کود k60 برای درخت بادام

باغ داران جهت دست پیدا کردن به باغی پرسود باید اقداماتی را در این راه انجام دهند. از جمله این اقدامات مهم، کوددهی کافی می باشد. کوددهی باید به نحوی صورت گیرد تا درختان بتوانند سالم بمانند و عملکرد و رشد با کیفیت تری داشته باشند. حال هدف ما این است که بهترین نوع کود و روش استفاده از آن را در اینجا ذکر کنیم و به شما بگوییم که کود k60 برای درخت بادام چرا مفید است.

کاشت درخت بادام و کوددهی آن

از آنجایی که بیشتر خاک هایی که درختان بادام در آن ها کشت شده اند آهکی، شنی و سنگلاخی و فقیر از نظر املاح معدنی هستند باید از کود به طور حتم برای غنی سازی خاک در تامین نیاز های غذایی درختان استفاده کرد. از جمله مواردی که تاکنون باعث شده که مشکلات تغذیه ای برای بادام که یک محصول پر سود و مهم صادراتی است رخ دهد، استفاده نامتعادل از کودهای شیمیایی بوده است. از جمله مواردی که باعث شده جایگاه بادام در میان اقلام مهم صادراتی دچار مشکل شود، کاهش عملکرد درختان، کیفیت پایین مغز و کوچک بودن ان ها، ریزش میوه ها و دچار شدن باغات به آفت بوده است. با در نظر گرفتن نکات تغذیه ای، می توان به طور کلی این مشکلات را ریشه کن نمود.

کود k60 برای درخت بادام

روش کوددهی درخت بادام

درمورد کوددهی درختان بادام باید ذکر کرد که در هر فصلی، باید از میزان مشخصی کود استفاده کرد. با رعایت این نکته می توان به محصول دهی بیشتر و افزایش عملکرد درختان کمک شایانی کرد. در زمستان کوددهی به درختان بادام باید قبل از تورم جوانه ها انجام گیرد و برای انجام عمل کوددهی، باید یک چالکود در خاک ایجاد شود.

بیشتر بخوانید: کود مناسب برای درخت انبه

از جمله کود های شیمیایی که می توان در تمامی فصول از آن بهره گرفت، کودk60 است که مکملی قوی برای درختان و گیاهان محسوب شده و سبب افزایش عملکرد تمام سیستم درخت می شود. در روش کوددهی ساندویچی که باید کود شیمیایی و دامی را مخلوط کرد نیز می توان از این کود بهره گرفت. در مرحله دوم باید کوددهی در زمان تورم جوانه ها انجام گیرد. در این زمان استفاده از کودk60 که حاوی پتاسیم بسیار است، به منظور پربار شدن و مرغوبیت میوه ها انتخاب بسیار شایسته ای است.

از آنجایی که در درختان بادام از ۱۰۰ درصد، تنها ۳۰ درصد و یا کمتر از آن از گل ها میوه تشکیل می شود، می توان برای افزایش این میزان درصد از کودk60 استفاده کرد. این کود این قابلیت را دارد که علاوه بر افزایش گلدهی، شانس تبدیل شدن گل ها به میوه را نیز افزایش دهد.

کود k60 برای درخت بادام

مزایای کود k60

از آنجایی که پتاسیم از عناصر پر مصرف درخت بادام می باشد، هر تن برداشتی که از درختان بادام انجام می شود، حدود ۱۵ کیلوگرم پتاسیم از خاک جذب و توسط درختان مصرف گردیده است که البته این میزان جایگزین می شود. پتاسیم این قابلیت را دارد که بتواند در برابر کم آبی مقاومت کرده و به مقابله با سرمازدگی و بیماری و آفات بپردازد.

اگر درختان دچار کمبود پتاسیم گردند، طبیعتا مقاومت درخت در برابر آفات و سرما و همچنین شوری کم شده و با حساس تر شدن با شرایط کم آب، سریعا دچار پژمردگی خواهد شد. با ضعیف شدن درخت، فتوسنتز ان نیز کاهش یافته و درخت به گرسنگی پنهان دچار خواهد شد که این اتفاق، منجر به کاهش رشد درخت خواهد شد. برگ هایی که دارای علائم ظاهری از قبیل سبز کم رنگ هستند و دور تا دور آن ها به رنگ قرمز درآمده، نشان از آن است که بادام های حاصله کوچک هستند و تمامی این علائم در اواخر بهار ظاهر می شوند.

در صورت کمبود پتاسیم، برگ های بالایی شروع به تغییر ظاهر کرده و سپس با توزیع کمبود پتاسیم در سرتاسر درخت، تمامی آن دچار ضعف و رنگ پریدگی می شود. در این زمان است که کودk60 به کمک می آیند و به احیای درختان می پردازند. این کود ها فرمولاسیونی در خود دارند که در زمان هر چه کوتاه تر، درختان را بازسازی کرده و فعالیت مجدد آن ها را از سر خواهند انداخت.

کود k60 برای درخت بادام

درخت بادام تا قبل از۴ سالگی قادر به میوه دهی نیست و در دوران نهالی به سر می برد. از این رو در این دوران نهال های بادام و همچنین خاک آن با استفاده از کود های شیمیایی تغذیه می شود. کودk60 دو بار در سال و به اندازه کاملا مصخی می تواند در این دوران مورد استفاده قرار گیرد. به علاوه کوددهی بر اساس کمبودات درختان بادام نیز انجام می شود. البته باید ذکر کرد که تمامی درختان بادام نمی توانند از یک کود خاص استفاده کنند و استفاده از کود بسته به شرایط اقلیمی، نوع و رقم بادام ها می باشد.

کود k60 برای درخت بادام

در واقع باید گفت که علائم درخت، بهترین عواملی هستند که می توان از روی آن ها، بهترین کود را خریداری کرد. از جمله کود هایی که تا به امروزه برای اکثریت درختان مفید واقع شده، کودk60 است که متناسب با هر نوع اقلیمی بوده و محدودیتی در استفاده از آن وجود ندارد. برای محلول پاشی این محصول نیز مشکلی وجود نداشته و این کود مناسب تمامی بذر ها، نهال ها، گیاهان و درختان است. اگر می خواهید باغات خود را از تنش های محیطی که بیشترین آسیب را به درختان وارد می کنند حفظ کنید، محلول پاشی کودk60 جز واجبات است.

بیشتر بخوانید:  کاشت پسته در نایلون

این کود به میزانی عملکرد درخت را افزایش می دهد، که هیچ گونه آفت و بیماری نمی تواند آن را از پای درآورد. به علاوه افزایش رنگ آوری و همچنین سایز بادام ها و پر مغز کردن آن ها، از قابلیت های شگفت این کود است که با بهره گیری از آن، می توان تجارت پر سودی را رقم زد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *