کود k60 برای درخت انار

همه درختان و گیاهان برای رشد و باروری به مواد معدنی و ترکیبات مغذی نیاز دارند. قسمتی از این عناصر در خاک موجود هستند و بخشی دیگر از این ترکیبات را باید با کوددهی مناسب تامین کرد. کودهای پتاسیم بالا مثل کود k60‌ نقش زیادی در همه مراحل رشد درختان دارند. در ادامه از تاثیرات استفاده از کود k60 برای درخت انار صحبت خواهیم کرد.

ویژگی های درخت انار

انار یکی از میوه های محبوب در جهان است. این میوه  بهشتی دانه هایی به رنگ های قرمزو سفید دارد و پوست آن نیز قرمز یا زرد و در بعضی گونه ها سیاه است. انار یکی از ده میوه  برتر در دنیا است و خاصیت های فراوانی که دارد باعث محبوبیت آن شده است. انار سرشار از آنتی اکسیدان و ویتامین ث بوده که از پیری پوست جلوگیری می کند و برای موها هم مزایای زیادی دارد وهم چنین در رفع کم خونی هم بسیار موثر است.

کاشت درخت انار اغلب در کشورهایی مثل ایران, عراق, افغانستان و پاکستان انجام می شود. در ایران آغاز کاشت انار به حدود سه هزار سال قبل برمی‌گردد. نوع وحشی درخت انار در مناطقی که آب و هوای مساعد دارد، رشد می کند و انواع دیگر آن مقاوم ترند و  حتی در مناطق کویری نیز می‌توانند رشد کنند و میوه بدهند.

کود k60 برای درخت انار

کاشت و پرورش درخت انار با چند روش مختلف مثل کاشت نهال و یا کشت از طریق بذر انجام می‌شود. از نکات مهم  در پرورش درخت انار این است که نور کافی خورشید را دریافت کند. بهترین زمانی برای کاشت نهال انار اوایل فصل بهار و پس از پایان فصل سرما است.

بیشتر بخوانید: دوره گلدهی زعفران

درخت انار ریشه  کم عمقی دارد برای همین امکان کاشت آن در باغچه های کوچک منازل هم وجود دارد.

این درخت به خاک خاصی نیاز ندارد و حتی کاشت آن در خاک های رسی و شنی و همچنین در زمین های دارای خاک شورامکان پذیر است. کافی ست تا با لایه ای از خاک رسی زهکشی لازم برای آن فراهم شود. آبیاری برای درختان انار که میوه آبدار دارند، اهمیت زیادی دارد. درخت انار تحمل هوای خشک را داشته  ولی خاک آن باید در طول دوره رشد همیشه کمی مزرطوب باشد.

آفاتی که درختان انار را تهدید می کنند کرم ریشه و شته انار هستند.  ترکیدگی میوه ها و پوسیدگی آن ها از مشکلات و بیماری هایی است که درخت انار را درگیر می‌کند. سمپاشی به موقع می‌تواند جلوی این مشکلات را بگیرد.

در کنار مواردی  که گفته شد و برای مراقبت از درختان انار ضروری هستند، کوددهی مناسب هم مهم بوده و باید انجام شود.

کود k60 برای درخت انار

کوددهی درخت انار

لازم است باغداران قبل شروع به کاشت انار از نیازهای تغذیه ای این گیاهان آگاهی داشته باشند و سپس شروع به احداث باغ انار کنند‌. تنظیم برنامه کوددهی مناسب باعث می‌شود رشد و باروری درختان افزایش پیدا کند. برای شناخت کمبودهای غذایی درخت انار لازم است آزمون خاک انجام شود تا مقدار عناصر موجود در خاک مشخص شود. سپس برنامه ای منظم برای کوددهی تنظیم شود. در غیر اینصورت و استفاده نامناسب از کود می‌تواند روی درخت اثرات معکوسی داشته باشد.

کودهای مناسب برای درخت انار

کودهای حیوانی مثل کودهای مرغی و گاوی برای تقویت خاک موثر است و کیفیت آن را بهبود می‌بخشد.

کودهای شیمیای حاوی عناصر درشت مغذی و ریز مغذی در رشد درخت موثر است و در مراحل مختلف برای درخت استفاده می‌شود. به طور مثال در مرحله قبل از گلدهی کودهای حاوی فسفر و نیتروژن باعث تسریع تبدیل جوانه ها به گل می‌شود.

کود k60 چه نوع کودی است؟

پتاسیم یکی از مهم ترین عناصر در زندگی انسان ها و درختان است. این عنصر در همه مراحل رشد گیاه و درخت اثرگذاراست. از تاثیرات مهم و مزایای کودهای پتاسیم برای درختان افزایش مقاومت درخت است. پتاسیم باعث می‌شود تا ریشه درختان در برابر عوامل مختلف مثل سرما و یخبندان و همچنین گرمای شدید مقاومت کند. پتاسیم برای بخش های دیگر درخت هم مفید است به طور مثال باعث می‌شود مقاومت ساقه ها  بیشتر شود و دچار خمیدگی نشوند. از طرفی باعث می‌شود تا آفات و بیماری مختلف مثل انواع بیماری های قارچی به درخت آسیب کمتری وارد کنند.

کود k60 برای درخت انار

کود k60 دارای درصد بالایی از عنصر پتاسیم است و در برنامه کوددهی درختان به ویژه درختان میوه نقش اساسی دارد. بازدهی بالا و کارایی قابل قبول این کود امروزه ثابت شده است و استفاده از آن در حال افزایش است. ترکیبات کود k60  به گونه ای است که کمبود پتاسیم گیاه را در زمان کوتاهی جبران می‌کند. پتاسیم در مراحل رشد درخت بسیار موثر بوده بنابراین کود k60 سرعت رشد زایشی گیاه را افزایش می‌دهد و محصول پرباری تولید خواهند شد.

بیشتر بخوانید: کود پتاس بالا برای درخت انجیر

کود k60 برای درخت انار

با توجه به ویژگی هایی که درمورد درخت انار گفته شد، تاثیرات استفاده از کود k60 برای درخت انار تاثیرات قابل توجهی است. در فصل پاییز و زمستان استفاده از کود k60 موجب می‌شود تا درخت در برابر سرما و یخبندان مقاوم شود. در مرحله درشت شدن میوه، کود k60 باعث می‌شود تا رنگ میوه و طعم آن بهتر شود همینطور وزن میوه ها به اندازه مطلوبی برسد. این عوامل روی بازار پسندی میوه تاثیر زیادی داشته و باعث سود اقتصادی بالا برای باغدار می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *