کود k60 برای سیب زمینی

سیب زمینی از جمله منابع غذایی است که به امنیت غذایی جهان کمک می کند. از آنجاییکه سیب زمینی از جمله مهمترین محصولات زراعی قابل کشت و در رده چهارم مهم ترین محصولات غذایی بعد از گندم ، برنج و ذرت هست، به همین علت استفاده از کود مناسب برای افزایش کیفیت کشت آن اهمیت زیادی دارد. سیب زمینی از استولون ، ریشه ، غده ، شاخه و برگ تشکیل شده و سرشار از نشاسته،منیزیم، پروتئین، پتاسیم و فیبر است به همین جهت استفاده از کود در مراحل رشد آن برای کشاورزان از اهمیت زیادی برخوردار است. کود k60 تاثیرات بسیاری برای روی گیاهان دارد از این رو در این مقاله می خواهیم بدانیم که عملکرد کود k60 برای سیب زمینی چگونه است.

علت لزوم استفاده از کود k60 برای سیب زمینی

سیب زمینی یک گیاه دوستدار پتاسیم است و از ۳۵ تا ۵۰ روز پس از کاشت و سبز شدن، روزانه بین ۱۲ کیلوگرم پتاسیم در هر هکتار خاک برداشت می کند که تامین این مقدار حتی در خاک هایی با پتاسیم فراوان دشوار است. از طرفی به علت کاشت سیب زمینی در خاک های سبک که معمولا از لحاظ داشتن پتاسیم کافی فقر دارند، و آهکی بودن خاک های ایران و دارابودن مقادیر زیادی کلسیم در خاک کاهش جذب پتاسیم را تشدید می کند و این کمبود پتاسیم را با زرد شدن و سوختگی حاشیه برگ ها و لاغر و سست شدن ساقه ها و فاصله انداختن بین گره ها نشان می دهند که می تواند موجب از پا انداختن گیاه قبل از رشد کامل آن شود‌.

کود k60 برای سیب زمینی

غده هایی که در آنها کمبود پتاسیم مشاهده می شود به رنگ آبی کبود در می آیند و همچنین کمبود پتاسیم خطر ابتلا به بیماری لک سیاه و موجب کاهش کیفیت محصول برای ذخیره و انبارداری می شود.بنابراین استفاده از کودهای پتاس بالا مانند کا ۶۰ توصیه می شود.

بیشتر بخوانید: کود پتاس بالا برای مرکبات

کود k60 چه اثراتی برای سیب زمینی دارد؟

کود کا ۶۰ درصد بالایی از پتاسیم را داراست و برای جبران سریع کمبود پتاسیم طراحی شده است. درصد بالای پتاسیم به همراه آمینواسید این کود باعث افزایش مقاومت گیاه در برابر آسیب های مکانیکی می شود.

کود کا ۶۰  به علت حداکثر جذب خود در زمان بسیار کوتاه از ساقه و برگ ، باعث افزایش ریشه زایی و افزایش مقاومت و استحکام ساقه می شود. علاوه براین محلول پاشی کود کا ۶۰ سبب کاهش آفت و بیماری برای سیب زمینی می شود.

در کدام مرحله رشد باید از کود کا ۶۰ برای سیب زمینی استفاده کرد؟

نخست باید بدانیم رشد سیب زمینی به ۵ مرحله خلاصه می شود:

۱.مرحله رشد جوانه ابتدا جوانه از غده شروع به سبز شدن می کند.

۲. مرحله رشد شاخ و برگ ها. این مرحله که به آن مرحله رویشی نیز گفته می شود طی آن برگ ها و شاخه ها در مراحل بالای خاک و ریشه ها در داخل خاک شروع به رشد می کنند.

  1. تشکیل غده از انتهای استولون ها غده ها تشکیل می شوند‌.

کود k60 برای سیب زمینی

۴‌.مرحله رشد غده ها در طی این مرحله غده ها به بیش از نیمی از اندازه ی نهایی خود می رسند.

۵. تکمیل رشد غده ها: در این مرحله برگ های گیاه زرد و رشد غده ها کمتر شده وخامت پوست غده ها و ماده خشک آنها افزایش می یابد.

در مرحله رشد غده هاست که نیاز گیاه به موادغذایی افزایش پیدا می کند بنابراین نیاز به کود بیشتری برای آن دارند که حداکثر نیاز ممکن به پتاسیم را دارا هستند.

همچنین از کودهای پتاسیمی در فصل پاییز و کمی قبل از کشت به صورت پخش در سطح و سپس مخلوط کردن آن با کمک شخم زنی و ۲ هفته بعد از کاشت نیز توصیه می شود.

برای افزایش اثردهی توصیه می شود،  تکرار کود دهی نیز هر ۴ هفته یکبار تا ۲ هفته قبل از برداشت ادامه داشته باشد.

مزایای استفاده از کود k60  برای سیب زمینی

کودهای خشک دارای پتاسیم بالا سبب شوری خاک و در نتیجه آسیب رساندن به ریشه گیاه می شود ولی کود کا۶۰ محلول بهترین کود برای سیب زمینی به حساب می آید زیرا باعث جذب ۶۰ درصد پتاسیم برای گیاه می شود. همچنین استفاده از آن سبب افزایش رشد ریشه و افزایش حجم ساقه می شود و همچنین کمک به جذب سایر عنصرهای مورد نیاز آنها نیز می کند.

مواد ارگانیک و طبیعی استفاده شده در این کود به رشد کامل غده ها کمک می کند و سبب افزایش حجم ماده خشک آن و طعم دهی بهتر می شود به علاوه جانشین مناسبی برای کودهای شیمیایی دارای مواد خطرناک است‌.

پتاسیم موجود در کود k60 باعث افزایش تشکیل قند و انتقال آنها از برگ به غده ها برای تبدیل آن به نشاسته می شود

البته توجه داشته باشید همانطور که کاهش پتاسیم باعث از بین رفتن گیاه می شود ازدیاد آن نیز سبب جذب بیش از حد آب می شود که در نهایت باعث از بین رفتن سیب زمینی خواهد شد.

کود k60 برای سیب زمینی

نقش کود کا۶۰ در کاهش خشکی در سیب زمینی

پتاسیم کاتیون فراوان در سلول های حافظ روزنه است که فرآیند باز و بسته شدن این روزنه ها به مقدار عبور و خروج پتاسیم بستگی دارد. شرایط کمبود پتاسیم باعث برهم زدن این نظم و حساسیت در روزنه ها می شود و در شرایط بحرانی مانند کمبود آب ممکن است روزنه ها باز بمانند بنابراین می توان نتیجه گیری کرد که نقش پتاسیم برای مقاومت گیاه به کم آبی تا چه حد مهم است.

بیشتر بخوانید: کود k60 برای درخت انار

کلام آخر

محصول سیب زمینی از جمله محصولات پرکاربرد و پرتکرار سفره های ایرانی است و گفته می شود مصرف سرانه آن به بیش از ۳۵ کیلوگرم می رسد. به همین جهت حفظ و افزایش محصول آن برای کشاورزان حیاتی است که استفاده از کودهای مناسب و روش های مراقبتی کشت از جمله کارهایی است که کشاورزان برای دستیابی به این مهم به آن توجه دارند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *