تاثیر کود شوک 10X بر روی کاکتوس

کاکتوس‌ها جزو گیاهان زینتی جذابی هستند که امروزه اکثر افراد از آن‌ها در آپارتمان‌ها و منازل خود استفاده می‌کنند. این گیاه مقاومت بالایی دارد و می‌تواند در شرایط مختلف به رشد خود ادامه دهد اما باید حتما به موقع آن را تغذیه کنید. از جمله مفیدترین کود برای تقویت کاکتوس می‌توان کود شوک ۱۰X را نام برد. در واقع تاثیر کود شوک ۱۰X بر روی کاکتوس بسیار مثبت است و اگر به خوبی از آن بهره بگیرید، می‌توانید شاهد نتایج فوق العاده‌تری باشید.

دقت داشته باشید در صورتی که کاکتوس‌ را به‌ موقع تغذیه نکنید، ممکن است با کاهش رشد مواجه شود و زیبایی خود را از دست بدهد. بنابر این بهتر است در ادامه مقاله همراه ما بمانید تا شما را علاوه‌بر تأثیرات کود شوک، با نکات مهم کوددهی نیز آشنا کنیم.

تامین مواد غذایی مورد نیاز

کود شوک ۱۰ ایکس یک نوع کود آمریکایی کامل است که در مقایسه با سایر کودهای شیمیایی، غلظت بیشتری دارد. این کود حاوی مقدار زیادی آهن، پتاسیم، فسفر، هیومیک اسید، عصاره جلبک دریایی، پتاسیم، روی، آمینواسید و منیزیم است و می‌تواند تمام نیازهای غذایی گیاه کاکتوس را تامین نماید. به‌ همین‌ علت سعی کنید از آن به‌ طور مرتب بهره بگیرید و سراغ کودهای نامرغوب نروید.

تاثیر کود شوک 10X بر روی کاکتوس

تقویت کننده ریشه

به طور معمول پس از انجام اولین کوددهی به صورت اصولی، می‌توانید سریع تاثیر کود شوک ۱۰X بر روی کاکتوس را مشاهده کنید. این کود بی‌نظیر می‌تواند سلامت ریشه گیاه کاکتوس را تضمین کند و مواد غذایی را به میزان کافی در اختیار آن قرار دهد. در چنین شرایطی کاکتوس به ریشه‌دهی بهتر تحریک خواهد شد و حجم آن نیز افزایش می‌یابد.

کاهش میزان آبیاری

با مصرف اصولی کود شوک می‌توانید میزان آبیاری را به شکل قابل‌ توجهی کاهش دهید زیرا این کود مغذی ظرفیت نگهداری آب در خاک را چند برابر بیشتر می‌کند و اجازه نمی‌دهد ریشه گیاه در شرایط مختلف دچار خشکی یا ضعف شود.

از بین بردن عوامل آسیب‌زا

با کمک کود کامل شوک ۱۰ ایکس می‌توانید به راحتی تمام عوامل آسیب‌زا همچون آفات، بیماری‌ها و حشرات مضری که اطراف گیاه کاکتوس زندگی می‌کنند را از بین ببرید و اجازه ندهید آن‌ها تأثیرات منفی بر روی خاک یا گیاه به‌ جای بگذارند.

تاثیر کود شوک 10X بر روی کاکتوس

افزایش فعالیت باکتری‌های مفید

این کود غنی، تعداد باکتری‌های مفیدی که در خاک زندگی می‌کنند را چندین برابر افزایش می‌دهد و به جای آن‌ها باکتری‌های مضر را از بین می‌برد. در واقع این مسئله موجب می‌شود خاک ساختار بهتری به دست بیاورد و حاصلخیزی آن نیز چند برابر شود.

نکات مهم برای تغذیه کردن کاکتوس با استفاده از کود ۱۰X

 • فراموش نکنید تاثیر کود شوک ۱۰X بر روی کاکتوس زمانی به‌ صورت مطلوب خواهد بود که کار کوددهی را با دقت کافی و به‌ صورت برنامه‌ریزی‌ شده تکرار نمایید. بنابراین سعی کنید با استفاده از روش‌های آبیاری و محلول پاشی، در زمان‌های لازم این عمل را انجام دهید و گیاه کاکتوس را به خوبی تغذیه کنید.
 • پیش‌ از کوددهی کاکتوس حتما کود شوک را با مقدار مناسبی آب بدون کلر ترکیب کنید تا محلولی با غلظت استاندارد حاصل شود و نتیجه بهتری از کوددهی به دست آید.
 • دقت داشته باشید به‌ طور کلی زمان مشخصی برای مصرف کود ۱۰ ایکس وجود ندارد و شما باید با توجه به نیاز کاکتوس و کمبودهایی که در خاک وجود دارد، زمانی مناسب را انتخاب کنید.
 • مصرف کود شوک ۱۰X در فصل رشد کاکتوس بسیار مفید است و افرادی که در این زمان کار تغذیه رسانی را انجام دهند، می‌توانند جلوی آسیب ‌دیدگی‌های احتمالی را بگیرند و کمک کنند رشد گیاه بهبود یابد.
 • تا حد امکان برای کاکتوس‌هایی که به خواب رفته‌اند از کود شوک استفاده نکنید زیرا گیاه در چنین مواقعی اصلا به املاح یا تغذیه احتیاج ندارد.
 • برای افزایش تاثیر کود شوک ۱۰X بر روی کاکتوس هنگام رشد برگ‌ها یا تیغ‌های جدید، کار کوددهی را آغاز کنید و اجازه ندهید کمبود تغذیه‌ای باقی بماند.
 • محلول یا کود آماده‌ شده برای کاکتوس را حتما ظرف چند ساعت استفاده کنید، در غیر این صورت کود بیشتر خواص خود را از دست خواهد داد و ممکن است اثر مطلوبی بر روی گیاه کاکتوس به‌ جایی نگذارد.
 • استفاده از کود شوک ۱۰X حین تعویض گلدان کاکتوس خیلی توصیه نمی‌شود زیرا در این زمان ممکن است گیاه به شرایط محیطی تازه عادت نکرده باشد و از خود واکنش منفی بروز دهد.

تاثیر کود شوک 10X بر روی کاکتوس

 • کود ۱۰ ایکس انحلال‌ پذیری بسیار بالایی دارد و قدرت جذب آن در مقایسه با کودهای دیگر، بسیار بیشتر است. به همین علت هر زمانی که احساس کردید گیاه کاکتوس شادابی اولیه خود را از دست داده، سریعا کار کوددهی را آغاز کنید تا در مدت زمانی کوتاه، تمام کمبودهای موجود از بین بروند‌.
 • اگر کاکتوس‌های‌تان جوان هستند و یا این که تازه آن‌ها را کاشته‌اید، بهتر است کار کوددهی را مقداری به تأخیر بی‌اندازید زیرا ممکن است آسیب ببینند و از بین بروند.
 • افرادی که در زمینه کوددهی کاکتوس مهارت یا تجربه کافی ندارند، بهتر است به تنهایی این کار را انجام ندهند زیرا مصرف نادرست و انجام اقدامات غیر اصولی موجب می‌شود گیاهان به شکل قابل توجهی صدمه ببینند. در چنین شرایطی می‌توانید از افراد ماهر و متخصص کمک بگیرید.
 • توجه داشته باشید در تمام خاک‌ها مواد غذایی برای گیاهان به میزان کافی وجود ندارد، به همین علت قبل از کاشت کاکتوس حتما خاک مورد نظرتان را به خوبی با کود ۱۰X تغذیه کنید و نگذارید کمبودی در آن باقی بماند. با انجام این کار ریشه می‌تواند رشد بهتری داشته باشد و مواد غذایی را هم به شکل فوق العاده‌ای به دیگر قسمت‌های گیاه برساند.

سخن پایانی

هر چند کاکتوس یک گیاه کم توقع است اما باید از آن نیز مانند سایر گیاهان آپارتمانی مراقبت کنید و دقت داشته باشید که وجود کود غنی، خاک مناسب، نور کافی، آبیاری منظم برای رشد آن امری ضروری است. در صورتی که شرایط لازم برای رشد کاکتوس را فراهم نکنید، ممکن است گیاهانی ضعیف داشته باشید. بنابر این تاثیر کود شوک ۱۰X بر روی کاکتوس را نادیده نگیرید و به شکل اصولی از آن استفاده کنید تا شاهد نتایج عالی باشید و کاکتوس‌های شاداب و زیبا پرورش دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *