کود k60 برای درخت پسته

درخت پسته درختی دو پایه است و برای تشکیل میوه آن، وجود دو درخت نر و ماده در کنار یکدیگر ضروری می باشد. گرده این درخت توسط حشراتی چون زنبور جابه جا نشده بلکه توسط باد انتقال این گرده ها صورت می گیرد. ریشه زایی درخت پسته به صورت عمودی بوده و تولید ریشه ثانویه در این گونه درخت بسیار کم می باشد. کوددهی این درخت از اهمیت ویژه ای برخوردار است. هر یک از انواع کودها می توانند تاثیر خاصی در رشد و به بار نشستن درخت داشته باشند. در این مقاله قصد داریم درباره کود k60 برای درخت پسته و نقش این کود بر روی درخت پسته بیشتر بدانیم.

بهترین زمان کوددهی درخت پسته

در کوددهی درختان پسته ابتدا باید ذکر شود که طراحی یک برنامه منظم بسیار اهمیت دارد. به علاوه اگر باغ داران درخت پسته خواهان درختانی پربار و محصولاتی با کیفیت هستند، باید خیلی اصولی به درختان خود رسیدگی کنند و از درخت و خاک حتما نمونه برداری شده و آزمایشات مربوطه انجام گیرد. اطلاعاتی که به دست می آید، به افراد در مدیریت باغ بهتر کمک می کند.

کود k60 برای درخت پسته

به طور کل باید گفت که درختان پسته برای رشد با خاک شنی بیشتر سازگاری دارند چرا که با خاک های شنی، انتقال کود و املاح معدنی و همچنین آب بهتر صورت گرفته و به علاوه ریشه درخت در تماس با اکسیژن است و شرایط بهتری برای رشد دارد. در مورد زمان کوددهی درخت پسته باید گفت که بهترین زمان، اوایل بهار است که در این مواقع درختان با کمبود مواد مغذی رو به رو هستند. البته در فصول مختلف سال باید کوددهی بر اساس نیاز درختان انجام شود.

بیشتر بخوانید: کوددهی درخت شلیل

تاثیر کودk60 برای درخت پسته

کشت درخت پسته با توجه به جایگاه و اهمیت اقتصادی بسیار خوب آن، افزایش چشمگیری نسبت به سال های گذشته داشته است و ایران در میان تولید کنندگان بین المللی، توانسته رتبه خوبی را برای خود رقم بزند.

از جمله عناصری که در رشد درخت پسته نقش مهمی ایفا می کنند عبارتند از اهن، نیتروژن و پتاسیم. کود های مکمل بسیاری از جمله کود k60 برای درختان پسته وجود دارد که تمامی عناصری که برای رشد و نموی درختان حیاتی هستند را در خود داشته و با استفاده از آن ها، دیگر نیازی به استفاده از هیچ نوع کود دیگری نیست. نیتروژن که عنصری مهم در جهت رشد ساقه و عملکرد خوب درخت است، در این کود وجود دارد. به علاوه در باروری درختان پسته نیز این عنصر نقش داشته و بدون آن درختان قادر به باروری نخواهند بود. به علاوه نیتروژن در تولید پروتئین گیاهی نقش دارد. اگر درختان پسته شما دچار رنگ پریدگی و زردی برگ ها شده، می توانید جهت رفع این مشکل از کودk60 بهره مند شوید.

کود k60 برای درخت پسته

همچنین کودk60 حاوی مقادیر زیادی پتاسیم است و در جهت افزایش باروری درختان و افزایش سایز و کیفیت میوه ها بهترین نوع کود شمرده می شود. کمبود این عنصر در درختان پسته سبب می شود که میوه آن پوک شده و یا درختان باروری زیادی نداشته باشند. به علاوه عدم وجود پتاسیم کافی در درختان باعث می شود که درخت به راحتی توسط باکتری ها آلوده گردد و از بین برود. یکی از نشانه های کمبود پتاسیم در درختان، لبه های کوچک برگ و رنگ پریدگی آن هاست.

کودk60 برای درخت پسته

کودk60 دارای انواع مختلفی از جمله پودری و مایع است و هیچ یک از انواع آن دچار سوزانندگی درخت و ریشه آن نخواهد شد. میزان پتاسیم در این کود به ۶۲ درصد می رسد و یکی از بهترین کود هایی است که در جهت رفع کمبود پتاسیم از ان بهره گرفته می شود. میزان پتاسیم در این کود بیش از هر نوع کود دیگری می باشد.

این محصول تولید کشور امریکا است و فرمولاسیون آن بسیار قوی بوده و دارای خواصی از جمله عدم سوزانندگی، برطرف کردن سریع کمبود پتاسیم در انواع درختان و گیاهان و جذب بسیار سریع. فرمولاسیون این کود به حدی قوی است که در مرتبه اول استفاده، تاثیرات آن سریعا قابل مشاهده خواهد بود. بنابراین با استفاده از آن می توان در مصرف کود نیز صرفه جویی شود. در این کود از مواد ارگانیک و همچنین ریز مغذی ها به عنوان جانشین مواد شیمیایی بهره گرفته شده است و همین امر سبب شده که جذب این کود حتی در دمای پایین بسیار راحت تر انجام شود.

اهمیت تامین پتاسیم برای درخت پسته

پتاسیم در میان عناصر اصلی مورد نیاز درختان حرف اول را می زند چرا که وجود آن هم در رشد و نمو و هم در گلدهی درختان مهم است. وجود پتاسیم کافی در درختان از ابتدای رشد تا زمان میوه دهی آن ها بسیار ضروری است پس واجب است که درختان را از همان ابتدا زیر نظر داشته و از میزان پتاسیم در آن ها آگاهی داشته باشیم.

کود k60 برای درخت پسته

از آنجایی که در ساخت کلروفیل نیز پتاسیم نقش دارد، به هیچ وجه درخت نباید با کمبود آن مواجه شود چرا که کنترل و مدیریت آنزیم ها در درخت دچار اختلال می شود. زمانی که پتاسیم در درختان به اندازه کافی وجود داشته باشد، ساخت کلروفیل، تولید آنزیم و مدیریت آن ها و همچنین عمل فتوسنتز به نحو بهتری صورت می گیرد.

بیشتر بخوانید: کود مخصوص درشت شدن درخت سیب

وجود پتاسیم کافی باعث می شود که درخت بهتر بتواند از خود در برابر آفات محافظت کند، چرا که وجود پتاسیم سبب افزایش استحکام و مقاومت درخت شده و آن را از حالت ضعف خارج می کند. به علاوه این عنصر در باز و بسته شدن روزنه ها و کنترل آن ها نقش داشته و با مدیریت درست آن ها باعث می شود که آب کمتری اتلاف گردد و در نتیجه درخت از بین نرود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *