کاشت پسته در مناطق گرمسیری

کاشت و تکثیر درخت پسته سودآوری زیادی برای باغداران و کشاورزان دارد و همیشه مورد توجه آن ها بوده است. برای این کار ابتدا باید با مناطق مناسب برای کاشت پسته آشنا باشند و اطلاعات کاملی از آن در دست داشته باشند‌. در این مطلب با کاشت پسته در مناطق گرمسیری آشنا خواهید شد.

درخت پسته

پسته از خشکبار مقوی و آجیل های پرخاصیت است و در همه جا طرفداران زیادی دارد. پسته حاوی مواد مغذی و عناصر مفید زیادی است‌. پسته سرشار از آنتی اکسیدان و فیبر و دارای ارزش غذایی بالا است. به خاطر این ویژگی ها و شیوه های کاشت و برداشت آن, قیمت بالایی هم دارد. مدت زمانی که نهال پسته به باردهی می‌رسد, ۵ سال و بیش تراست و این باعث شده  که پرورش این محصول به صبر و حوصله ی زیادی نیاز داشته باشد.

کاشت پسته در مناطق گرمسیری

کاشت و پرورش درخت پسته شرایطی دارد و باید رعایت شود. در ادامه ویژگی مناطق مناسب برای کاشت پسته را می‌خوانید.

بیشتر بخوانید:  کاشت پسته از دانه سریع

مناطق مناسب برای کاشت پسته چه ویژگی هایی دارد؟

یکی از مهم ترین و اولین کارها برای شروع کاشت درختان پسته شناخت کامل از شرایط آب و هوایی منطقه ی باغ پسته است.

برای کاشت پسته مناطقی که آب و هوای گرم و کمی خشک دارند مطلوب است.است به دلیل اینکه در این مناطق تابستان ها گرم و طولانی و زمستان ها سرد هستند. بهترین دما برای فصل رشد پسته حدود ۲۵ تا ۳۵ درجه است. از علت های کاهش کیفیت میوه بالاتر و یا پایین تر بودن دما از این مقداراست و تاثیر منفی روی رشد پسته دارد. درخت پسته تحمل رطوبت و یخبندان را نیز ندارد ولی در مقابل خشکی اغلب مقاومت خوبی نشان می‌دهد.

رطوبت زیاد هنگام شروع گرده افشانی, تشکیل میوه را کاهش می‌دهد و هم چنین رطوبت بالا زمان تشکیل میوه موجب بروز بیماری قارچی در درخت می‌شود.  درختان پسته در ارتفاع زیاد هم رشد خوبی نمی‌کنند. ارتفاع ۹۰۰ تا ۱۸۰۰ متری از دریا برای کاشت پسته مناسب است. بارش برف زمستانی هم برای درخت مفید است به ویژه اگر خاک شور نباشد. بارش زیاد باران گرده افشانی را متوقف می‌کند مثلا در شهرهای شمالی  در پسته کشت نمی‌شود.

در مناطقی که خاک آن سبک و شنی است پسته نباید کاشته شود همچنین در مناطقی که آب زیرزمینی تا یک متر بالا آمده است.

در مناطقی که سرمای مورد نیاز پسته را نداشته باشد  و زمستان گرم تر از حالت نرمال باشد پسته رشد خوبی نخواهد کرد.

کاشت پسته در مناطق گرمسیری

همچنین در برخی از مناطق  احتمال سرمای ناگهانی در فصل بهار زیاد است این ها برای کشت پسته مناسب نیستند و مناطق بسیار مرطوب که روند گرده افشانی صورت نمیگیرد.

با توجه به هزینه های نسبتا زیاد پرورش پسته و زمان طولانی باردهی بهتر است منطقه ای مناسب برای کشت انتخاب شود تا به بالاترین میزان تولید و بهره برداری برسد.

ویژگی های مناطق گرمسیری

اقلیم گرمسیری دارای دو دسته است: گرم و خشک و گرم و مرطوب.

اقلیم گرم و خشک شامل مناطق زیادی از ایران می‌شود. آب و هوای خشک و تابش مستقیم آفتاب تز ویژگی های آن است. میانگین تغییرات دما در این مناطق بالا است و باعث شده تا تابستان بسیار گرم و زمستان سرد و خشک باشد. این اقلیم هم دارای دو نوع,  بیابانی مثل شهرزاهدان و نیمه بیابانی مثل شهرهای تهران و مشهد است.

اقلیم گرم و مرطوب  آب و هوایی گرم و مرطوب دارد مثل شهرهای جنوب غربی و شرقی ایران. تابستان گرم ومرطوب و زمستان معتدل از ویژگی های آن است و اختلاف دما در شب و روزپایین است.

کاشت پسته در مناطق گرمسیری

با ویژگی هایی که در مورد پسته گفته شد و همچنین شرایط مناطق گرمسیری, به این نتیجه می‌توان رسید که درخت پسته را در اقلیم گرم و خشک مناطق گرمسیری می‌توان پرورش داد. درختان پسته نسبت به خشکی تا حدودی مقاوم هستند. همچنین برای طی کردن دوره‌ی رشد و میوه دهی به سرمای زمستان نیاز دازند. بنابراین این مناطق برای کاشت پسته مناسب است و با درنظر گرفتن خاک مناسب و سایر مراقبت ها, رسیدن به محصول پر بار دور از انتظار نخواهد بود.

کاشت پسته در مناطق گرمسیری

چگونگی کاشت پسته

برای کاشت پسته دو راه  مختلف وجود دارد. اول کاشت مستقیم در زمین و روش دیگر کاشت بذر در گلدان است. پس از آن که نهال به اندازه کافی رشد کرد آن را از گلدان به زمین موردنظر منتقل می‌کنند.

اواخر زمستان بذر پسته را در گلدان می‌کارند و پس از رشد کردن ریشه به گلدان بزرگ تر منتقل می‌کنند. بعد از چند ماه که رشد  کرد در فصل پاییز آن را در زمین اصلی می‌کارند.

بیشتر بخوانید: شرایط نگهداری زاموفیلیا

پرورش درخت پسته و باردهی آن زمان زیادی می طلب. و باید صبر زیادی به خرج داد. حدودا در سال ششم اولین باردهی انجام می‌شود.  میزان محصول در این موقع کم است ولی در سال پانزدهم باردهی به اوج می‌رسد و تکمیل می‌شود. وقتی میوه پسته  رسید باید سریعا برداشت شود تا از آسیب ها و بیماری ها ایمن بماند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *