهوه ای شدن می کنند و در نهایت می ریزند. همچنین کمبود پتاسیم موجب می شود تا گیاه در برابر بیماری ها و همچنین تغییرات آب و هوایی حساس شود و مقاومت کمی داشته باشد. درختان میوه ای که خاک آن ها پتاسیم کافی نداشته باشد میوه هایی در اندازه ی کوچک و با کیفیت پایین تولید می کنند.

بیشتر بخوانید: مزایای شوک ده ایکس دربرابر فروت ست

نحوه استفاده از کود پتاس بالا

این کود ها را در فصل بهار استفاده می کنند. ترکیب کود با خاک و استفاده از آن در ریشه ی گیاه تاثیر بیشتری دارد. کود پتاس بالا را با آب آبیاری مخلوط کنید یا به صورت محلول پاشی استفاده کنید.

انواع کود پتاس بالا

انواع این کود با درصد پتاسیم مشخص می شود به طور مثال کود پتاس بالا با شماره ۵ ۵ ۱۰ دارای ده درصد عنصر پتاسیم است.

درخت هلو

درخت هلو به صورت درختچه ی کوچک رشد می کند و باروری زیادی دارد. برگ های باریک سبز رنگ دارد و گل های آن صورتی تا قرمز رنگ است. میوه ی گوشتی و آبدار دارد که داخل آن هسته ای سفت قرار دارد. مدت زمانی که طول می کشد تا شکوفه های هلو یه میوه تبدیل شوند حدود ۳ و یا ۴ ماه است. در بعضی از گونه های خاص تا ۶ ماه هم طول می کشد.

کود پتاس بالا برای درخت هلو

درخت هلو برای رشد و میوه دهی به شرایطی نیاز دارد:

  • اولین مورد خاک مناسب است. خاکی که زهکشی خوبی داشته باشد باعث رشد خوب گیاه می شود؛ مثل خاک های شنی. همچنین این خاک باید کود مناسبی دریافت کند.
  • مورد بعدی آبیاری مناسب و به موقع است. درخت هلو آب زیاد نیاز دارد چون میوه آبدار است کمبود آب باعث خشک بودن میوه ها می شود. در زمان میوه دهی باید به طور مرتب آبیاری شوند.
  • کوددهی مناسب هم از ملزومات نگهداری و پرورش درختان هلو است.  کود مناسب باعث رشد بهتر درخت وافزایش محصول آن می شود. بهترین زمان برای کوددهی به درخت هلو اوایل فصل بهار است.

کود پتاس بالا برای درخت هلو

عنصر پتاسیم بر روی رشد گیاهان و‌درختان تاثیر زیادی دارد. کود پتاس بالا برای درخت هلو ضروری است؛ از پژمردگی برگ ها جلوگیری می کند, باعث تقویت ریشه های درخت می شود, مقاومت درختان را در برابر سرما و گرما زیاد می کند. از آن جایی که درخت هلو همیشه در معرض حمله ی آفت ها قرار دارد, کود پتاس بالا مقاومت آن را در برابر این آفات نیز زیاد می کند.

کود پتاس بالا برای درخت هلو

انواع مختلف کود پتاس بالا برای درخت هلو

کود پتاس بالا انواع گوناگونی از نظر مقدار پتاسیم و سایر عنصرها دارد.

 بهترین انواع آن برای درختان هلو :

  • پتاسیم نیترات که شامل پتاسیم و نیتروژن است.
  • پتاسیم کلرید که شامل مواد معدنی مختلف در کنار عنصر پتاسیم است.
  • و پتاسیم سولفات که کاربرد زیادی دارد و شامل پتاسیم و عناصر شیمیایی دیگر است.
  • نوع جدیدتری از کودهای پتاس بالا نیز وجود دارد که دارای چندین ترکیب موثر برای رشد گیاهان و درختان است. به آن ها ان پی کی می گویند. این کود علاوه بر پتاسیم نیتروژن و فسفر حاوی مقدار زیادی منیزیم, آهن, کلسیم, روی و منگنز است.

بیشتر بخوانید: کود پتاسیم بالا برای محلول پاشی

بهترین زمان استفاده از کود پتاس بالا برای درخت هلو

اغلب کودهای پتاس بالا را در اول بهار و فروردین ماه استفاده می کنند. بهترین حالت استفاده از آن به صورت محلول در نزدیکی ریشه ی درخت است. در مواردی که درختان در پاییز کاشته شوند بعد از کاشت درخت می توان از کود پتاس بالا استفاده کرد.

در نهایت تنها با آزمایش خاکی که درخت هلو در آن کاشته شده است می توان کود پتاس بالای مناسب را تشخیص داد و با استفاده از آن به رشد و باروری درختان هلو کمک کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *