سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای کیوی

با توجه به اهمیت کوددهی برای گیاهان، شناخت کودهای مختلف و تاثیرات آن ها برای کشاورزان و باغداران ضروری است. در این مقاله به بررسی تاثیرات استفاده از کود سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای کیوی پرداخته ایم.

کود سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک چیست؟

گیاهان برای داشتن رشد کافی به انواع مواد مغذی و عنصرهای مختلف نیاز دارند. در واقع گیاه به کمک این عناصر می‌تواند مراحل رشد خود را به خوبی طی کند. بخش کوچکی از این عنصرهای مهم در خاک وجود دارد و بخش اعظم آن از طریق کوددهی برای گیاهان تامین می‌شود.

یکی از کودهای با کیفیت و بسیار مغذی که برای گیاهان مختلف و درختان به ویژه درختان میوه استفاده می‌شود، کود سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک است.

سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای کیوی

شوک یکی از برترین برندهای تولید کننده کود در جهان است و محصولات متنوع زیادی در زمینه انواع کودهای شیمیایی و آلی دارد.

علت نامگذاری کود سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک به این نام، وجود مقادیر بالای پتاسیم و در کنار آن عنصر سیلیس در این کود است. به میزان ۷۰ درصد عنصر پتاسیم و حدود ۳۰ درصد هم عنصر سیلیس در این کود وجود دارد.

بیشتر بخوانید: سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای فندق

پتاسیم را می‌توان از ضروری ترین و مفید ترین عناصری دانست که در رشد گیاهان نقشی اساسی دارد. کمبود این عنصر برای گیاه مشکلات زیادی را به وجود می‌آورد. مقداری پتاسیم در خاک وجود دارد اما برای گیاه کافی نیست. این موضوع باعث شده تا استفاده از کودهای پتاسیم دار در کشاورزی و باغداری ضرورت داشته باشد.

پتاسیم فواید زیادی برای گیاه دارد و یکی از سه عنصر اصلی درشت مغذی است. این عنصر موجب می‌شود تا رشد زایشی و همینطور رشد رویشی آن افزایش پیدا کند.

پتاسیم همچنین در افزایش تولید پروتئین و قندهای مهم در گیاهان نقش زیادی دارد و به طور کلی انجام  فعالیت های مهم گیاه را بهبود می‌بخشد.

از دیگر مزایای این عنصر افزایش ریشه زایی، تسریع جوانه زنی، تحریک گلدهی و تشکیل میوه است‌. نقش پتاسیم در افزایش کیفیت محصولات زراعی و باغی هم بسیار قابل توجه است. حجم و اندازه میوه ها، میزان رنگ پذیری و طعم آن ها به دلیل وجود پتاسیم تا حد زیادی بهبود می‌یابد.

عنصر بعدی موجود در کود سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک، عنصر سیلیس یا همان سیلیسیم است.

سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای کیوی

سیلیس یکی از عنصرهای مهم از نظر فراوانی است. وجود این عنصر در خاک مزایای زیادی برای گیاه دارد و در صوذت کمبود مشکلات متعددی برای گیاهان به وجود می‌آید.

سیلیس باعث مقاوم تر شدن گیاه در برابر شرایط مختلف محیطی مثل سرما و گرمای شدید، تابش شدید نور خورشید، حشرات و آفت های مختلف و عوامل بیماری زا می‌شود. نحوه عملکرد آن هم افزایش مقاومت دیواره سلول های گیاه است که یک سد فیزیکی در برابر عواملی که گفته شد، ایجاد می‌کند.

سیلیس همچنین در حفظ و افزایش سبزینگی گیاهان نقش مهمی دارد. سبزینگی گیاه برای انجام عمل فتوسنتز نقش بسیار حیاتی دارد.

مزایای کود سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای گیاهان

به طور کلی و در یک جمع بندی مهم ترین مزیت های استفاده از کود سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای گیاهان و یا درختان به شرح زیر است:

  • بهبود وزن و اندازه، عطر و طعم میوه ها
  • افزایش زمان ماندگاری محصولات در انبارها
  • تقویت سیستم ایمنی گیاهان و درختان
  • کنترل و تنظیم میزان تعرق گیاه
  • حفاظت از گیاه در برابر حشرات مضر و آفت ها
  • جلوگیری از تغییر حالت و خمیدگی شاخه و ساقه های گیاهان
  • اصلاح خاک با خنثی کردن اثرات عنصرهای سنگین موجود در خاک

کود سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای کیوی

کیوی میوه ای ست بیضی شکل با پوست قهوه ای رنگ و پرزدار که گوشتی سبز رنگ به همراه دانه های ریز سیاه رنگ دارد. طعم کیوی ترش و گاهی شیرین است‌.  کیوی اولین بار در کشور چین کاشته شد و پس از آن در دنیا رواج پیدا کرد.

از نظر کارشناسان تغذیه کیوی ارزش غذایی بالایی دارد و خواص زیادی مثل بهبود گوارش, موثر در لاغری و تنظیم فشار خون برای بدن انسان به همراه دارد.

درخت کیوی نوعی درخت بالارونده است که شاخه هایش تا ۷ متر هم می رسند. ریشه های کیوی بزرگ و عمیق هستند. روی برگ های آن پرز مانند است و به تبخیر و تعریق گیاه کمک می کند.

این درخت بیشتر در مناطقی با آب و هوای معتدل رشد کرده و پرورش می‌یابد.

کاشت و تکثیر کیوی با روش های مختلف مثل کاشت از طریق بذر و قلمه و کاشت نهال انجام می‌شود. همچنین امکان پرورش  درخت کیوی در گلخانه هم وجود دارد. درخت کیوی سرعت رشد زیادی داشته و میوه زیادی تولید می‌کند. به همین علت باید انواع مواد مغذی و عنصرهای مفید را دریافت کند. این مواد مفید با  انجام کوددهی در اختیار درخت قرار می‌گیرد. این درخت  به آبیاری زیادی هم نیاز دارد و در سال اول رشد ریشه ها باید به طور مداوم مرطوب باشند.

سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای کیوی

یکی از کودهای موثری که می‌توان برای کیوی استفاده کرد، کود سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک است.

مزایا و تاثیرات استفاده از کود سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای کیوی بسیار زیاد است. از این کود می‌توان به روش محلول داشی استفاده نمود‌.

سیلیکات پتاسیم برای درخت کیوی مثل یک آفت کش عمل می‌کند که مانع آسیب رساندن حشرات و آفت ها به درخت می‌شود.

این کود در افزایش حجم مبوه کیوی و افزایش کیفیت طعم و رنگ آن ها نقش زیادی دارد.

بیشتر بخوانید: کود برای درشت شدن خرما

درختان کیوی معمولا در معرض بیماری های ممتلف قارچی قرار دارند‌. کودهایی مثل سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد باعث می‌شوند دیواره های سلولی درخت مقاوم شده و از درخت محافظت می‌کنند.

از دیگر نقش های مهم کود سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای کیوی، افزایش استحکام ساقه ها، تنه و شاخه های آن است تا در فصل میوه دهی و باردهی آسیب نبینند.

استفاده از کود مناسب برای همه درختان میوه مزایای زیادی دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *