افزایش باردهی درخت سیب

درخت سیب یکی از درختانی است که برای باغداران سود اقتصادی دارد. بنابراین برای افزایش باردهی درخت سیب به دنبال کودهای حیوانی و شیمیایی مناسب هستند تا علاوه بر تغذیه کامل درخت، محصولی با کیفیت و فراوان به دست آورند. سیب از انواع درختان مثمر است و انواع مختلفی دارد. میوه درخت سیب یا طعم شیرین دارد یا مزه ترش که بسیار لذیذ است. این درخت در بسیاری از مناطق رشد می کند. میوه درخت به وسیله ساقه ای نازک به صورت تکی یا گروهی به تنه درخت می چسبد. سیب دارای رنگ های مختلفی مانند زرد، قرمز، سبز و … است که این نوع درخت رشد سریع و آسانی دارد. گرده افشانی سیب توسط باد و حشرات مانند ملکه زنبور عسل انجام می شود. زیرا خود درخت قادر به گرده افشانی نیست. میوه سیب سرشار از خواص و فواید برای انسان است.

 هرس درخت سیب

 هرس برای شکل دادن و انتقال نور خورشید برای درخت سیب بسیار ضروری است. در واقع هرس این درخت به معنای جداکردن شاخه های خشک و کهنه، ایجاد فضا برای رشد شاخه های کوچک دیگر است. همچنین سایر قسمت های درخت می توانند از نور خورشید استفاده کنند. نکته ای که برای هرس درخت سیب باید رعایت شود این است که وقتی شاخه جوان درخت که چند سالی است رشد کرده و به خوبی رشد می کند پیر است و باید از درخت جدا شود.

افزایش باردهی درخت سیب

 فاصله کاشت مناسب

 فاصله کاشت برای انواع پیوندی و روی پایه بذر باید ۷-۶ متر باشد. در گونه های پیوندی رشد بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ سانتی متر است. فاصله بین ردیف ها باید بیش از ۳ متر باشد. افزایش بهره وری درخت سیب برای افزایش بار درختان سیب و تغذیه درخت و داشتن محصولات با کیفیت باید از کودهای شیمیایی و کودهای حیوانی به مقدار مناسب استفاده کرد. کود حیوانی برای افزایش بهره وری درخت سیب کود حیوانی از فضولات حیواناتی مانند گاو، گوسفند، مرغ و … به دست می آید، این کود حاوی تمامی مواد آلی و عناصر اصلی برای افزایش بهره وری درخت سیب است که از طریق ریشه در اختیار آن قرار می گیرد. کود شیمیایی برای افزایش بهره وری درخت سیب استفاده از کودهای شیمیایی برای باردهی زیاد درختان سیب در کنار کودهای حیوانی مناسب است. با استفاده از کودهای شیمیایی حدود ۳۰ تا ۶۰ درصد نیاز غذایی درختان سیب تامین می شود.

بیشتر بخوانید: افزایش باردهی درخت هلو

 انواع کودهای شیمیایی برای افزایش بهره وری درخت سیب

 انواع کودهای شیمیایی مناسب برای باردهی بیشتر درختان سیب عبارتند از: کود Green Plant 1 حاوی عناصر فسفر و پتاسیم و ریزمغذی های مورد نیاز برای رشد درخت سیب است. کود Hascon M10 برای افزایش رنگ، ارتفاع و یکنواختی محصولات درخت سیب بسیار موثر است. کود کالفومیت نقش بسیار مهمی در افزایش گلدهی و رشد محصول دارد. کود کالفون جیرین گزینه مناسبی برای رشد رویشی درختان سیب است. کود کلبرون کمبود کلسیم را در درختان سیب از بین می برد. مراحل اولیه کوددهی برای افزایش بهره وری درختان سیب مراحل اولیه کوددهی برای افزایش بهره وری درخت سیب هفت مرحله است. که شامل: کود دهی درخت سیب به شکل کود زمستانه به منظور افزایش بهره وری این درخت بهترین کود، ترکیب کود حیوانی پوسیده با گوگرد دانه بندی شده و کودهای ماکرو با اسید هیومیک مایع یا پودری است. کود دهی درخت سیب قبل از گلدهی قبل از تورم جوانه ها و گلدهی درخت سیب به منظور افزایش بهره وری درخت سیب از کودهای میوه گیر حاوی ترکیبات نیتروژن، روی و بور استفاده می شود. کود دهی درخت سیب در طول تشکیل میوه در این مرحله برای افزایش عملکرد درخت سیب و جلوگیری از ایجاد ترک در محصول از کودهای کلسیمی به صورت محلول پاشی استفاده می کنند.

افزایش باردهی درخت سیب

کود دادن به درخت سیب

 زمانی که میوه ها آجیل می شوند از کودهای پتاسیمی در مرحله آجیل شدن میوه برای افزایش بهره وری درخت سیب و افزایش رشد و ضخیم شدن میوه و همچنین شیرین شدن آن استفاده می شود. کود دهی درخت سیب در مرحله آجیل شدن میوه در این مرحله برای افزایش اندازه میوه و قدرت نگهداری آن، استفاده از کودهای حاوی پتاسیم نقش بسیار مهمی دارد. کود دهی درختان سیب قبل از برداشت.

مراحل اصلی تغذیه درختان سیب

  1. از خواب عمیق زمستانی تا شروع جوانه زنی خارش خواب زمستانی: در طول ماه های زمستان، درختان سیب، مانند همه درختان برگریز، خواب هستند. در این دوره جوانه های گل مواد لازم را جمع آوری می کنند و کاملا رشد کرده اند. درختان در آن زمان نیازی به تغذیه ندارند و به دلیل دمای پایین، تا زمانی که شاخه های جوان شروع به جوانه زدن نکنند، ریشه ها آب و مواد غذایی را از خاک جذب نمی کنند.
  2. مرحله از رشد تا گلدهی: با افزایش دما، جوانه ها باز می شوند و اولین برگ در زیر قاعده بدن قرار می گیرد و اولین گل ها به زودی قرار می گیرند. همزمان سیستم ریشه درخت فعال می شود و مواد مواد مغذی و آب را جذب می کنند. در این دوره جذب عناصر غذایی توسط ریشه و ظرفیت فتوسنتز برگهای جدید نمی تواند به اندازه کافی نیازهای غذایی گیاهان گلدار و میوه را پوشش دهد. برای تغذیه درختان به جوانه ها، گل ها و میوه های تازه تشکیل شده، مواد مغذی ذخیره شده در ریشه، تنه و شاخه های آنها در دوره رشد قبلی بسیج می شوند. در این مرحله از رشد، مواد مغذی کلیدی عبارتند از:

افزایش باردهی درخت سیب

  •  نیتروژن، که خواب درخت را کاهش می دهد، جوانه ها و گل ها را با پروتئین تامین می کند و آنها را وادار به تنظیم کود می کند.
  •  فسفر که به رشد سیستم ریشه و بازسازی موهای ریشه کمک می کند و انرژی لازم برای گلدهی و عناصر ساختاری تقسیم سلولی در میوه های جدید را به درخت می دهد.

بیشتر بخوانید: تاثیر کود ۱۰X بر روی گردو

  •  پتاسیم که در تمام واکنش های متابولیک شرکت می کند و تعادل آب درختان را تنظیم می کند و از طریق آن توزیع مجدد مواد ذخیره شده در بدن های در حال رشد را تنظیم می کند. بور باعث افزایش جوانه زنی می شود و تأثیر مستقیم بر تشکیل میوه دارد، در حالی که روی و آهن نقش مهمی در پوشش نیاز جوانه دارند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *