کاشت پسته در گلدان

برای کاشت و برداشت پسته شرایط خاصی باید رعایت شود و مراحلی دارد. در این مطلب درباره‌ی درختپسته و‌ ویژگی هایش و همچنین کاشت پسته در گلدان صحبت خواهیم کرد.

درخت پسته

پسته جزو آجیل های پر طرفدار است. خواص زیادی دارد و به دلیل داشتن مواد مغذی فراوان و همچنین شرایط خاص کاشت و برداشت, قیمت بالایی دارد. ایران از مهم ترین تولید و صادر کننده های پسته است. شهرهایی مثل رفسنجان قطب تولید پسته در ایران هستند. پرورش پسته کار زمان بری است و صبوری زیادی می طلبد. دوره رشد گیاه طولانی است و حدودا ۵ سال طول می‌کشد تا درخت پسته بعد از کاشت, شروع به باردهی کند. اما از نظر اقتصادی و سودآوری ارزش بالایی دارد و  علاقمندان زیادی به دنبال پرورش آن هستند.

کاشت پسته در گلدان

کاشت پسته و شرایط آن

کاشت پسته با دو روش مختلف انجام می‌گیرد:

کاشت نهال که در این روش باید تعدادی نهال نر و ماده را باهم کاشت. چون روش تکثیر پسته از طریق گرده افشانی به کمک باد صورت میگیرد. لازم است همراه هر ۱۵ درخت ماده دو یا سه درخت نر هم کاشته شود چون تشخیص نهال نر و ماده در سن پایین سخت است حتما باید بیشتر از یک عدد باشد‌.

بیشتر بخوانید: چاله درخت پسته

روش بعدی برای کاشت پسته استفاده از بذر است. پس از تهیه ی بذر آن ها را داخل یک دستمال که مزطوب کرده اید قرار دهید. چند ساعت یکباربا کنار زدن دستمال از روی بذرها جریان هوا را در آن ایجاد کنید. بعد از یک هفته دانه ها جوانه می‌زنند. سپس ان ها را در یک گلدان کوچک که راهی برای خروج آب داشته باشد, قرار دهید. بعد از ریشه زدن جوانه ها, آن ها را به گلدانی بزرگ تر انتقال داده تا زمانی که نهال ها رشد کنند و بزرگ شوند. اگر نهال ها حدودا ۳ سال در گلدان باشند و در این مدت مواد مغذی لازم فراهم شود, نهال های خوب و‌ با کیفیتی خواهند شد. زمان کاشت این نهال ها در زمین اصلی, فصل پاییز یا در فصل بهار است. گودالی را حفر کنید که ارتفاع و عمق مناسب ریشه ی نهال داشته باشد و سپس نهال را در آن قرار داده و با خاک اطراف آن را پر کنید. مرحله  بعد آبیاری است تا منافذ باقیمانده پر شوند و ریشه در معرض هوا قرار نگیرد.

مراقبت های لازم از درخت پسته

نهال های پسته برای رشد به مراقبت ها و شرایط مختلفی نیاز دارند:

نور کافی و کامل خورشید

خاک مناسب دارای پی اچ خنثی و زهکشی مناسب و همچنین غنی از عناصر مغذی

فاصله‌ی لازم بین درختان رعایت شده باشد. یعنی به هنگام کاشت نهال باید بین آن ها حدود ۴ متر فاصله باشد تا با رشد بیشتر به هم آسیب وارد نکنند. بین ردیف ها هم باید حدود ۶ متر فاصله باشد.

کاشت پسته در گلدان

آبیاری درختان پسته بخش مهمی است. به دلیل دوره طولانی رشد باغداران باید منبع مناسبی برای تامین آب آبیاری فراهم کنند تا گیاه در تنش خشکی قرار نگیرد‌. هرچند درخت پسته در برابر خشکی مقاوم است اما آبیاری برای باردهی و‌کیفیت محصول ضروری است و باید مرتب انجام شود. بهترین روش هم آبیاری با روش قطره ای است.

کوددهی به درخت پسته نیاز به تنظیم یک برنامه‌ی منظم دارد. کوددهی طبق این برنامه تاثیر زیادی روی رشد رویشی و زایشی , کیفیت محصول و‌میزان محصول برداشتی دارد. درختان پسته هم به عناصرو مواد مغذی گوناگونی مثل فسفر, نیتروژن, پتاسیم, روی, آهن و‌منگنز نیاز دارند. مقدار و نوع این عناصر در هر کدام از مراحل رشد متفاوت است و باید در برنامه‌ی کوددهی در نظر گرفته شود. لازم است هر سال دو بار کوددهی انجام شود.

آب و هوا و‌ مکان مناسب کاشت پسته

مناطقی که تابستان گرم و زمستان سرد دارند و گاهی بارانی هم می‌شوند برای کاشت و پرورش پسته بسیار مطلوب است. رطوبت زیاد و هوای خیلی سرد باعث آسیب درخت می‌شود. این درختان در ارتفاع هم رشد خوبی نخواهند داشت.

کاشت پسته در گلدان

کاشت پسته در گلدان

با شرایطی که گفته شد و آشنایی با درخت پسته, حالا با کاشت درخت پسته در گلدان آشنا می شوید. برای این کار اولین قدم تهیه‌ی بذر یا نهال مناسب و سالم است. نهال پسته که قرار است در گلدان کاشته شود باید شرایطی داشته باشد؛ حداقل ۳۰ سانتی متر ارتفاع و ۵ سانتی متر قطر, همچنین هیچ نوع بیماری و آفتی هم نداشته باشد و جوانه انتهای نهال هم کاملا سالم باشد. بعد از تهیه ی نهال باید گلدان مورد نظر را با خاک مناسب پر کنید که ترکیبی از ماسه و خاک کشاورزی و کود حیوانی است. بعد از ان نهال ها را در آن قرار بدهید.

بیشتر بخوانید:  طرز کاشت پسته

برای کاشت پسته در گلدان از بذر هم می‌توان استفاده کرد ولی شاید کیفیت گیاه کمتر شود و زمان بالغ شدن درخت خیلی طولانی تر است. به همین دلیل برای کاشت گلدانی پسته استفاده از نهال انتخاب بهتری است. بهترین فصل کاشت پسته در گلدان هم اواخر زمستان و یا ابتدای فصل بهار است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *