اسید هیومیک برای گیاهان آپارتمانی

چه طرفدار نگهداری از گیاهان آپارتمانی در منزل و ادارات باشید و چه پرورش آنها را از کارهای حساس و سخت بدانید، دیدن حتی ثانیه ای از گیاهان آپارتمانی پر طرفدار، حسی سرشار از آرامش و حضور در دل طبیعت را به شما میبخشد به سان حضور قطعه ای بر جای مانده از طبیعت در منزل! گل ها و گیاهان آپارتمانی در مقایسه با درختان، از ظرافت و حساسیت بیشتری برخوردار هستند اما اگر از شیوه صحیح نگهداری آنها آگاه باشید، مطمئننا کار ساده ای خواهد بود. یکی از اصلی ترین موارد داشتن گیاه شاداب و سرحال آپارتمانی، تغذیه مناسب آن به ویژه با کودهای ارگانیک است.

پیش از حضور کودهای ارگانیک در صنعت کشاورزی و باغبانی، تمامی پرورش دهندگان گیاهان و محصولات، ناگزیر به استفاده از کودهای شیمیایی به ویژه ان پی کا بودند اما اکنون ماده تقویتی قدرتمند تری با منشا مواد آلی وجود دارد که کودهای شیمیایی توان رقابت با آن را ندارند؛ این ماده حیرت انگیز، با نام هیومیک اسید شناخته میشود و نا میخواهیم در ادامه مطالب به پاسخ این سوال برسیم که آیا اسید هیومیک برای گیاهان آپارتمانی مفید است؟

فهرست مطالب مقاله:

۱.نقش اسید هیومیک در رشد گیاهان

۱.۲. اسید هیومیک منشا کاملا طبیعی و غنی برای گیاهان آپارتمانی

۱.۳. افزایش رشد ریشه گیاهان آپارتمانی

۲. تاثیر اسید هیومیک بر مقاومت گیاهان آپارتمانی در برابر تنش های محیطی

۲.۱. جلوگیری از خشکی زود هنگام خاک گلدان

۲‌.۲. تقویت سیستم ایمنی گیاهان آپارتمان

۳.اسید هیومیک برای گل های آپارتمانی

نقش اسید هیومیک در رشد گیاهان

  • تمامی گیاهان موجود در جهان چه به صورت گل و گیاهان آپارتمانی باشند، چه به شکل درخت، یا چمن و سبزیجات، همگی در اثر افزودن اسید هیومیک به بستر پرورش آنها، رشد فوق العاده ای خواهند داشت اما ما در این مقاله قصد داریم به بررسی نقش و عملکرد اسید هیومیک برای‌ گیاهان آپارتمانی پر طرفدار بپردازیم؛ اینکه به راستی چگونه میتواند بر رشد گیاهان آپارتمانی تاثیر بگذارد؟
  • گیاهان داخل آپارتمان دسترسی محدود تری به اکسیژن موجود در فضای آزاد، تابش خورشید، رطوبت و …دارند از طرفی درون گلدانی نگهداری میشوند که فضای محدود تری داشته و خاک آن پس از گذشت مدت زمان کوتاه یک ماهه، مواد مغذی خود را در اثر مصرف گیاه از دست خواهد داد؛ لذا استفاده از یک کود مناسب در تامین مواد غذایی از دست رفته بسیار اهمیت دارد.

بیشتر بخوانید: افزایش رشد زامیفولیا با استفاده از اسید هیومیک

اسید هیومیک منشا کاملا طبیعی و غنی برای گیاهان آپارتمانی

برای تامین مواد غذایی موردنیاز گیاهان آپارتمانی، ناگزیر به استفاده از کود هستیم؛ بهتر است به منظور نرسیدن آسیب به گیاه و جلوگیری از عوارض کودهای شیمیایی، از منبع سالم تر و موثر تر از آن، یعنی اسید هیومیک استفاده نمایید. به عبارتی مصرف اسید هیومیک برای گیاهان آپارتمانی سلامتی، سر سبز بودن و شادابی آنها را تضمین می کند.

اسید هیومیک برای گیاهان آپارتمانی

افزایش رشد ریشه گیاهان آپارتمانی

اسید هیومیک توانایی گیاهان آپارتمانی را در جذب مواد مغذی افزایش داده و از این طریق منجر به رشد بهتر و شادابی آنها می گردد. این ماده تقویتی بی نظیر، این امکان را برای ریشه گیاهان آپارتمانی پرطرفدار فراهم میکند که به خوبی گسترش پیدا کرده و مواد غذایی را به اندام های هوایی گیاه برساند. اما ضرورت توسعه ریشه گیاهان آپارتمانی چیست؟

  • ریشه را میتوان از مهم ترین بخش گیاه آپارتمانی جهت حیات آن دانست زیرا جذب و انتقال مواد غذایی توسط این اندام صورت گرفته و در صورت ضعیف، بیمار بودن یا عدم توسعه آن، اندام های هوایی برگ، گل و ساقه رشد خوبی نخواهند داشت و این عامل از زیبایی گیاهان آپارتمانی خواهد کاست.

پس اگر علاقه شدیدی به نگهداری گیاهان آپارتمانی پر طرفدار در مدت زمان طولانی تری دارید، با کمک اسید هیومیک، سلامت ریشه گیاه تان را تضمین کنید. هیومیک اسید با تامین ماده اصلی رشد ریشه یعنی فسفر کافی، منجر به ریشه زایی بهتر و افزایش مقاومت آن در برابر عوامل بیماری زا خواهد شد.

  • نکته: اسید هیومیک سبب میشود تمامی گیاهان لوکس آپارتمانی از رشد سریع تر و بهتری برخوردار شده و میزان تولید پاجوش آنها افزایش یابد در نتیجه نیاز شما به خرید مجدد همان گیاه آپارتمانی رفع می گردد.

تاثیر اسید هیومیک بر مقاومت گیاهان آپارتمانی در برابر تنش های محیطی:

جلوگیری از خشکی زود هنگام خاک گلدان

گیاهان به عنوان موجودات زنده هر ازگاهی در معرض شرایط و عوامل استرس زا مانند: سرما، گرما، خشکی، حمله آفات، تغذیه عوامل بیماری زا و …قرار می گیرند. اسید هیومیک به عنوان ماده چند جانبه، تاثیر فوق العاده ای در افزایش مقاومت گیاهان‌ آپارتمانی در برابر عوامل تنش زای مختلف دارد به عنوان مثال:

  • اگر قصد مسافرت دارید و از اینکه گیاه آپارتمانی تان در اثر کم آبی از دست تان برود هراس دارید، با افزودن مقداری از اسید هیومیک با خاک گلدان، با خیال راحت به تفریح خود بپردازید!
  • اسید هیومیک بافت خاک گلدان را به نحو احسن اصلاح نموده و منجر به تخلخل پذیری بهتر آن میگردد؛ این ماده قابلیت نگهداری رطوبت توسط خاک را افزایش داده و از اینکه رطوبت در زمان کمتری از دسترس گیاه خارج شود، جلوگیری می نماید؛ در نتیجه از خشکی زود هنگام خاک ممانعت میکند.

تقویت سیستم ایمنی گیاهان آپارتمانی

اسید هیومیک با تقویت و بهبود انسجام ریشه درون گلدان، آن را در جذب هر چه بهتر عناصر غذایی برای رشد گیاهان آپارتمانی پر طرفدار آماده میکند. زیرا هر چه بنیه گیاه آپارتمانی قوی تر باشد، عوامل بیماری زا به سختی قادر به از پای در آوردن آن خواهند شد. از طرفی یکی از دلایل قارچی شدن گیاهان آپارتمانی، آبیاری بیش از حد و غوطه ور شدن ریشه در آب فراوان است؛ با افزایش ظرفیت نگهداری آب توسط اسید هیومیک، دیگر نیازی به غرقاب کردن ریشه نیست.

بیشتر بخوانید: زمان مصرف هیومیک اسید

اسید هیومیک برای گل های آپارتمانی

در میان انواع مختلف گیاهان زینتی، گل های آپارتمانی نیز جلوه ای زیبا به دکوراسیون منزل می بخشند. گل های آپارتمانی برای شادابی دائمی و رشد بهتر نیاز به ماده تقویتی مناسب جهت تامین مواد مغذی موردنیاز خود هستند و چه انتخابی بهتر از اسید هیومیک!

اسید هیومیک برای گیاهان آپارتمانی با عملکرد و تاثیر دراز مدت خود در تامین مواد غذایی و حفظ رطوبت موردنیاز گل های آپارتمانی، گزینه مناسبی جهت تقویت گل های آپارتمانی به شمار می آید. پس اگر میخواهید گل های آپارتمانی زیبای تان زینت بخش منزل شود، توصیه میکنم آنها را از فواید اسید هیومیک بهره مند سازید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *