کاشت درختان هلو

درختان هلو از جمله درختانی هستند که سرعت رشد بالایی دارند و می توانند به راحتی در سن ۳ تا ۴ سالگی میوه بدهند. با این وجود اغلب باغبانان تمایل دارند تا درختان جوان را از مزرعه‌‌‌‌ها بخرند و آن را پرورش دهند. این درختان جوان که از مزارع یا نهالستان‌‌‌‌ها خریداری می شوند می توانند در طول یک تا دو سال میوه بدهند. کشاورزان لازم است تا علاوه بر چگونگی کاشت درختان هلو شرایط مخصوصی را نیز برای این درختان آماده کنند تا این درختان بتوانند در مقابل انواع آلودگی‌‌‌‌ها و حشرات به خوبی مقاومت کنند. اگر مراقبت‌‌‌‌های لازم از درختان هلو به خوبی انجام بگیرد لذا این درختان می توانند در مقابل شرایط بیرونی به خوبی ظاهر شوند و هر ساله میوه‌‌‌‌های بسیار خوشمزه ای تولید نمایند.

یک درخت جوان هلو بخرید

یک درخت جوان هلو را از یک مزرعه با مراکز باغبانی بخرید. می توانید درختان هلو را از راه کاشت بذر یا هسته میوه رشد دهید. ولی این کار می تواند وقت بسیار زیادی را از شما بگیرد. یک دانه هلو در حدود ۳ الی ۶ سال زمان نیاز دارد تا به یک درخت کامل و بزرگ تبدیل شود و بتواند به خوبی میوه بدهد. چنانچه درخت را از یک مزرعه می خرید فقط یک سال به زمان نیاز دارید تا درخت شما میوه بدهد و نتیجه ای که می گیرید بسیار نزدیک است.

لازم است تا در زمان خریدن درخت به دنبال یک درخت جوان  که بدون برگ و خفته است باشید. لازم است تا این درختان در بین پاییز و آغاز فصل بهار خریداری شوند. اگر درخت شما پر از شاخ و برگ است امکان دارد تا فشار زیادی به درخت وارد بیاید و احتمال تخریب درخت وجود دارد.

کاشت درختان هلو

برای استفاده از دانه هلو لازم است تا مطمئن شوید که از یک هلوی خوشمزه و آبدار استفاده می کنید تا میوه‌‌‌‌های درخت شما نیز خصوصیات درخت مادر را داشته باشند. اگر چه لازم است بدانید که هیچ تضمینی در این خصوص وجود ندارد. پس از یافتن یک هلوی خوشمزه و آبدار، حال وقت آن است که هسته آن را در بیاورید و اجازه دهید تا برای چند روز خشک شود. سپس لازم است تا دانه را کامل باز کنید و بذر آن را مثل یک بادام از پوسته خود خارج نمایید.

به آب و هوا توجه کنید

اگر در منطقه ای سکونت دارید که آب و هوا بسیار سرد است لازم است در نظر داشته باشید که نوع هلویی که انتخاب می کنید بسیار مهم است. لازم است تا از یک کارشناس کشاورزی کمک بگیرید تا بتوانید بهترین گونه هلو را انتخاب نمایید.

بهتر است هلوی خود را در فصل بهار بکارید

زمان مناسب برای کاشت درخت هلو در فصل بهار است. این زمان درخت هنوز خاموش است. هیچ وقت سعی نکنید که  درخت هلو که فعال است رادر فصل تابستان به بستر خاک منتقل نمایید. چون این امر سبب می شود تا درخت دچار آسیب و صدمه شوند.

کاشت درختان هلو

منطقه مناسب را بیابید

 لازم است تا یک منطقه مناسب برای کاشت درخت هلو انتخاب نمایید. جالب است بدانید که هلو عاشق افتاب است. این گیاه نیاز دارد تا حداقل به مدت ۶ ساعت در طول روز در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار بگیرد. درخت هلو گرما را بسیار دوست دارد. لذا کاشت درخت هلو در در مکان‌‌‌‌های گرم مثل یک دیوار جنوبی که می تواند گرمای آفتاب را به خوبی انعکاس بدهد بسیار عالی است.

 برای کاشت درخت هلو در باغ لازم است تا نقطه ای را بیابید که دارای خاک خوب با زه کشی عالی باشد. همچنین دارای ماسه باشد و از حاصلخیزی خوبی نیز برخوردار باشد. جریان هوای مناسب و کم شدن خطر یخ زدن می تواند در مکانی مرتفع به وقوع بپیوندد.

آماده کردن و کاشت درخت

  • خاک را نرم و ترکیب کنید

 قسمتی از زمین را با ضخامت دست کم ۱.۵ متر آماده نمایید. لازم است تا خاک را با بهره گیری از یک بیل یا بیلچه باغبانی نرم کنید و سپس مخلوط نمایید. این مقدار جا سبب می شود تا ریشه‌‌‌‌ها به راحتی گسترش بیابند و به رشد و پرورش درخت کمک کنند. به علاوه چمن و علف بسیار حریص هستند و تمام مواد غذایی درختان را می خورند. به همین علت لازم است تا مطمئن شوید که در دور تا دور پایه درخت از چمن و علف خبری نباشد. چون مانع رشد کردن درختان خواهند شد. لازم است تا زمین را به عمق ۳۰ سانتی متر بکنید تا تکیه گاه مناسبی جهت ریشه درختان هلوی خود ایجاد نمایید. ریشه‌‌‌‌ها را با فواصل لازم از درختان بگذارید. اما بایستی به اندازه کافی مراقب باشید که آن‌‌‌‌ها خمیده نشوند.

کاشت درختان هلو

  • پیت ماس و مواد آلی اضافه کنید

 لازم است تا به خاک آماده شده مواد آلی و پیت ماس را اضافه نمایید. مواد آلی می تواند شامل کمپوست باشد. سپس لازم است تا عمل مخلوط کردن را به خوبی انجام دهید. سپس بخشی از خاک را که می خواهید درختان را در آن بکارید به خوبی آب دهید. دادن مقدار اندکی از آب کفایت می کند. احتیاجی ندارید تا خاک را از آب سیر کنید. اگر پ هاش خاک بسیار پایین است و قصد دارید تا پ هاش خاک را تا ۷ برسانید لازم است تا چند برش لیمو را در خاک قرار دهید و ترکیب نمایید.

  • درخت هلو خود را در میانه خاک آماده شده بکارید

 لازم است تا درخت را در درون گودال ایجاد شده بر روی تپه کوچکی از خاک بگذارید و پشت گودال را به آهستگی با خاک کافی پر کنید. سپس خاک را در اطراف درخت هلو را به آهستگی با بیلچه باغبانی بفشارید تا به خوبی محکم شود. چنانچه درخت پیوندی دارید پیاز گیاه را از تابش مستقیم نور آفتاب دور بدارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *