اسید هیومیک برای درخت سیب

کود اسید هیومیک برای گیاهان و درختان مزایای زیادی داشته و استفاده ازاین کود ضروری است. فواید استفاده از اسید هیومیک برای درخت سیب را در این مطلب بخوانید.

کود اسید هیومیک

اسید هیومیک یکی از مشتقات مواد هوموسی است. هوموس ماده ای ست که از تجزیه باقی مانده گیاهان و جانوران مدفون شده در خاک به دست می‌آید. به دلیل پی اچ پایین و اسیدی این مواد به آن اسید هیومیک می‌گویند. اسید هیومیک نوعی ماده آلی و ارگانیک با خواص شگفت انگیز است و دارای مقادیر زیادی از مواد معدنی و آلی می‌باشد.

اسید هیومیک برای درخت سیب

استفاده از این کود برای گیاهان و‌ درختان باعث تاثیرات زیادی می‌شود و بخش زیادی از ترکیبات و عناصر مهم و ضروری را برای آن ها فراهم می‌کند. در ترکیب کودهای اسید هیومیک اسیدهای آمینه ضروری، فنول ها، اسید نوکلئیک ها، پپتیدها و عنصرهای درشت مغذی یا ماکرو و ریز مغذی ها وجود دارند و در کنار هم کودی کامل و مفید برای گیاهان را به وجود آورده اند.

بیشتر بخوانید: کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای گردو

چگونگی عملکرد کود اسید هیومیک

ترکیبات موجود در کود اسید هیومیک به نوعی زمینه سازفعالیت میکروارگانیسم ها می‌شوند. باکتری های مفید و دیگر موجودات ریز موجود در خاک در حضور هیومیک اسید فعالیت بیشتری کرده و باعث می‌شوند حاصلخیزی خاک افزایش یابد. رشد گیاهان و درختان در خاک حاصلخیز بهتر صورت می‌گیرد و علت آن جذب بیشتر مواد مغذی توسط ریشه هاست.

چرا استفاده از کود اسید هیومیک اهمیت دارد؟

کود اسید هیومیک نوعی کود طبیعی و ارگانیک است که اثرات مضر برای خاک و گیاهان ندارد. امروز به علت آلودگی های محیطی و کودهای شیمیایی بی کیفیت، خاک بیشتر مناطق دچار فقر مواد مغذی هستند بیشتر مواد آلی خود را از دست داده اند. خاک با این ویژگی ها نه تنها برای رشد گیاهان مناسب نیست بلکه می‌تواند مضر هم باشد. بنابراین با استفاده از کودهایی مثل اسید هیومیک با کمترین آسیب می‌توان هوموس و مواد آلی را به خاک اضافه کرد.

اسید هیومیک برای درخت سیب

استفاده از اسید هیومیک برای درخت سیب می‌تواند بسیار مفید واقع شده و اثرات چشمگیری داشته باشد. درخت سیب از درختان مثمر و با باردهی نسبتا بالا است که برای رشد و باروری به تغذیه کامل و همه عنصرهای مغذی نیاز دارد. تامین این عناصر برای درخت از مسائل ضروری برای باغداران سیب است.

اسید هیومیک برای درخت سیب

میوه درخت سیب از پرمصرف ترین میوه ها و مفید ترین آن ها است. درخت سیب انواع مختلفی دارد و بیشتر در مناطق معتدل و مناطقی با آب و هوای خنک رشد می‌کند.

درخت سیب اغلب به شکل درختچه یا درختان کوتاه قد رشد می‌کند. شاخه های این درختان بدون تیغ است و‌برگ ‌های ساده ای هم دارند. میوه سیب ارقام زیادی دارد مثل سیب سرخ, سیب طلایی, سیب امپراتور و… . این میوه‌ گوشتی با خاصیت زیادی دارد که باعث شده طرفداران زیادی در دنیا داشته باشد.

درختان سیب برای رشد به نور خورشید، خاک و‌ دمای مناسب نیاز دارند. دمای مطلوب برای این درختان هوای خنک است و گرمای زیاد مانع رشد خوب آن ها می‌شود. راه های تکثیر این درختان از طریق کاشت بذر, قلمه زدن و پیوند زدن است.

میزان و دفعات آبیاری درختان سیب به سن درخت، شرایط محیطی و‌ نوع خاک و همین طور اقلیم منطقه بستگی دارد. آبیاری بیش از حد برای درخت آسیب زننده است و باعث پوسیدگی ریشه های می‌شود.

کوددهی برای درخت سیب

کوددهی برای درخت سیب در چند مرحله مهم انجام می‌شود.  مرحله قبل از گلدهی اولین کوددهی را انجام می‌دهند و لازم است تا از  کودهای حاوی نیتروژن‌ و فسفر استفاده ‌شود. این عنصرها باعث می‌شوند گل های با سرعت بیشتری به میوه تبدیل شوند. مراحل بعدی کوددهی را زمان ریزش گلبرگ ها، تشکیل میوه، فندقی شدن، گردویی شدن میوه و قبل و بعد از برداشت میوه انجام می‌دهند.

استفاده از کود اسید هیومیک برای درخت سیب نیاز به کودهای شیمیایی را کمتر می‌کند. این کود باعث افزایش جذب نیتروژن می‌شود که در مرحله جوانه زنی و گلدهی درخت بسیار ضروری است. این افزایش جذب نیتروژن باعث تسریع گلدهی درخت و تشکیل میوه می‌شود.

کود اسید هیومیک برای درخت سیب همه آهن موردنیاز آن را فراهم می‌کند. وجود عنصر آهن برای انجام فعالیت های مهم گیاه مثل تولید پروتئین،قند و اسیدآمینه ضروری است.

درخت سیب درخت حساس و آسیب پذیری است. کود اسید هیومیک با ترکیبات خود موجب مقاوم شدن درخت در برابر عوامل مختلف می‌شود. با استفاده از این کود ریشه ها نیز علاوه بر رشد و‌گسترش بیشتر، مقاوم هم می‌شوند و در برابر سرما و گرمای شدید حفظ می‌شوند.

اسید هیومیک برای درخت سیب

وجود عناصری چون پتاسیم و فسفر در این کود باعث می‌شود تا استفاده از اسید هیومیک برای درخت سیب نوعی محرک رشد باشد و با سرعت بخشیدن به رشد رویشی و زایشی درخت در تولید محصول بیشترموثر باشد.

بیشتر بخوانید: تاثیر فروت ست بر روی درخت گلابی

کود اسید هیومیک با افزایش سطح برگی درخت میزان فتوسنتز را افزایش داده و باعث می‌شود سوخت و ساز اندام های مختلف درخت افزایش یافته و در نتیجه آن میوه های با کیفیتی تولید شود.

میزان و نحوه مصرف کود اسید هیومیک برای درخت سیب بستگی به نوع درخت سیب و شرایط خاک و سایر شرایط محیطی دارد. برای درخت سیب می‌توان از کود اسید هیومیک مایع و پودری استفاده کرد. چالکود و کود آبیاری روش های مناسبی برای به کارگیری این کود هستند.

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *