کود NPK برای درخت گردو

اگر به دنبال این هستید که باردهی درختان گردوی خودرا بالا ببرید بهتراست برای یک بار هم که شده کود NPK را امتحان کنید، این کود مزایای بسیاری برای درخت گردو دارد و از مشکلات و آسیب هایی که درخت را تهدید می کنند جلوگیری می کند، اگر بااین کود درختان گردوی خود را کوددهی کنید کار اصلا سختی نمی باشد و به راحتی می توان این کار را انجام داد. در ادامه با ما همراه باشید تا با کود NPK برای درخت گردو بیشتر بدانید.

کود NPK

کود مغذیNPK دارای مقدار زیاد عنصر می باشد که عبارتند از: فسفر، پتاسیم و نیتروژن، که تمام این عناصر می توانند روی درخت گردو تاثیرات مثبت و ارزشمندی بگذارند پس اگر از این کود به طور صحیح و مناسب بهره بگیرید خیلی زود تغذیه و عناصر را به گیاه رسانده و درخت گردو را ازلحاظ باروری چندین برابر کنید.

کود NPK برای درخت گردو

البته بهتر هست که قبل از هرگونه کوددهی برگ درخت گردو را آزمایش کنید تامشخص شود که درخت گردو به چه مواد غذایی نیاز دارد تا بتوانید درتامین کردن آنها موفق عمل کنید،پس در فصل گرم سال یعنی تابستان شروع کنید به جمع کردن برگ درختان گردو و سپس برگهای جمع آوری شده را به آزمایشگاه منتقل کرده و در آنجا تجزیه و تحلیل کنید، بعد از اینکه برگ آزمایش کردید و متوجه نیاز گیاه شدید در زمان مناسب از کود NPK استفاده کرده و کار کوددهی را باکمک کارشناسان کشاورزی انجام دهید.

بیشتر بخوانید: علت گل ندادن درخت کیوی

درخت گردو را با کود NPK چگونه کود می دهند؟

کود دادن درخت گردو بااین کود معمولا با روش انجام می شود که شامل: محلول پاشی، آبیاری و چال کود است که به سادگی می توانید از این روش ها بهره بگیرید.

  • روش محلول پاشی

کودNPK در نظر گرفته شده برای درخت گردو را با مقداری آب مخلوط کرده وسپس آن را زمانی که محصولات میخواهند رشد کنند  به روی شاخه و برگ درخت گردو اسپری بکنید، در این روش خیلی سریع کود NPK به درخت گردو جذب شده و بعد شروع به اثر گذاشتن روی گیاه می کند، زمانی که از روش محلول پاشی استفاده کردید مطمئن باشید که از آسیب و مشکلات و بیماری هایی همچون آفت ها  وحشرات مضر جلوگیری می کند.

کود NPK برای درخت گردو

  • روش آبیاری

در این روش لازم است که درخت گردو را قبل از رسیدن فصل بهار کود خود را با مقداری ازآب مخلوط کنید و بعد به طور مستقیم به خاک زمینتان اضافه کنید تا به ریشه درخت جذب شود و شروع به اثر گذاری مطلوب کند، باروش آبیاری این امکان وجود دارد که حجم ریشه درخت چندبرابر شود و این اجازه را نمی دهد که باکتری های مضر در خاک به گیاه آسیبی وارد کند.

  • روش چال کود

در فصل زمستان کود NPK را آماده کرده و درقسمتی که درخت سایه انداخته دفن بکنید زیرا در این صورت هست که کود بهتر تجزیه می شود و اثرات بهتری را روی درخت می گذارد.

تغذیه درخت گردو بااستفاده از کودNPK چه زمانی مناسب است؟

اگر می خواهید که نتیجه ی عالی بگیرید بهتر است که از کود NPKدرزمان مناسب استفاده کنید که معمولا بهترین زمان برای استفاده از آن هنگام رشد محصولات است چون که دراین بازه زمانی گیاه از هرزمان دیگر بیشتر به تغذیه نیاز دارد، و اگر موادمغذی به خوبی به درخت گردو نرسد ممکن است که رشد آن را کاهش دهد.

کود NPK برای درخت گردو

تکات طلایی برای تغذیه درخت های گردو

  • معمولا ریشه درخت گردو به تغذیه کردن نیاز دارد که شما باغداران و کشاورزان عزیز باید چند وقت یک بار ریشه آن را تغذیه و تقویت کنید، البته دقت داشته باشید که کود به طور مستقیم با ریشه گیاه تماس پیدا نکند  زیرا که سلامت آن به خطر می افتد و موجب متوقف شدن رشد می شود.
  • قبل از اینکه کود دهی درخت های گردو را شروع کنید حتما برگ آن را ازمایش کنید.
  • نکته مهم دیگر مقدار صحیح استفاده از کود NPK است دراصل نباید از آن بیش از حد استفاده کرد، و مقدار آن را باتوجه به سن درخت تعیین کنید.
  • تاحدی که امکان دارد کود NPK را بابقیه کود ها مخلوط نکنید چون که خاصیت های خودرا از دست می دهد و اثر گذاری متناسبی نخواهد داشت.
  • بعد از اینکه از کود NPK برای درخت گردو استفاده کردید شروع به آبیاری کردن کنید چون که بااین کار به درخت کمکمی کنید تا مواد مغذی را بهتر جذب کند توجه داشته باشید که آبیاری بعد از کوددهی به صورت اصولی انجام شود درغیر اینصورت محصولات دچار آسیب می شوند و مقدار تولید شان هم کم می شود.

بیشتر بخوانید: کود مخصوص رنگ گیری درخت سیب

  • اگر درخت گردویتان دچار بیماری و آفت ها شد کود دهی با کود موادمغذیNPK را انجام دهید و این کار را لازم است تا وقتی که کل علائم بیماری از بین برود ادامه دهید.
  • هردرخت گرده به مقدار ۳۰۰ تا ۵۰۰ گرم کودNPK نیاز دارد و توجه کنید که از این کود نه کمتر ونه بیش از حد استفاده نشود زیرا که ممکن است محصول و گیاه به خطر بیافتد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *