کود npk برای سیب زمینی

سیب زمینی یک محصول مفید برای رشد است. با این حال، آنها با چالش هایی همراه هستند که ممکن است یک باغبان بی تجربه را شگفت زده کند. برای تولید سیب زمینی ایده آل، گیاهان سیب زمینی باید در آفتاب کامل و خاک سست و شن مانند رشد کنند. اگر خاک کلوخه یا رس مانند باشد، گیاهان سیب زمینی ممکن است سیب زمینی با اندازه کامل تولید نکنند. اگر گیاهان سیب زمینی فاقد آفتاب کامل باشند، برخی از مواد مغذی می توانند از روند رشد آنها حمایت کرده و بر کمبود نور غلبه کنند. کود NPK از نیتروژن (N)، فسفر (P) و پتاسیم (K) تشکیل شده است و انواع ارگانیک زیادی وجود دارد که از رشد گیاهان و سبزیجات حمایت می کنند. آنچه بسیاری از باغداران می خواهند بدانند این است که آیا NPK برای سیب زمینی خوب است؟ برای اطلاعات بیشتر در مورد NPK، سایر منابع مغذی و مراقبت از سیب زمینی، ادامه مطلب را بخوانید.

مزایای NPK برای سیب زمینی

سه عنصر درشت مغذی که برای رشد سیب زمینی و بسیاری از گیاهان دیگر مفید هستند عبارتند از نیتروژن، فسفر و پتاسیم، NPK) ) آنها درشت مغذی نامیده می شوند زیرا در دوزهای بالاتر از ریز مغذی ها بین گیاهان توزیع می شوند که به تضمین سلامت و برداشت بهینه گیاه نیز کمک می کند. دوز توصیه شده بسته به گیاه و مرحله رشد آن متفاوت خواهد بود.

کود npk برای سیب زمینی

نیتروژن (N)

نیتروژن به طرق مختلف برای گیاه سیب زمینی در طول زندگی مفید است.

به عنوان یک گیاه بالغ، نیتروژن به سیب زمینی از طریق رشد سالم ریشه، غده و سبزیجات کمک می کند.

بیشتر بخوانید: کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای درخت پرتقال

نیتروژن با تحریک تولید کلروفیل، نقش حیاتی در تشویق رشد شاخ و برگهای سالم و پر جنب و جوش دارد. به شاخ و برگ ها رنگ سبز می دهد و اطمینان می دهد که انرژی فتوسنتز شده برای تبدیل نشاسته و کربوهیدرات ها به غذا در دسترس است.

این درشت مغذی چند وظیفه ای همچنین پروتئین ها و آنزیم هایی را که جذب و پرداخت آب و مواد مغذی را تنظیم می کنند، تامین می کند. کود نیتروژن بالا معمولاً برای چمنزارها و سایر گیاهانی که شاخ و برگ ویژگی اصلی آنهاست، فرموله می شود.

فسفر (P)

فسفر برای رشد ریشه و غده گیاه در طول زندگی سیب زمینی مفید است. به ویژه برای رشد اولیه و حفظ رشد و سلامت در طول تولید سیب زمینی ضروری است.

فسفر در فرآیند فتوسنتز کلیدی است. هنگامی که سلول های کلروفیل تولید می شوند، این درشت مغذی انرژی جذب شده توسط کلروفیل را برای تبدیل نشاسته و کربوهیدرات ها به غذا تحریک می کند.

یک عملکرد مهم (و قابل مشاهده تر) کود با فسفر بالا، ایجاد گل و میوه فراوان به جای شاخ و برگ است.

فسفر کار خود را در سطح سلولی آغاز می کند. کمک به ساخت همان پروتئین ها و آنزیم هایی که نیتروژن برای تنظیم آب و مواد مغذی استفاده می کند.

فسفر برای گیاه سیب زمینی در مقادیر نسبتاً ثابت در طول زندگی مفید است. به طور معمول سیب زمینی با سطوح پایین تر فسفر تا پتاسیم و سطوح نیتروژن برابر یا پایین تر رشد می کند. در هفته های آخر قبل از برداشت، نسبت NPK 14-7-21 به احتمال زیاد منجر به فراوانی سیب زمینی از محصول شما می شود.index 1

پتاسیم (K)

پتاسیم در درجه اول مسئول گردش آب، مواد مغذی و مواد غذایی فتوسنتز شده در گیاهان شما است. ثانیا، پروتئین ها و آنزیم هایی را فعال می کند که با استفاده از فسفر و نیتروژن تشکیل می شوند تا یک ساختار گیاهی سالم بسازند.

مقادیر مناسب پتاسیم با کمک به حفظ رطوبت گیاه به مقاومت گیاه در برابر بیماری ها و گرمای شدید و خشکی کمک می کند. و به ویژه در تشویق میوه های بزرگ و خوش فرم روی محصولات انگور مانند گوجه فرنگی، کدو حلوایی و خربزه موثر است.

پتاسیم برای گیاهان سیب زمینی در طول مراحل رشد آنها حمایت می کند زیرا به انتقال آب و مواد مغذی کمک می کند. برای گیاه ایده آل است که با بلوغ و شروع به تولید سیب زمینی، مقادیر بیشتری پتاسیم داشته باشد.

بهترین روش های استفاده از NPK برای سیب زمینی

اگر از کود NPK برای سیب زمینی استفاده می کنید، دانستن نسبت های مناسب برای مراحل زندگی گیاه از نهال تا تولید کننده بسیار ارزشمند است. همچنین آزمایش خاکی که سیب زمینی ها در آن رشد می کنند از نظر مواد مغذی و کمبودهای موجود بسیار مهم است. به عنوان مثال، اگر خاک شما از قبل دارای نیتروژن بالایی است، ممکن است مقدار نیتروژن را در نسبت NPK توصیه شده برای گیاهان سیب زمینی خود کاهش دهید.

نسبت NPK یک فرمول ساده است که مقادیر نیتروژن (N )، فسفر(P) ، پتاسیم (K ) و آب را محاسبه می کند که برای رقیق کردن مخلوط استفاده می شود. بنابراین مخلوط ۱۴-۷-۲۱ NPK ، ۱۴قسمت نیتروژن، ۷ قسمت فسفر و ۲۱ قسمت پتاسیم و ۴۴ درصد رقیق شده در آب را ترکیب می کند. گزینه‌های زیادی برای کود NPK ارگانیک در بازار وجود دارد که نسبت‌های متفاوتی با نیازهای گیاه در مراحل مختلف رشد دارد.

کود npk برای سیب زمینی

از نهال تا رشد اولیه، گیاهان سیب زمینی به سطوح بالای نیتروژن برای حمایت از رشد سریع ریشه و برگ نیاز دارند. نسبت NPK 34-0-0 برای حمایت از رشد گیاه سیب زمینی در این مرحله اولیه زندگی ایده آل است. پس از حدود دو ماه، تنظیم نسبت NPK و استفاده از کودی با پتاسیم بالاتر برای افزایش رشد ریشه و غده‌های آن بسیار مهم است.

بیشتر بخوانید: تاثیر فروت ست بر درخت کیوی

کلام آخر

بنابراین کودهای ارگانیک NPK از سلامت، رشد و برداشت سیب زمینی حمایت می کنند و  با توجه به اینکه بیشتر کودهای NPK دارای پتاسیم هستند برای رشد و سرزندگی قوی در نظر گرفته شده اند. بررسی گزینه‌های نسبت‌های مختلف برای اطمینان از تامین مقدار مناسب مواد مغذی برای نوع سیب‌زمینی و مراحل مختلف رشد آن، کلیدی است. مواد مغذی موجود در خاک نیز در انتخاب بهترین نسبت NPK که به بهترین وجه از محصول سیب زمینی شما حمایت می کند، نقش دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *