نحوه مصرف هیومیک اسید

به طور میانگین، مقدار مواد آلی موجود در خاک‌ها جهت رشد گیاهان در حدود ۴ الی ۶ درصد است. از مهم ترین مواد آلی که می توان برای تقویت خاک‌ها ازان استفاده کرد ماده اسید هیومیک است. فرایند تولید اسید هیومیک به این شکل است که در پروسه تجزیه شدن گیاهان و تاثیر پذیری از گرما، در زمانی کمتر از یک سال، هوموس تولید می شود. چنانچه مراحل تجزیه گیاهان از عوامل محیطی تاثیر پدیرد، مایع قهوه ای رنگ که شامل گروه‌های کربوکسیل و فنلو بنزوئیک حاصل می شود. این مایع با نام اسید هیومیک شناخته می شود. اسید هیومیک دارای ترکیبات بسیار مفید و مغذی برای رشد و نمو گیاهان است که در طول مدت رشد سبب زایش و تکثیر آن‌ها می شود. در ادامه نحوه مصرف هیومیک اسید را با هم بررسی می‌کنیم.

خاک‌های ایران به دلیل آن که  بیشتر در نواحی گرم و خشک هست، بیشتر قلیایی است.‌ همچنین میزان شوری بالای خاک‌ها بیشتر به دلیل ترکیبات آلی فقیر است. بنابراین نیاز به استفاده از اسید هیومیک برای تقویت خاک‌ها ضروری به نظر می رسد. کودهای شیمیایی پایداری کمی دارند و به شیوه‌های مختلف از جمله تبخیر، تجزیه، تصعید، آبشویی و تثبیت از بین می روند و دیگر نمی توانند گیاه را تغذیه کنند. ولی اسید هیومیک دارای دوام و ماندگاری بسیار بالایی است و فقط میزان بسیار زیاد نمک‌های حل شده در آب مانند نمک NaCl، می تواند اسید هیومیک را به شکل موقت یا همیشگی نابود کند.

چنانچه به میزان مناسبی از اسید هیومیک به خاک خورانده شود، احتمالا در فصل بعد نیازی به استفاده مجدد آن نیست. روش استفاده از این کود بسیار متفاوت است. این کود به روش‌های محلول پاشی، همراه با آب مناسب آب دهی گیاهان، آغشته کردن با بذرها، آغشتن با ریشه گیاهان و نشا کاربرد دارد. بهترین زمان استفاده از اسید هیومیک، در ابتدای فصول کشت و زمانی که ریشه‌ها شروع به زایش می کنند. ترکیبات اسید هیومیک دارای PH  اسیدی ۵ تا ۸ هستند. بنابراین با توجه به قلیایی بودن خاک‌های ایران، استفاه از این ماده حتما لازم و ضروری است. استفاده از اسید هیومیک دارای مزیت‌های زیادی است که به مهم ترین آن‌ها در زیر اشاره می کنیم.

اثرات اسید هیومیک جهت جلوگیری از سرما زدگی گیاهان

اسیدت هیومیک از راه تولید گرما، زیاد کردن رطوبت و همچنین زیاد کردن فعل و انفعالات داخل سلولی از یک سمت و از سوی دیگر به علت دارا بودن رنگ تیره، سبب افزایش جذب انرژی خورشید می شود. بنابراین به گرم نگاه داشتن محیط  دور ریشه کمک شایانی می کند که با گردش شیره داخل آوند گیاهان تا نوک شاخه انتقال می یابد و سبب می شود که مقاومت گیاهان در مقابل سرما زدگی افزایش یابد.

بیشتر بخوانید: کود جلبک دریایی برای زرشک

اثرات اسید هیومیک در جذب بهتر عنصرهای کم مصرف و  افزایش کیفیت محصول

اسید هیومیک با اثری که بر افزایش پروسه جذب می گذارد سبب افزایش تولید قند، پروتئین و ویتامین در گیاهان می شود. به علاوه، سبب بهبود عملکرد و فروش بهتر محصول می شود. زیرا افزایش تولید محصولات را هم از لحاظ کیفیت و هم از لحاظ کمیت تضمین می کند. اسید هیومیک دیواره سلولی را تقویت می کند. بنابراین خساراتی که ممکن بود تا قارچ‌ها به محصولات وارد آورند را بسیار کم می کند، در نتیجه باعث افزایش انبارداری می شود. شما می توانید برای آن که دانش بیشتری در مورد نحوه مصرف هیومیک اسید از کارشناسان ما کمک بگیرید.

نحوه مصرف هیومیک اسید

نقش اسید هیومیک در آزاد کردن مواد معدنی

اسید هیومیک نوعی کلاتور طبیعی به حساب می آید. این ماده به دلیل آن که PH اسیدی دارد به طور مستقیم و غیر مستقیم باعث آزاد سازی و برداشت بیشتر عنصرها از راه پیوند با مواد معدنی می شود. بنابراین باعث افزایش جذب می شود. در نتیجه از رسوب مواد معدنی در خاک ممانعت می کند. در این پروسه، تبادل کاتیونی اسید هیومیک و بعضی از ترکیبات داخلی مانند اسید فولیک ضمن اینکه نقش کلاتوری را به خوبی بازی می کنند، همانند کلاتورهای مصنوعی، هیچ گونه خطری برای محیط زیست ندارند.

اسید هیومیک اصلاح کننده ساختمان فیزیکی خاک

از آن جاکه خاک بافت رسی دارد و چسبندگی ذرات خاک بالا است ، لذا مشکل اساسی در جذب وجود دارد. پلیمرهای هیومیک اسید سبب چسبندگی مواد معدنی در خاک می شوند و در نتیجه میکرو گرانول در خاک تولید می کنند. از ترکیبات این میکرو گرانول‌ها، میکرو گرانول‌های درشت تر تشکیل می شود. این میکرو گرانول‌های بزرگتر، سبب ایجاد فضاهای خالی میان ذرات خاک می شوند. فضاهای خالی به وجود آمده نفوذ پذیری خاک را زیاد می کنند و سبب می شوند تا فعالیت میکروارگانیسم‌های مفید در خاک زیاد شود. در نتیجه با رقابتی که ایجاد می کنند، فضا را جهت میکرو ارگانیسم‌های بیماری زا، نامطلوب می کنند و هم با آنتی بیوتیک‌ها و آلکالوییدهای تولید شده، باعث نابودی آن‌ها می شوند. همچنین همه فضله‌های تولید شده ناشی از جانوران و گیاهان که در گذشته دفع می شد در این روش استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: کود شوک ۱۰X

اسید هیومیک تحریک کننده ریشه زایی و ایجاد تعادل در جذب عناصر

اسید هیومیک به ریشه زایی در گیاهان معروف است. به طور کلی نحوه مصرف هیومیک اسید در باغ ها، زمانیکه موقع کاشتن نهال با خاک ترکیب می شود و با تولیدات بیشتر اسیدهای نوکلئیک و اسیدهای آمینه سبب افزایش تکثیر سلولی در گیاهان می شود. اسید هیومیک با نگهداری رطوبت از راه پیوند با عنصرهای کم مصرف خاک و در نتیجه کنترل دمای دور ریشه از یک طرف و با افزایش سوخت و سازو نفوذ پذیری دیواره‌های سلول‌های گیاه از طرف دیگر، پروسه جذب را در ریشه افزایش می دهد.

از سوی دیگر با ایجاد پیوند با مولکول‌های آب، تبخیر و تعریق گیاه را بالا می برد و سبب افزایش مقاومت گیاهان در برابر خشکی می شود. اسید هیومیک می تواند در میزان جذب عنصرها توازن برقرار کند. از گذشته، یکی از عمده مشکلات کشاورزان نبود توازن عناصر خاک و در نتیجه میزان جدب یا عدم جذب مواد دیگر بوده است. به طور مثال افزایش کلسیم سبب کمبود مس در خاک می شود. با استفاده از اسید هیومیک می توان از کودهای شیمیایی فسفات دار و نیتروژن دار کمتری استفاده کرد و سبب احیای تعادل در خاک‌هایی شد که در گذشته جهت کوددهی مناسب نبودند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *