کود اسید هیومیک مایع

کودهای مختلف اغلب به شکل ها و فرم های متفاوت و گوناگون تولید می‌شوند که هر کدام موارد مصرف جداگانه ای دارند. کود اسید هیومیک مایع یکی از انواع پر مصرف این کودهاست که بیشتر از آن صحبت خواهیم کرد.

اسید هیومیک چیست؟

اسید هیومیک ماده ای آلی است که در اثر تجزیه بقایای گیاهان  مختلف در زمانی طولانی به وجود آمده است. باقی مانده گیاهان بعد از مدفون شدن در خاک بر اثر تابش نور خورشید و گرما و رطوبت خاک و تحت تاثیر ‌فعالیت باکتری ها و قارچ های موجود درخاک و کرم ها و حشرات تبدیل به منبعی از مواد آلی و اسید هیومیک می‌شوند. کود اسید هیومیک را از رسوباتی که سال هاست در قسمت هایی از زمین نشست کرده اند، استخراج می‌کنند.

کود اسید هیومیک مایع

استفاده از اسید هیومیک در کشاورزی و باغداری اهمیت زیادی دارد و باعث می‌شود تا عملکرد خاک  بهتر شده و تقویت شود و در نتیجه آن محصولی با کیفیت بالا تولید می‌شود.

بیشتر بخوانید: کود اسید هیومیک پودری

مزایای اسید هیومیک

کود اسید هیومیک برای خاک ها و گیاهان مزایای زیادی دارند که مهم ترین شان این موارد هستند.

بهبود روند تولید محصولات کشاورزی و باغی با تحریک آنزیم های مفید موجود در خاک و افزایش فعالیت میکروارگانیسم ها در خاک

اسید هیومیک  در خاک موجب می‌شود ریشه زایی گیاه افزایش پیدا کند و ریشه ها آب ومواد مغذی را بیشتر جذب کنند و در نتیجه محصولات با کیفیتی تولید شود.

استفاده از اسید هیومیک باعث می‌شود تا خاک مدت زمان طولانی تری رطوبت را در خود نگه دارد. این موضوع علاوه بر رشد بهتر گیاه، موجب صرفه جویی در مصرف آب هم شده و دفعات آبیاری را کاهش می‌دهد. این مسئله در مناطق گرم و خشک که با محدودیت منابع آبی روبه رو هستند اهمیت زیادی دارد.

اسید هیومیک در خاک های قلیایی و یا اسیدی با تنطیم پی اچ موجب ایجاد تعادل در اسیدیته و قلیایی بودن خاک می‌شود.

فرسایش خاک موضوعی است که در کشاورزی اهمیت بالایی دارد و گاهی موجب ضرر و زیان های زیادی برای کشاورزان می‌شود. کود هیومیک اسید به دلیل داشتن ترکیبات کلوئیدی که مانند چسب عمل می‌کند، مانعی برای فرسایش خاک است. در واقع خاکی که کود هیومیک اسید دریافت کند می‌تواند ذرات و بافت خود را حفظ کند و مقاوم شود.

افزایش رشد عمودی گیاه از فواید دیگر این کود ها است. رشد عمودی گیاه اهمیت دارد به این دلیل که باعث می‌شود گیاه مواد مغذی بیشتری از خاک جذب کند.

کود اسید هیومیک با افزایش عنصرهای مهم و مواد معدنی خاک نقش زیادی در افزایش کیفی محصولات دارد. این کود عناصر مختلفی مثل آهن، روی، فسفر، زینک، پتاسیم و نیتروژن را به خاک می‌افزاید.

کود اسید هیومیک مایع

خاک هایی که دارای هیومیک اسید هستند در جذب نیتروژن  بهترعمل می‌کنند و باعث می‌شود تا استفاده از کودهای نیتروژن دار شیمیایی تا حدی کاهش پیدا کند.

اسید هیومیک با افزایش آهن خاک موجب افزایش کیفیت محصول  شده و همچنین گیاه را در برابر آفت های مختلف و بیماری ها مقاوم تر می‌کند تا در معرض این عوامل آسیب کمتری ببینند. این کود به نوعی آفت کش طبیعی هم محسوب می‌شود.

انواع کودهای اسید هیومیک

کود اسید هیومیک به دو دسته فعال و غیرفعال تقسیم می‌شود. از نظر فرم و شکل هم شامل کود اسید هیومیک مایع، پودری(جامد) و گرانول تقسیم می‌شوند. نوع مایع و پودری کود اسید هیومیک فعال هستند و در آب حل می‌شوند. اسید هیومیک گرانول غیرفعال بوده و قابلیت انحلال ندارد. انواع مایع و جامد کود اسید هیومیک مصرف بیشتری دارند اما کود اسید هیومیک گرانول در خاک باقی می‌ماند و جذب نمی‌شود و یا جذب آن در طولانی مدت انجام می‌شود به همین دلیل کمتر تولید و استفاده می‌شود. رنگ این کود در همه فرم ها قهوه ای رنگ است.

کود اسید هیومیک مایع

کود اسید هیومیک مایع نوع فعال اسید هیومیک است که از حل شدن نوع پودری اسید هیومیک در آب یا حلال های دیگر به وجود می‌آید. کود اسید هیومیک مایع متشکل از هیومیک و اسید فولیک مایع است. استفاده از این کود در روش های آبیاری مختلف از جمله سیستم آبیاری قطره ای امکان پذیر است و برای رشد گیاهان و درختان مختلف بسیار مفید هستند.

زمان مصرف کود اسید هیومیک مایع و مقدار مصرف آن برای گیاهان مختلف، متفاوت است. به طور مثال برای محصولات زراعی به میزان ۴ تا ۱۲ لیتر و برای درختان میوه به مقدار۲۰ لیتر برای هر هکتار استفاده می‌شود‌. تعداد دفعات کوددهی با کود اسید هیومیک مایع برای محصولات زراعی ۷ بار و‌ برای درختان میوه ۲ بار آن هم در زمان گلدهی و میوه دهی است.

کود اسید هیومیک مایع

برای سایر گیاهان هم می‌توان کود را در تمام دوره رشد گیاه استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: گل شفلرا

استفاده از کود هیومیک اسید مایع با روش های مختلفی امکان پذیر است. چالکود، محلول پاشی، بذرمال و روش کود آبیاری ازمهم ترین این روش ها هستند. برای نتیجه بهتر باید حتما به دستورالعمل هایی که شرکت های سازنده روی بسته بندی کودها درج کرده اند توجه نمود و آن ها را به کار برد. استفاده غیر اصولی و‌ بیش از حد از کود اسید هیومیک مایع آثار مخربی برای گیاه به همراه می‌آورد.

کود اسید هیومیک مایع به دلیل انحلال بالا به راحتی و با سرعت جذب گیاهان می‌شود‌ و تاثیرات آن از ابتدای مراحل رشد گیاهان قابل مشاهده است‌.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *