نحوه کاشت زعفران در گلدان

بسیاری از افراد طرفدار کاشت زعفران در خانه و گلدان هستند. همچنین ممکن است افرادی شرایط کشت زعفران در زمین را نداشته باشند لذا به پرورش و کشت زعفران در خانه و گلدان می پردازند و در ادامه نحوه کاشت زعفران در گلدان برای علاقه مندان به پرورش این گیاه می‌پردازیم.

زمان مناسب برای کاشت زعفران

زمان  کاشت زعفران در گلدان هم مثل زمان کاشت زعفران در زمین زراعی از اواخر خرداد ماه اغاز می‌شود و تا انتهای مهر ماه ادامه دارد. فصل تابستان بهترین زمان برای کشت زعفران چراکه در این فصل می توانیم به برداشت مقدار زیادی گل زعفران از پیازهای زعفران بپردازیم.

نحوه کاشت زعفران در گلدان

مراحل کاشت زعفران

مرحله اول: کشت زعفران در گلدان

ابتدا می بایست به آماده سازی ظرف یا جایگاه  کشت اقدام کنیم. اینکار را می توانید بسته به انتخاب خود   در باغچه،   جعبه‌های چوبی و یا گلدان  عمل کشت را انجام دهید.  در ادامه  باید برای کاشت،  عمق گلدان را بین ۲۰ تا۲۵ سانتی‌متری و عرض آن را بین نیم متردر نظر بگیریم.

برای کشت زعفران در باغچه باید به این نکته توجه شود که  مکان کشت باید در معرض مستقیم نور خورشید قرار بگیرد. چراکه پیاز های زعفران

در فصول زمستان  و پاییز برای رشد خود نیاز به حداقل ۴ساعت نور مستقیم خورشید را دارند.

بیشتر بخوانید: میزان کشت زعفران گلخانه‌ای

مرحله دوم

در مرحله ی دوم می‌بایست از سالم بودن و مرغوب بودن پیاز زعفران  که عاری از هر گونه افت  و بیماری باشند اطمینان حاصل شود.

.چرا که درصورت نامرغوب بودن پیاز زعفران تمامی مراحل به مشکل می‌خورد و ممکن است نتیجه ایی حاصل نشود.

به طور میانگین برای کشت در زمین زراعی درهر یک متر، به میزان یک کیلو پیاز زعفران مرغوب استفاده می شود.

و برای کاشت زعفران در گلدان  به طور میانگین در عمق ۲۰ سانتی متری ،می توان بین ۲۵ تا ۳۰ پیاز زعفران را کاشت لازم به ذکر است که این مقداربا توجه به اندازه ی گلدان ،کوچک و یا بزرگ بودن آن می تواند مقداری تغییر پیدا کند  .

مرحله سوم

مرحله ی سوم در کاشت زعفران، توجه به آماده سازی خاک است که در این مورد هم برای رسیدن بهترین نتیجه  می بایست دقت لازم صورت بگیرد که خاک آن سبک باشد.

نحوه کاشت زعفران در گلدان

منظور از خاک سبک خاکی است که حدود ۳۰ درصد شن، خاک رس ،ماسه و همچنین از درصدی کود گاوی هم تشکیل شده باشد.

برای کاشت زعفران در زمین زراعی یا باغچه نیز می بایست ابتدا خاک را بطور کامل شخم زده شود و سپس به آن کود گاوی اضافه شود که این مقدار در هر یک متر زمین زراعی یا باغچه به طور میانگین بین ۱۵ کیلو کو گاوی باید به آن اضافه شود به عمق تقریبا ۲۰ سانتی متر از هم به طوری که پیاز ها به فاصله ی دو نیم یا سه سانتی متری از هم قرار بگیرند

برای کاشت زعفران در گلدان هم می توان از خاک باغچه استفاده کرد به طوری که به اندازه ی تقریبا بین ۱۵ سانتی متر خاک می ریزیم و سپس پیاز هارا به فاصله دو الی سه سانتی متر از هم قرار می دهیم و سپس به اندازه ی بیست سانتی متر روی آن خاک باغچه می ریزیم.

نحوه کاشت زعفران در گلدان

مرحله چهارم

و اما مرحله ی چهارم از کشت زعفران مربوط می شود به نحوه ی آبیاری و نهایت برداشت آن.

برای کاشت زعفران در گلدان معمولا یک بار در ماه گیاه را آبیاری کنیم و در انتخاب گلدان دقت شود که حتما آب از انتهای گلدان خارج شود

لازم به ذکر است در ماه هایی از سال (معمولا تابستان) نباید گلدان را آبیاری کنیم و همچنین در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهیم.

و در  نهایت با توجه به موارد گفته شده می توان تجربه ی کاشت زعفران در گلدان را بدست آورد.

بیشتر بخوانید: کاشت درخت زردآلو، طلای تابستانه

اگر چه زعفران گیاهی است که  برای به ثمر رسیدن  آن نیازمند رسیدگی بسیار است.

اما با توجه و دقت به نکات گفته شده در بالا می‌توان بهترین نتیجه را حاصل کرد.

چرا که رسیدگی به گیاه زعفران ارتباط مستقیمی دارد با میزان برداشت  هرچه بهتر و بالاتر این محصول ارزشمند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *