کود k60 برای درخت گردو

کوددهی از مراحل مهم در کشاورزی و باغداری است. درختان و گیاهان برای رشد و میوه دهی به عناصر و ترکیبات مغذی مختلفی نیاز دارند و این نیاز آن ها با کوددهی مناسب تامین می‌شود‌. در این میان کود پتاسیم به خاطر فواید زیاد برای گیاهان، اهمیت خاصی دارد. کود k60  از انواع کودهای پتاسیم است. در این مطلب از فواید کود k60برای درخت گردو خواهیم گفت.

کود k60 برای درخت گردو

عنصر پتاسیم برای موجودات زنده مهم و حیاتی است. برای گیاهان و درختان هم وجود پتاسیم ضروری است. این عنصر مهم به صورت طبیعی در خاک وجود دارد اما به اندازه نیاز گیاهان و درختان نیست برای همین استفاده از کودهای پتاسیم ضرورت پیدا می‌کند. این کودها مقاومت ریشه ها را افزایش می‌دهند و جذب عناصرمعدنی را از خاک بیشتر می‌کنند.

کود k60 برای درخت گردو

در درختان میوه کود پتاسیم باعث می‌شود تا میوه طعم و کیفیت بهتری پیدا کند. خاک بیشتر مناطق ایران به گونه ای است که جذب پتاسیم به مقدار کافی ممکن نیست به همین دلیل کود پتاسیمی باید استفاده شود که قابلیت جذب از طریق برگ را داشته باشد. کود k60 دارای این ویژگی هاست. درصد بالای پتاسیم این کود به راحتی پتاسیم مورد نیاز درختان و گیاهان را تامین می‌کند.

بیشتر بخوانید: کود k60 برای درخت پسته

این کود برای کوددهی به روش محلول پاشی بسیار مناسب است. در روش محلول پاشی کود را با آب مخلوط کرده و در زمان آبیاری استفاده می‌کنند. در این روش کود از طریق برگ ها جذب گیاهان می‌شود. کود k60 مقاومت گیاه را در برابر آسیب های مختلف محیطی افزایش می‌دهد. این عمل باعث می‌شود تا در نهایت محصول بسیار با کیفیتی به دست آید.

گیاهان و‌ درختان مختلف همواره در معرض خطراتی مثل شرایط آب و هوایی پیش بینی نشده و ناگهانی، بروز بیماری های مختلف، آفت ها و قارچ ها هستند. اگر گیاه به میزان مناسبی عنصر پتاسیم را دریافت کند در برابر این شرایط مقاومت کرده و آسیب نمی‌بیند یا کمتر آسیب می‌بیند.

شرایط کاشت و نگهداری درخت گردو

درخت گردو در دسته درختان مثمر قرار دارد و میوه آن بسیار پر خاصیت است و از نظر ارزش غذایی رتبه بالایی دارد. این درخت ارقام و گونه های مختلفی دارد و در مناطق زیادی قابلیت رشد دارد.  گردو ظاهری شبیه به تخم مرغ دارد. پوسته سبز رنگ و اولیه به راحتی جدا می‌شود و پوسته بعدی سفت و چوب مانند است که در بعضی از گونه ها به راحتی با دست می‌شکند. درخت گردو شاخ و برگ زیادی دازد که به عنوان درختان زینتی هم به کار برده می‌شود. ارتفاع یک درخت گردوی بالغ حدودا به ۳۰ متر می‌رسد و ازجمله درختان کم توقع بوده که در حداقل شرایط رشد می‌کند. از معروف ترین انواع و اقسام درخت گردو این ها هستند: گردو چندلر، گردو خوشه ای، گردو تو سرخ و ‌گردوی ژنوتیک

کود k60 برای درخت گردو

درخت گردو به وسیله روش هایی مثل قلمه زدن، بذر و پیوند زدن تکثیر می‌شود. کاشت به وسیله بذر متداول ترین روش است و روش پیوند زدن بهترین روش تکثیر این درخت است. از شرایط نگهداری این درخت می‌توان به نور، خاک مناسب، آبیاری منظم و نیزهرس کردم اشاره کرد.

کوددهی درختان گردو

برای این که درخت گردو بتواند مراحل رشد و تولید میوه را به خوبی طی کند، به ترکییات مختلف معدنی و عناصر مغذی نیاز دارد. کوددهی می‌تواند این مواد را برای درخت تامین کند. برای اینکه گلدهی و باردهی درخت افزایش پیدا کند، کوددهی در فصل بهار توصیه می‌شود. این کود بهتر است حاوی نیتروژن بیشتری باشد که هم به رشد کمک می‌کند هم باعث سفید شدن مغز گردو می‌شود.  در فصل رشد نیز استفاده از کودهای فسفات دار و پتاسیم دار لازم و ضروری است. کود حاوی فسفات عمل فتوسنتز را افزایش می‌دهد که باعث سرعت بخشیدن به رشد درخت می‌شود. کودهای حاوی پتاسیم نقش بیشتری در مراحل رشدی گیاه دارند.

در ابتدا باعث بهتر شدن سرعت رشد درخت شده و بعد باعث افزایش ایمنی و مقاومت درخت می‌شود.

کود k60  برای درخت گردو و تاثیرات آن

همان طور که گفته شد درخت گردو در مناطق مختلفی کاشته می‌شود. با این حال ریشه های درخت تحمل سرما و یا گرمای شدید را ندارند. کودهای حاوی پتاسیم در درجه اول مقاومت ریشه های درخت را افزایش می‌دهند. این کار باعث می‌شود تا ریشه ها در شرایط آب و هوایی سخت به خوبی دوام بیاورند. کمبود این عنصر موجب ضعف ریشه ها و آسیب آن ها می‌شود.

کود k60 برای درخت گردو

پتاسیم در مرحله گلدهی و میوه دهی، موجب بزرگ تر شدن اندازه گردوها و پر شدن مغز آن ها می‌شود. طعم خوب میوه هم از اثرات پتاسیم می‌باشد. از بهترین کودهای حاوی پتاسیم کود k60  است. این کود حاوی پتاسیم بالا و ۶۰ درصد است. از اثرات کود k60  بر درخت گردو افزایش باردهی محصول است. کیفیت این محصول بسیار بالا بوده و از نظر طعم و رنگ بهترین نوع خواهد بود. کود k60 را با روش های چالکود و یا محلول پاشی می‌توان استفاده کرد و به زمان استفاده بستگی دارد. در مرحله ای که درخت در حال جوانه زدن است روش چالکود گزینه بهتری است. در این روش گودالی در کنار درخت حفر می‌کنند و کود را در آن قرار می‌دهند.

بیشتر بخوانید: کود درخت پرتقال

در مرحله قبل از گلدهی ریشه ها فعالیت بسیار کمی داشته و جذب عناصر مغذی از خاک در کمترین حالت قرار دارد. در این مرحله بهتر است کوددهی با k60 با روش محلول پاشی انجام شود. در این روش کود را با آب آبیاری مخلوط کرده و برای درخت استفاده می‌کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *