کود درخت پرتقال

داشتن یک درخت پرتقال در باغ خانه شما یک دستاورد فوق العاده است. کود درخت پرتقال یکی از مهمترین دلایل در رشد آن است. اما داشتن یک درخت پرتقال سالم و شاد به مراقبت شما از درخت بستگی دارد. درختان مرکبات در کالیفرنیا، آریزونا و فلوریدا بهترین رشد را دارند.

آنها هوای گرم ثابت را در طول سال دوست دارند. انواع پرتقال کوتوله را می توان در فضای باز یا در گلدان کاشت. بنابراین می توان آنها را به آب و هوای سردتر منتقل کرد. قبل از خرید گیاه خود از سازگاری درخت مورد نظر با شرایط آب و هوایی و آب و هوایی منطقه خود اطمینان حاصل کنید.

نکات مهم برای رشد درختان پرتقال

گیاه را در مکانی آفتابی و در خاکی با زهکشی خوب بکارید. برای صرفه جویی در مصرف آب و ایجاد زهکشی مناسب در خاک می توان از شن و ماسه در اطراف پایه درخت استفاده کرد. پس از کاشت درخت هر ۸-۱۰ روز یکبار آبیاری کنید. آبیاری را در هوای سرد و بارانی متوقف کنید.
درخت خود را از اوایل بهار تا اواخر تابستان هر چهار تا شش هفته یکبار کود دهید. هنگامی که دما به زیر ۲۸ درجه فارنهایت می رسد از درختان با پلاستیک محافظت کنید. شاخه هایی که از ته درخت جوانه می زنند را هرس کنید. زیرا این شاخه ها از رسیدن مواد مغذی مورد نیاز به شاخه های میوه ساز خودداری می کنند.

کود درخت پرتقال

نحوه تغذیه درختان مرکبات با کود درخت پرتقال

برای به دست آوردن محصول خوبی از مرکبات شیرین و آبدار، گیاهان به تغذیه کافی نیاز دارند. برای رشد و نمو درختان مرکبات به مقادیر نسبتاً زیادی نیتروژن و همچنین فسفر و چندین ریز مغذی دیگر نیاز است. برخی از گیاهان را می توان در خانه پرورش داد، اما تفاوت این است که درختانی که در داخل خانه رشد می کنند به برنامه کود دهی کمی متفاوت از درختان در فضای باز نیاز دارند.

بیشتر بخوانید: کود مخصوص رنگ گیری درخت سیب

کودهای مناسب برای درختان پرتقال

ساده ترین راه برای تغذیه درخت مرکبات استفاده از کودهای فرموله شده مخصوص مرکبات است. درختان مرکبات به نیتروژن (N)، فسفر (P) و پتاسیم (K) که معمولاً در کودهای گیاهی یافت می شوند و همچنین به مواد مغذی مانند گوگرد، آهن، بور، منیزیم، منگنز و مس نیاز دارند. میزان فسفر مورد نیاز درختان مرکبات نسبت به سایر عناصر پرمصرف کمتر است، بنابراین این کود برای مرکباتی که نسبت نیتروژن و پتاسیم سنگین تری دارند، مانند کود درخت پرتقال، مناسب است.

کود درخت پرتقال

این نوع NPK ها کودهای نیتروپتاسیمی نامیده می شوند. کودهای نیتروپتاسیم دانه ای که عناصر را به آرامی و پیوسته آزاد کرده و در اختیار گیاه قرار می دهد.آنها را هر سه ماه یک بار به درخت می دهند تا نیازهای غذایی گیاه را در طول فصل رشد برطرف کند.

نحوه محاسبه مقدار کود پرتقال برای تقویت درخت پرتقال

برای تنظیم دقیقتر میزان عناصر غذایی مرکبات می توان با توجه به سن و شرایط درختان، عناصر غذایی مورد نیاز را محاسبه کرد. برای درختان جوان در فضای باز، ۱ تا ۴/۴ فنجان کود فسفاته را در زمان کاشت در خاک مخلوط کنید. هر سه تا چهار سال یکبار درختان بیش از مقدار ذکر شده به فسفر نیاز دارند که با کودهایی با درصد فسفر بیشتر رفع می شود.

در حالی که درختان مرکبات هر ساله نیاز به کودهای ازته دارند. درختی که یک تا سه سال سن دارد به ۱/۴ تا ۱/۲ پوند نیتروژن واقعی در سال نیاز دارد. سولفات آمونیوم حاوی ۲۱ درصد نیتروژن است، بنابراین شما به ۲-۱/۳ تا ۳-۱/۲ پوند کود نیاز دارید. زمانی که درخت مرکبات به پنج تا شش سالگی می رسد، بیشتر آنها به ۱.۴ تا ۱.۲ پوند نیتروژن واقعی در سال نیاز دارند.

زمان ایده آل برای کود درخت پرتقال

کوددهی درختان مرکبات از اواخر سال (اواخر پاییز و ابتدای زمستان) شروع می شود. اگر تصمیم به استفاده از کودهای مرکبات دارید، طبق دستورالعمل روی برچسب کود اقدام کنید. اگر نیاز تغذیه ای درختان خود را محاسبه کردید، مقدار نیتروژن مورد نیاز را بر ۳ تقسیم کنید و یک سوم آن را در ژانویه و فوریه، یک سوم دیگر را در فروردین و اردیبهشت و یک سوم باقیمانده را در مرداد و شهریور در اختیار گیاه قرار دهید.

ممکن است ریز مغذی های مورد نیاز در خاک وجود داشته باشد اما به علائم کمبود ریز مغذی ها در درخت توجه کنید. زرد شدن برگ های جوان یا شاخ و برگ های زرد کم رنگ با رگبرگ های سبز روشن می تواند نشانه ای از کمبود منیزیم، آهن یا روی باشد.

کود درخت پرتقال

کود درخت پرتقال خانگی

نیازهای تغذیه ای درخت مرکباتی که در داخل خانه یا حتی در گلدان رشد می کنند مانند نیازهای تغذیه ای درختان مرکباتی است که در خارج از خانه رشد می کنند. هر دو نیاز به تغذیه منظم از نیتروژن و ریز مغذی ها دارند. با این تفاوت که فقط مقدار کود مصرفی متفاوت است.

برای درختان مرکبات خانگی می توانید از کودهای گیاهی استفاده کنید که مواد مغذی را به آرامی آزاد کرده و در اختیار گیاه قرار می دهند. شایان ذکر است که کود مصرفی حاوی ریزمغذی هایی مانند آهن، منیزیم، روی و بور است.

بیشتر بخوانید: جلبک دریایی برای درخت هلو

عملکرد نیتروژن در درختان پرتقال

نیتروژن عنصری است که بیشترین تأثیر را در تولید مرکبات دارد و طبیعتاً درختان مرکبات بیش از سایر مواد مغذی به نیتروژن نیاز دارند. نیتروژن جزء کلروفیل (رنگدانه سبز موجود در برگها) است و با عملکردهای مهم درخت مانند رشد، تولید برگ، شروع گل، شروع میوه، تشکیل میوه و رشد و کیفیت میوه مرتبط است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *