کود کلاته منیزیم

تامین کود یکی از عوامل اساسی رشد گیاه است و مدیریت منابع غذایی گیاهی برای تولید محصولات کشاورزی در مقیاس تجاری بسیار مهم است. منابع غذایی یا عناصر مورد نیاز گیاهان توسط ریشه از خاک گرفته شده و در بافت های گیاه ذخیره می شوند. عناصر موجود در ریز مغذی ها نشان می دهد که فر، منگنز، روی و پوست به راحتی در نور خورشید اکسید می شوند. در این مقاله میخواهیم بدانیم که کود کلاته منیزیم چیست؟

کود کلاته منیزیم چیست؟

روی برچسب برخی از کودها عبارت کلاته وجود دارد. کلاته به چه معناست سوالاتی که در اینجا مطرح می شود این است که کلاته چیست و دلایل استفاده از کود کلاته و مزایای کودهای کلاته چیست؟ کلمه “تاکو” از کلمه یونانی “چله” گرفته شده است و مترادف کلمه “پنجه” است که به معنای چنگ زدن و گرفتن چیزی با چنگال است.

دلایل نیاز به کودهای کلات چیست؟

۱- چون محتوای خاک پیچیده است و ریزمغذی ها به راحتی در خاک اکسید می شوند. بنابراین، کودهای کلات از این عناصر با قفل کردن آنها محافظت می کنند. کود کلاته دسترسی گیاه به ریزمغذی ها از جمله آهن، مس، منگنز و روی را افزایش می دهد و به نوبه خود به بهره وری و سودآوری تولیدات کشاورزی تجاری کمک می کند.

کود کلاته منیزیم

عوامل متعددی دسترسی عنصر آهن به گیاه را کاهش می دهد، از جمله pH بالای خاک، محتوای بی کربنات بالا، گونه های گیاهی و تنش غیر زنده. به طور معمول گیاهان از آهن به صورت Fe+2 استفاده می کنند، اما زمانی که PH خاک از ۳.۵ بیشتر شود، آهن به Fe+3 اکسید می شود و زمانی که PH خاک از ۷.۴ بیشتر شود اکسیداسیون رخ می دهد کمبود آهن. در این شرایط استفاده از کودهای کلات آهن برای جلوگیری از تبدیل Fe+2 به Fe+3 و کمبود آهن در خاک توصیه می شود.

۲- استفاده مستقیم از عناصری مانند آهن، منگنز، روی و مس در خاک ناکارآمد است، زیرا این عناصر در خاک به صورت یون های فلزی با بار مثبت هستند که به آسانی با اکسیژن یا یون های هیدروکسید با بار منفی (ooh) واکنش می دهند. در این صورت ترکیبات جدیدی ایجاد می کنند که گیاه نمی تواند از آنها استفاده کند. بنابراین استفاده از کودهای کلات از بروز این واکنش ها جلوگیری می کند و عناصر لازم را برای گیاه فراهم می کند.

بیشتر بخوانید: جلبک دریایی برای درخت سنجد و عناب

۳- ریشه گیاه توانایی تولید کلات های طبیعی را دارد. یکی از این کلاته های طبیعی فیتوسایدروفور نام دارد که توسط ریشه گیاهان علفی آزاد می شود و به گیاه در جذب مواد مغذی مانند آهن اطراف ریشه در شرایط کمبود آهن کمک می کند.

۴- عناصر غذایی کلات نیز جذب عناصر توسط برگ را افزایش می دهد. زیرا برگ های گیاه به طور طبیعی با موم پوشانده شده اند که یون های آب و آهن را دفع می کند. مولکول های کلات ریزمغذی بزرگ می توانند به لایه موم نفوذ کرده و جذب آهن را افزایش دهند.

چه گیاهانی اغلب به کود کلاته منیزیم نیاز دارند؟

حساسیت سبزی ها و درختان میوه به ریز مغذی ها متفاوت است. آزمایش خاک برای تعیین نیازهای ریز مغذی گیاهان ضروری است. pH خاک یک عامل مهم در دسترسی گیاه به عناصر ریز مغذی است. بنابراین، اگر pH خاک بالاتر از ۶.۵ باشد، دسترسی گیاه به عناصر ممکن است محدود شود.

مطالعات نشان داده اند که پاشش کودهای کلات موثرتر از استفاده از آنها روی زمین است.

کود کلاته منیزیم

مزایای استفاده از کود کلاته منیزیم به طور خلاصه:

  1. افزایش دسترسی گیاه به ریزمغذی های معدنی
  2. جلوگیری از تثبیت عناصر معدنی در ریز مغذی ها به ویژه در خاک های قلیایی
  3. افزایش تحرک عناصر معدنی ریز مغذی در خاک
  4. عامل کیلیت از شسته شدن جلوگیری می کند
  5. حلالیت در آب

کود کلاته منیزیم چگونه عمل می کنند؟

در فرآیند مهم کیلاسیون فلزات، یون های فلزی به راحتی در دسترس گیاه قرار می گیرند و به راحتی توسط گیاه جذب می شوند. یون های فلزی با بار مثبت مانند zn+2، mn+2، cu+2 و fe+2 به سرعت با یون های هیدروکسید با بار منفی (-oh) واکنش داده و از گیاه خارج می شوند. یون های هیدروکسید در خاک های قلیایی یا خنثی و در محیط های بدون خاک فراوان هستند. لیگاند (مولکولی که به اتم فلز مرکزی متصل می شود) یون فلز را می پوشاند و از تماس آن با یون هیدروکسید جلوگیری می کند. ترکیب ایجاد شده به راحتی توسط گیاه جذب می شود، این ترکیب نیز در گیاه تجزیه شده و به عنوان یک ریز مغذی استفاده می شود.

پایداری کود کلاته شده

نوع لیگاند، نوع یون فلز و pH محیط، استحکام پیوند شیمیایی بین لیگاند و یون فلز را تعیین می کند. هرچه پیوند قوی تر باشد، یون فلزی پایدارتر است. هر کود کلات شده “منحنی پایداری” خود را دارد.

کود کلاته منیزیم

چرا گیاهان به کود کلاته منیزیم نیاز دارند؟

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا گیاهان به کود کلاته منیزیم نیاز دارند. از جمله آنها عبارتند از:

خاک دارای محتوای پیچیده ای است و ریز مغذی ها در خاک اکسید می شوند. از طریق استفاده از کودهای کلات، این عناصر در خاک نگهداری می شوند. با استفاده از این کود ریزمغذی هایی مانند آهن، مس، منگنز و روی بیشتر در اختیار گیاه قرار می گیرد.

اگر منگنز و آهن مستقیماً روی زمین استفاده شود تأثیری نخواهد داشت. زیرا این عناصر خاک به شکل یون های فلزی با بار مثبت هستند و به راحتی با اکسیژن یا یون های هیدروکسید منفی واکنش داده و ترکیباتی را ایجاد می کنند که گیاهان نمی توانند از آنها استفاده کنند. این واکنش ها با استفاده از کودهای کلات و تزریق ریز مغذی ها به گیاه جلوگیری می شود.

ریشه گیاه توانایی تولید کلات های طبیعی را دارد. یکی از این کلاته های طبیعی Phytosiderophore نام دارد. این کلات توسط ریشه علف ها آزاد می شود و اگر گیاه دچار کمبود آهن باشد آن را در اختیار گیاه قرار می دهد.

با استفاده از کود کلات، برگ های گیاه مواد مغذی لازم را بهتر جذب می کنند.

بیشتر بخوانید: کود کلات میکرو 

چه گیاهانی به کود کلاته منیزیم نیاز دارند؟

نیاز گیاهان و درختان میوه به کود کلات به pH خاک بستگی دارد. به طور کلی همه گیاهان و درختان میوه به این کود نیاز دارند. اسیدیته خاک باید قبل از استفاده آزمایش شود.

اگر نتایج نشان داد که PH خاک بالاتر از ۶/۵ است، بنابراین دسترسی گیاه به ریزمغذی ها کم است و باید با استفاده از این کود در اختیار گیاه قرار گیرد. آزمایشات نشان داده است که استفاده از کودهای کلات شده توسط محلول پاشی بسیار موثر است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *