کود اوره برای درخت پسته

کوددهی درختان پسته مبحث مهمی است و تنظیم برنامه‌ی اصولی کوددهی در میزان باردهی بسیار موثر خواهد بود. در این مطلب در مورد کودهای مورد استفاده برای درخت پسته, اثرات و زمان استفاده از کود اوره برای درخت پسته صحبت خواهیم کرد.

کود اوره چیست؟

اوره از نظر ظاهری شبیه به بلورهای سفید رنگ است که  نیتروژن دارند و در صنعت و کشاورزی و در کودهای مختلف, استفاده فراوانی دارند. اوره از پرکاربردترین کودهای نیتروژنی در جهان است. در آسیا به خاطر کشت فراوان برنج از کودهای نیتروژن دار استفاده‌ی زیادی می‌شود. شکل اوره برای مصارف تجاری به شکل گرانول شده است و به همین صورت برای ترکیب با عناصر دیگر و تهیه ی کودهای مختلف استفاده می‌شود.

کود اوره برای درخت پسته

فواید اوره برای گیاه

اوره با درصد نیتروژن بالا باعث بهتر شدن عملکرد گیاهان می‌شود. عنصر نیتروژن از درشت مغذی های اصلی در گیاه است و‌ در رشد آن نقش اساسی دارد و موجب تنظیم بسیاری از فعالیت های گیاهان می‌شود.

بیشتر بخوانید: هر درخت پسته چند کیلو بار می‌دهد؟

زمان و نحوه‌ استفاده از کود اوره

با توجه به نوع گیاه و نوع خاک زمان مصرف این کود مشخص می‌شود. در بعضی گیاهان لازم است در فصل رشد و در برخی هنگام جوانه زنی استفاده شود. ولی اگر در زمستان لاستفاده شود عملکرد بهتری دارد و بیشتر جذب گیاه می‌شود. چون در فصل گرم اوره بیشتر تمایل دارد در واکنش با سایر ترکیبات گیاه به آمونیاک تبدیل شود.

کود اوره برای چه گیاهانی استفاده می‌شود؟

برای بسیاری از گیاهان و درختان مفید است. نکته ای که باید دقت کرد نوع گیاه و‌شرایط آن است و باید در نظر گرفته شود تا نتیجه ی عکس ندهد .

کود اوره برای درخت پسته

روش استفاده از کود اوره

از کود اوره به دو روش استفاده می‌شود:

محلول پاشی: به این شکل که کود اوره را در آب حل می‌کنند به به شاخه و برگ و ساقه گیاه اسپری می کنند.

روش بعدی تزریق به خاک است. تجزیه‌ی اوره به وسیله‌ی آنزیم های موجود در خاک زمان بر است ولی با این وجود مقدار بیشتری جذب می‌شود.

کوددهی درخت پسته

درختان پسته هم برای رشد و باردهی به عناصر زیادی نیاز دارند. از واجبات پیش از کاشت درخت پسته سنجش خاک آن است تا از میزان مواد مغذی آن مطلع شوید. کوددهی با کودهای دامی کافی نیست و لازم است به مقدار لازم از کودهای شیمیایی مختلف استفاده کرد. این کار برای بهتر شدن باروری درخت ضروری است

کدام عناصر در رشد درخت پسته تاثیر دارند؟

فسفر عنصری است که گیاه را مقاوم می‌کند و از آن در برابر عوامل محیطی محافظت میکند. عنصر پتاسیم هم یکی از ضروری ترین عناصر است و باعث تشکیل مغزپسته می‌شود. هوچنین کیفیت محصول پسته به این عنصر وابسته است. از عناصری که روی طعم و شکل پسته موثر است عنصر روی است. روی همچنین موجب تنظیم اسیدیته‌ی خاک می‌شود. کلسیم عنصر بعدی موردنیازگیاه است و نقش مهمی در انتقال مواد معدنی در ریشه ها و ساقه دارد. کمبود عنصر آهن باعث زرد شدن و پژمردگی برگ های پسته می‌شود پس لازم است به مقدار مناسب از طریق کوددهی تامین شود.

عناصر دیگری مثل منگز, مس و بور هم نقش های مهمی در رشد درخت پسته دارند.

برنامه‌ کوددهی درخت پسته

بعد از اشنایی با عناصر مورد نیازدرخت پسته برنامه ای برای کوددهی تنظیم می‌شود. در تنظیم این برنامه بهتر است از کارشناسان این حوزه هم کمک گرفت. در این برنامه میزان و زمان مصرف کودهای مختلف مشخص می‌شود و راهی موثر در تضمین باردهی درختان است.

کود اوره برای درخت پسته

زمان استفاده از کود اوره برای درخت پسته

همان طور که گفته شد نقش نیتروژن در درخت پسته بسیار مهم است و تاثیر زیادی روی کیفیت و باروری درخت دارد. کمبود این عنصر باعث ریزش جوانه ها, کاهش رشد شاخه ها و برگ ها, کم شدن دانه های پسته روی هر شاخه و زرد شدن برگ ها قبل از شروع پاییز می‌شود. کود اوره می‌تواند نیتروژن گیاه را تامسن کند و از بروز این مشکلات جلوگیری کند. از معایب کود اوره حلالیت بالای آن در آب است. برای همین باید در چنذین نوبت از این کود استفاده کرد.زمان استفاده از کود اوره برایدرخت پسته سه نوبت است:

  • بار اول در اواخر زمستان و یا اول بهار
  • نوبت دوم در خرداد ماه و قبل از پر شدن مغز پسته
  • مرحله ی اخر اوایل پاییزو بعد از برداشت محصولات است.

بیشتر بخوانید: آیا اسید هیومیک برای گیاهان آپارتمانی مفید است؟

نکات مهم در استفاده از کود اوره برای درخت پسته

نکاتی وجود دارد که در استفاده از کود اوره باید دقت کرد:

  • در سال ای اول رشد درخت که هنوز باردهی ندارد استفاده از کود اوره در دو نوبت کافی است و مقدار مصرفی باید کم باشد و به صورت محلول در آبیاری استفاده شود.
  • استفاده از کود اوره باید با دقت زیادی انجام شود. اولین علامتی که نشان می‌دهد مصرف اوره بیش از اندازه بوده, ریختن برگ ها است که با گرم شدن هوا بیشتر می‌شود.
  • همچنین باعث می‌شود شکل رشد برگ ها تغییر کرده به شکل حلقوی دور هم بپیچند.
  • مشخص ترین نشانه ی استفاده بیش از حد اوره خارج شدن شیره از نوک میوه ها است که بعد از قرار گرفتن در معرض هوا به رنگ سیاه تغییر می‌کند.

استفاده‌ اصولی از کودهای مختلف برای گیاه مزایای زیادی دارد و به سود اقتصادی باغداران کمک زیادی می‌کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *