کود کلات میکرو 

کود  کلات میکرو  چیست؟ دریافت ریز مغذی ها به گیاهان می تواند مشکل ساز باشد. بسیاری از کودهای کشاورزی n، p یا k فاقد مقادیر کافی از ریز مغذی‌های ضروری برای رفع نیاز گیاهان هستند. ریزمغذی‌ها اغلب قبل از کاشت استفاده می‌شوند، اما ممکن است در طول فصل برای رفع کمبود ریزمغذی‌های گیاه که ممکن است به دلیل pH بالا یا پایین خاک، یا مشکلات محیطی یا گیاهی رخ دهد، به کاربردهای بیشتری نیاز باشد. کودهای ریز مغذی مصنوعی به شکل یونی برای گیاهان در محدوده pH محدود (pH 6.5 تا ۷.۵) در دسترس هستند.

اثر کود کلات میکرو بر گیاهان

PH بالای خاک (pH > 7.5) در دسترس بودن مس (cu)، آهن (fe)، منگنز (mn) و روی (zn) را کاهش می‌دهد. هنگامی که PH خاک پایین است، کلسیم (Ca)، منیزیم (mg) و مولیبدن (Mo) می‌تواند محدود شود. بنابراین، استفاده از ریزمغذی های مصنوعی در خاک به ویژه دشوار است و می تواند به ویژه در خاک های شنی یا هنگام رشد محصولات با نیازهای ریز مغذی بالا مشکل ساز باشد. ریز مغذی های ترکیبی آلی و مصنوعی تولید شده اند که کمتر به شرایط خاک پاسخ می دهند. کودهای میکرو کلات می توانند جذب مواد مغذی را به میزان قابل توجهی افزایش داده و کارایی مصرف را بهبود بخشند.

کود کلات میکرو 

ریز مغذی کود کلات میکرو چیست؟

ریز مغذی‌های کیلاتی کودهایی هستند که در آنها یون ریز مغذی (به عنوان مثال آهن) توسط یک مولکول بزرگتر به نام لیگاند یا کلاتور احاطه شده است. لیگاندها از دو مواد شیمیایی و یا طبیعی برخوردار باشند.  این ساختارها در کنار ریز مغذی، یک ریز مغذی کلات شده را تولید کنند. ریز مغذی های کلات شده تحت شرایط خاصی از اکسیداسیون، بارش و بی حرکتی محافظت می شوند. در حقیقت این کلات ها محدود شده، pH متفاوتی دارند.

بیشتر بخوانید: کود گل کاغذی

عوامل کیلیت طبیعی

بسیاری از عوامل کیلاتور طبیعی مانند اسیدهای آمینه، اسیدهای آلی، اسیدهای هیومیک و فولویک، لیگنین سولفونات ها، پلی کربوکسیلات لیگنین، اسیدهای قند، فنل ها، پلی فسفات ها، فلاونوئیدها و سیدروفورها وجود دارند. اینها معمولاً ارزانتر هستند، در محدوده pH وسیع تری کار می کنند و برای گیاهان کمتر سمی هستند. کلات های OMRI مصنوعی و غیر مصنوعی مجاز هستند. اما می خواهیم بدانیم کود میکرو کلات چه تاثیری بر خاک خواهد داشت.

آیا ریز مغذی های کلات شده ضروری هستند؟

خاک ناهمگن و پیچیده است و ریز مغذی های سنتی مورد استفاده ممکن است به دلیل اکسیداسیون یا بارش در دسترس گیاه نباشند. استفاده از ریز مغذی‌های کلات شده، فراهمی زیستی ریزمغذی‌ها را بهبود می‌بخشد و می‌تواند به کیفیت و عملکرد محصول کمک کند. اگر گیاهان تحت تنش ریز مغذی‌ها، در خاک‌های قلیایی که دسترسی ریزمغذی‌ها را محدود می‌کنند، یا در جایی که مکمل‌های ریزمغذی در خاک کافی نیست، باید ریز مغذی‌های کیلات را در نظر گرفت.

کود کلات میکرو 

کجا به ریزمغذی های کلات کمتری نیاز داریم؟

خاک حاوی مواد آذرین اصلی یا سایر سنگ های غنی از مواد مغذی می تواند ریز مغذی های لازم را تامین کند. برخی از سنگ های آذرین دارای محتوای روی بالایی هستند. خاک های رسی امکان دارد که با ظرفیت تبادل کاتیونی زیاد (CEC) یا ریز مغذی ها در ترکیبات معدنی خود به ریز مغذی های بیشتری نیاز نداشته باشند. خاک های غنی از CEC می توانند ریز مغذی ها را جذب کرده و آنها را به شکل یونی برای گیاهان حفظ کنند. ریز مغذی های ساختار معدنی در طول زمان آزاد می شوند. خاک‌های غنی از مواد آلی نیز تمایل به حفظ ریز مغذی‌ها به شکل زیست‌ موجود دارند.

در کجا بیشتر به ریزمغذی های کود کلات میکرو  نیاز داریم؟

خاک آمریکا uu و کانادا ممکن است کمبود بور (ب) داشته باشد. بور تحت تأثیر مواد آلی قرار نمی گیرد، به راحتی شسته می شود و می تواند توسط آهک تازه به دام بیفتد. بور در خاک های آبرفتی بیشتر از خاک های آذرین وجود دارد. در زیر خاک کم است و آب و هوای خشک می تواند علائم کمبود بور را ایجاد کند زیرا ریشه های گیاه به دنبال آب عمیق تر می شوند.

کود کلات میکرو 

تاثیر نوع خاک بر عناصر ریز مغذی کود کلات میکرو شده

نوع خاک می تواند در دسترس بودن ریزمغذی ها را تحت تاثیر قرار دهد. خاک های شنی شسته شده دارای CEC پایین و دارای مقادیر B، مس، منگنز، مولیبدن و روی هستند. کوارتز دارای روی کم است. خاک های آبرفتی، خاک های اسیدی فرسایش یافته مستعد آبشویی و خاک های کم مواد آلی همگی دارای کمبود عناصر ریز مغذی هستند. خاک های با pH بالا دارای آهن، منگنز و روی کم هستند. خاک اسیدی ممکن است بدون مو باشد.

بیشتر بخوانید: کود کلات مس

آیا محصول پنبه ریز مغذی های کود کلات میکرو شده نیاز دارد؟

اگر نشانه هایی از کمبود ریز مغذی ها را در محصولات خود مشاهده کردید، پاسخ کاملاً مثبت است. خبر خوب این است که محلول‌پاشی ریزمغذی‌ها معمولاً می‌تواند مشکل را در عرض چند روز حل کند. اگر محصول حساسی مانند مرکبات می کارید که مستعد سطوح پایین مس، آهن، منگنز و روی است و به خصوص اگر خاک قلیایی است، باید ریزمغذی های اضافی را در نظر بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *