کاشت درخت انبه در گلدان

درختان انبه جزو معدود درخت‌هایی هستند که کاشت و نگهداری از آنها بسیار آسان است. متناسب با اقلیم، ارتفاع درختان انبه می تواند به ۹ الی ۲۰ متر برسد و قرن‌ها می توانند عمر کنند. در ادامه مقاله، نحوه کاشت درخت انبه در گلدان و شیوه های نگهداری از آن را توضیح می دهیم.

کاشت انبه

برای کاشت هسته انبه، یک انبه رسیده تهیه کنید و برش دهید تا به هسته داخل آن برسید. با دقت هسته را برش دهید تا بذر آن دیده شود. در صورتی که میوه انبه در معرض سرما قرار گیرد، بذر آن خاکستری می‌شود و قابل استفاده نخواهد بود.

کاشت درخت انبه در گلدان

برای کاشت هسته انبه می‌توان از روش خشک کردن یا روش خیساندن بذر استفاده کرد. روش خیساندن تا یک الی دو هفته زمان جوانه‌زدن را کاهش می دهد، اما این روش امکان کپک زدن را افزایش می‌دهد. در ادامه مقاله توضیحات تکمیلی درباره روش های کاشت درخت انبه در گلدان را توضیح می دهیم:

  • روش خشک کردن بذر برای کاشت انبه

ابتدا بذر را با استفاده از یک دستمال کاغذی خشک کنید و به مدت ۳ هفته آن را در محیطی آفتابی و خشک قرار دهید. بعد از گذشت این زمان، با یک چاقو غلاف بذر را بشکنید. مراقب باشید آسیبی به بذر وارد نشود، دو نیمه غلاف را به آرامی جدا کنید و به مدت یک هفته بذر را در هوای آزاد بگذارید. پس از گذشت این یک هفته،  درون گلدان را با خاک مناسب پر کنید و یک چاله کوچک با عمق تقریبا ۱۶ سانتیمتر ایجاد کنید.

بیشتر بخوانید: کود جلبک دریایی

دانه را به شکلی که بخش زیرین آن  به طرف پایین باشد در چاله قرار داده و آبیاری کنید، وابسته به شرایط خاک هر روز یا یک روز در میان، بذر را آبیاری کنید. بعد از حدود ۴ یا ۶ هفته بذر تبدیل به یک درخت انبه با ارتفاع ۱۰ الی ۲۰ سانتیمتر می‌شود. نهال را تا زمانی که ریشه زایی به خوبی صورت بگیرد پرورش دهید. می توانید به مدت یک یا دو سال درخت انبه را در فضای خانه نگهداری ‌کنید و بعد از این مدت آن را در محیطی بیرون از خانه بکارید.

کاشت درخت انبه در گلدان

  • روش خیساندن بذر برای کاشت انبه

این روش، یک الی دو هفته جوانه زنی را سریع‌تر پیش می‌برد اما در این روش خطر کپک زدن بیشتر است. ابتدا در غلاف بذر برش ایجاد کرده به صورتی که پوسته بیرونی آن شکسته شود. بذر را به مدت ۲۴ ساعت درون یک شیشه کوچک آب خیس کرده و در محیطی گرم مثل قفسه یا کابینت نگهداری کنید. بعد از این مدت بذر را از شیشه بیرون بیاورید و با یک دستمال مرطوب آن را بپوشانید. سپس بذر داخل دستمال را درون پلاستیک قرار دهید. دستمالها را به صورت مداوم مرطوب نگه دارید و در محیطی مرطوب و گرم بگذارید تا زمانی که بذر جوانه بزند.

معمولا بعد از ۱ الی ۲ هفته، هسته انبه جوانه خواهد زد.  پس از جوانه زدن بذر، یک گلدان نسبتا بزرگ انتخاب کنید و آن را با ترکیبی از خاک و کمپوست پر کنید و بذر جوانه زده را در آن بکارید. توجه کنید که هسته انبه را به گونه ای بکارید که ریشه های آن به طرف پایین و جوانه آن به طرف بالا باشد. در در نهایت گلدان را جلوی نور خورشید قرار دهید.

نگه داشتن و کاشت درخت انبه در گلدان زمانی مناسب و ایده آل است که محل زندگیتان زمستان‌های سردی داشته باشد، تا در صورت افت دما بتوانید آن را داخل خانه نگهداری کنید. با رشد درخت باید به صورت مداوم آن را هرس کنید تا امکان نگهداری آن در محیط خانه وجود داشته باشد، در غیر این صورت بهتر است گیاه را به محیط بیرون از خانه منتقل کنید.

کاشت درخت انبه در گلدان

کاشت درخت انبه خارج از گلدان

پس از گذشت دوسال هنگامی که ریشه نهال، به خوبی رشد کرد و ضخامت پایه تنه به ‌۵ سانتیمتر رسید، می توانید آن را از گلدان به زمین دیگری انتقال دهید.

برای کاشت نهال انبه محیطی را باید انتخاب کنید که نور کامل به آن بتابد و خاک آن زهکشی خوبی داشته باشد. مکان رشد درخت انبه باید به قدری بزرگ باشد که یک درخت بزرگ بتواند در آنجا رشد کند، با توجه به اینکه درختان انبه  تا ۲۰ متر می‌توانند ارتفاع داشته باشند.

بیشتر بخوانید: کود کامل ۱۰Xshock برای پنبه

برای کاشت نهال، چاله ای بزرگ به اندازه سه برابر توپ ریشه آماده کنید و با ترکیبی از خاک گلدان با کیفیت، شن و خاک باغچه آن را پر کنید. نهال را در چاله گذاشته، و سطح آن را با خاک پوشانده و به خوبی آبیاری کنید. نهال انبه را به طور مرتب آبیاری کنید و از کود برای تغذیه بهتر درخت استفاده کنید. اکثر درختان انبه پنج الی هشت سال زمان می برند تا  به میوه‌دهی برسند. دقت کنید که بیش از اندازه کوددهی انجام ندهید زیرا درخت به جای تمرکز بر میوه‌دهی، بر رشد برگ متمرکز می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *